Draudžiamųjų pajamų gavę asmenys turėjo teisę į motinystės pašalpą Pereiti į pagrindinį turinį

Draudžiamųjų pajamų gavę asmenys turėjo teisę į motinystės pašalpą

2012-02-27 16:13
Draudžiamųjų pajamų gavę asmenys turėjo teisę į motinystės pašalpą
Draudžiamųjų pajamų gavę asmenys turėjo teisę į motinystės pašalpą / Shutterstock nuotr.

Konstitucijai prieštaravo anksčiau galiojusi tvarka, nustačiusi, kad draudžiamų pajamų turintiems asmenims nebuvo skirta motinystės pašalpa.

Tai pirmadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

„Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo ir jam įgyvendinti skirto Vyriausybės nutarimo nuostatos, pagal kurias motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos neskiriamos arba mažinamos, jeigu pašalpų gavėjai nėštumo ir gimdymo, tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų metu gauna draudžiamųjų pajamų iš ne per jas vykdytos darbinės veiklos prieštarauja Konstitucijai“, - nustatė KT.

Šioje byloje ginčytos nuostatos, kuriomis reguliuojamas pašalpų skyrimas ir mokėjimas asmenims atitinkamai nėštumo ir gimdymo, tėvystės, vaiko priežiūros atostogų metu.

Pasak KT, „iš Konstitucijos kyla tam tikri reikalavimai, kurių privalu laikytis nustatant šių pašalpų skyrimo ir mokėjimo teisinį reguliavimą“.

„Pasirinkęs tokią Konstitucijos garantuojamos valstybės globos ir paramos formą kaip vaikams auginti ir auklėti namuose skirtos atostogos, įstatymų leidėjas, atsižvelgdamas į jų paskirtį sudaryti tėvams sąlygas tam tikrą laiką patiems auginti ir auklėti vaikus namuose neužsiimant darbine (profesine) veikla, taip pat į šių atostogų metu teiktinos finansinės paramos paskirtį pagal valstybės galimybes kompensuoti visas prarastas pajamas ar jų dalį, gali nustatyti tokį teisinį reguliavimą, pagal kurį ši parama būtų teikiama atsižvelgiant į kitas šiomis atostogomis besinaudojančių asmenų pajamas, gaunamas už jų metu atliktą darbą“, - tvirtinama nutarime.

KT konstatavo, kad Konstitucijoje „yra nustatyta konstitucinė mokamų atostogų iki gimdymo ir po jo garantija dirbančioms motinoms“. „Šios konstitucinės garantijos tikslas – užtikrinti nėščios ir pagimdžiusios moters fiziologinės būklės apsaugą, ypatingą motinos ir vaiko ryšį pirmosiomis jo gyvenimo savaitėmis, sudarius galimybę dirbančiai moteriai tam tikrą pagrįstą laiką iki gimdymo ir po jo atsitraukti nuo darbinės (profesinės) veiklos“, - rašoma išvadoje.

Kartu KT pažymėjo, kad atostogų iki gimdymo ir po jo apmokėjimui, taip pat vaikams auginti ir auklėti namuose skirtų atostogų metu teikiamos finansinės paramos dydžiui negali turėti įtakos pajamos, atitinkamų atostogų metu gautos už ne per jas atliktą darbą, nes tokiu darbu niekaip nėra paneigiama šių atostogų paskirtis.

Į KT dėl motinystės pašalpų mokėjimo kreipėsi šalies administraciniai teismai.

KT pirmadienį paskelbtu nutarimu prieštaraujančia Konstitucijai taip pat pripažinta šiuo metu jau nebegaliojanti Tarnybos muitinėje statuto nuostata, kuria ribojama muitinės pareigūnų teisė dirbti kitą darbą.

Šia nuostata muitinės pareigūnui buvo draudžiama dirbti kitą darbą neįvertinus, ar toks darbas sudarys prielaidas kilti viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktui, panaudoti tarnybą muitinėje asmeniniais interesais, užsiimti veikla, diskredituojančia muitinės ar jos pareigūno autoritetą, trukdyti pareigūnui tinkamai atlikti savo pareigas, ar tai bus darbas įmonėse, įstaigose, organizacijose, kurių atžvilgiu pareigūnas turi valdingus įgaliojimus arba kurių veiklą kontroliuoja, prižiūri, priima dėl jų kokius nors kitus sprendimus, ar yra kitų aplinkybių, dėl kurių muitinės pareigūno kitas darbas būtų nesuderinamas su muitinės funkcijų vykdymu ar pareigūno statusu.

Ta pati nuostata pripažinta prieštaraujančia Konstitucijai ir tiek, kiek neįvertinus tų pačių aplinkybių muitinės pareigūnui buvo leidžiama dirbti tam tikrą konkrečiai nurodytą kitą darbą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra