„Norėčiau pabrėžti, kad šuo atveju (R. Žemaitaičio – BNS) pasisakymai peržengia nuomonės ribas“, – antradienį teismo posėdyje nurodė Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto profesorė Jūratė Ruzaitė.
Tuo metu Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto lektorius Linas Venclauskas teigė manantis, kad politiko pasisakymuose ryškūs antisemitizmui būdingi požymiai.
„Iš principo šiuo atveju paties R. Žemaitaičio įrašai grindžiami selektyvia informacija, nepateikiant viso konteksto, pasirenkant, kas jam reikalinga“, – sakė jis.
Anot lektoriaus, politiko įrašuose yra faktinių klaidų, prieštaravimų.
Pats politikas teigė įrašuose reiškęs pagrįstą nuomonę visuomenei svarbiais klausimais.
Pasisakymams būdingi antisemitizmo naratyvai
J. Ruzaitės teigimu, R. Žemaitaičio įrašą apie nugriautą palestiniečių mokyklą galima būtų vertinti kaip kritiką Izraeliui, jei teksto pabaigoje nebūtų pateikiama išvada, susijusi su žydais.
„Tai, mano supratimu, yra visiškai tyčinis veiksmas ir įrėminimas grupės labai neigiamame kontekste pateikiant tam tikrą pateisinimą, kodėl ta grupė neigiamai vertinama“, – kalbėjo profesorė.
Anot jos, R. Žemaitaičio teiginiai esą „žydai valdo mus“ yra vienas iš antisemitizmo naratyvų. Juo, pasak profesorės, įsivaizduojama žydų įtaka.
„Yra daug emocinės dispersinės raiškos, kas irgi rodo nusiteikimą – didžiosios raidės, šauktukai“, – pridūrė J. Ruzaitė.
Prašė teismo kreiptis į parlamentą
Pernai lapkričio 21 dieną Seimas nusprendė pradėti apkaltą Mišrios Seimo narių grupės nariui R. Žemaitaičiui dėl jo antisemitinių pasisakymų ir kreipėsi į KT, kad šis įvertintų, ar parlamentaro teiginiai prieštarauja Konstitucijai.
Seimo nuomone, R. Žemaitaitis praėjusių metų gegužės 8, gegužės 9, birželio 13 ir birželio 14 dienomis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse ir tokiais savo veiksmais galimai sulaužė Seimo nario priesaiką bei šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
Seimo patvirtintoje specialios komisijos išvadoje nurodoma, kad R. Žemaitaitis nepaisė iš Seimo nario priesaikos, jos konstitucinio statuso, atsakingo valdymo principo, iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, jog tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymas, šmeižtas ir dezinformacija yra nesuderinami su laisve reikšti informaciją.
Antradienį nagrinėjant bylą politikas kėlė klausimus dėl parlamento komisijos parengtos išvados rengėjų.
R. Žemaitaičio nuomone, Seimo sudaryta speciali komisija yra neteisėta, pažeidė KT doktriną ir Seimo statutą.
Jis prašė KT kreiptis į parlamentą, siekiant nurodyti, kas parengė apkaltos komisijos išvadą, tačiau teismas šį prašymą atmetė.
Tuo metu Seimo apkaltos komisijos pirmininkas konservatorius Arūnas Valinskas sakė, kad išvada buvo parengta Seimo komisijos ir buvo patvirtinta parlamento. Jis pridūrė, kad R. Žemaitaitis dėl komisijos sudarymo teisėtumo galėjo kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, posėdžiui pirmininkaujantį asmenį, tačiau to nepadarė.
Galutinę išvadą KT turėtų parengti per mėnesį. Kitas posėdis numatytas trečiadienį. Jame bus tęsiami ekspertų pasisakymai.
Jeigu KT konstatuotų, kad Seimo narys šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, parlamentas turėtų balsuoti dėl R. Žemaitaičio mandato panaikinimo.
Naujausi komentarai