Seimo pirmininkė Irena Degutienė nusprendė pakovoti dėl valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovo pareigų.
Išplatino pranešimą ir laišką
Apie tai jos sekretoriatas oficialiai pranešė antradienį ryte. "I.Degutienė paskelbė nusprendusi atsižvelgti į partijos narių išsakytą poziciją ir apsisprendusi dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose", - teigiama pranešime spaudai.
"Pirmadienį baigėsi vienas iš svarbių mūsų bendro partinio gyvenimo etapų – kandidatų į partijos pirmininkus kėlimas. Atidžiai stebėjau vykusias diskusijas, stengiausi išgirsti ir įsiklausyti į visas išsakomas nuomones ir, galiausiai nusprendžiau dalyvauti TS-LKD pirmininko rinkimuose“, - savo pareiškime teigia I.Degutienė.
Ji tvirtina, kad tokį apsisprendimą lėmė ne tik partiečių ir partijos struktūrų pozicija, bet ir noras leisti patiems partijos nariams apsispręsti dėl partijos vadovo demokratiškuose rinkimuose.
"Apsisprendimą dalyvauti TS-LKD pirmininko rinkimuose nulėmė ne tik partiečių, skyrių ir bendruomenių pareikšta pozicija, bet ir mano asmeninis įsitikinimas, kad rinkimai turi būti tikri ir partijos pirmininkas renkamas daugiau negu iš vienos kandidatūros, - rašoma I.Degutienės pareiškime. - Taip pat tikiuosi, kad mano kandidatavimas ne tik suteiks jums realią galimybę rinktis, bet ir svariai prisidės prie partijos demokratėjimo, atvirumo, įsiklausymo į kitas nuomones bei pagyvins diskusijas apie mūsų tapatybę, puoselėjamas vertybes ir politinius pasirinkimus bei tokių pasirinkimų teisingumą".
Nevers A.Kubiliaus iš premjerų
Ji pabrėžė, kad net ir tapusi partijos pirmininke dės visas pastangas, kad Vyriausybė dirbtų stabiliai. "Savo pasiūlymus, idėjas ir programą pristatysiu prasidėjus oficialiam kandidatavimo laikui, tačiau jau dabar noriu aiškiai pasakyti, kad kandidatuodama į partijos pirmininkus ar net ir išrinkus mane TS-LKD pirmininke dėsiu visas pastangas, kad Andrius Kubilius ir toliau vadovautų Vyriausybei“, - sako I.Degutienė.
Ji tikisi, kad toks sprendimas sustiprins partiją ir atvers jai naujas perspektyvas bei galimybes. "Nuoširdžiai tikiuosi, kad mano kandidatavimas sustiprins TS-LKD, atvers naujas perspektyvas ir galimybes, o taip pat dar labiau mus sutelks ir suvienys apie bendras mums visiems politines vertybes ir bendram darbui vardan tos Lietuvos", - pareiškė Seimo pirmininkė.
"Taip pat noriu atmesti ir paskleistas interpretacijas, kad partija neva mane "saugo" kažkokiems Prezidento ar Europarlamento rinkimams: partijoje tokių diskusijų nebuvo ir niekas mano asmeninio sutikimo dalyvauti kokiuose nors būsimuose rinkimuose nėra gavęs", - pridūrė I.Degutienė.
Šiuo metu ji yra TS-LKD partijos pirmininko pavaduotoja.
Situacija primintų 1996-2000 metus
I.Degutienės apsisprendimas yra laikomas svarbiu vykstančioje TS-LKD pirmininko rinkimų kampanijoj, nes Seimo pirmininkė yra bene vienintelė potenciali kandidatė, galinti sudaryti realią konkurenciją dabartiniam partijos vadovui, premjerui A.Kubiliui.
Iki šiol manyta, kad I.Degutienė greičiausiai atsisakys siekti partijos vadovo pareigų, taip iš esmės atverdama kelią dar vienam A.Kubiliaus išrinkimui. Kita vertus, nesitikėta, kad Seimo vadovė pareikš atvirą paramą dabartiniam TS-LKD pirmininkui. Neoficialiomis žiniomis, I.Degutienės ambicijas uždegė užkulisinė ir ne visada etiška A.Kubiliaus komandos ir jį palaikančių partijos narių bei parlamentarų agitacija už dabartinį partijos vadovą.
Vis dėlto, atkreipiamas dėmesys, kad netgi jeigu TS-LKD pirmininke taptų I.Degutienė, ji nesiektų pakeisti A.Kubilių premjero poste. Tuomet situacija partijoje būtų panaši į 1996-2000 metus, kai konservatoriams vadovavo tuometinis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, o premjerais buvo kiti partijos lyderiai.
Kita vertus, neoficialiai pripažįstama, kad I.Degutienė turi mažiau šansų būti išrinkta į TS-LKD pirmininkus nei A.Kubilius.
A.Kubilius vadovauja nuo 2003-ųjų
I.Degutienei sutikus dalyvauti partijos pirmininko rinkimuose, iš šios kovos traukiasi buvęs krikščionių demokratų lyderis Valentinas Stundys.
Be A.Kubiliaus, I.Degutienės ir V.Stundžio į TS-LKD pirmininkus dar buvo iškelti Seimo nariai Kęstutis Masiulis, Mantas Adomėnas, Gintaras Songaila ir Klaipėdos skyriaus vadovas Naglis Puteikis.
Kandidatais sutiko likti A.Kubilius, I.Degutienė, G.Songaila ir N.Puteikis. Tiesa, turimomis žiniomis, TS-LKD Priežiūros komitetas nepritarė pastarųjų dviejų politikų kandidatavimui, todėl pretendentų gali likti tik du - premjeras ir Seimo vadovė.
TS-LKD pirmininkas renkamas kas dvejus metus visuotiniu partijos narių balsavimu. Jis įvyks gegužę. Išrinktasis pirmininkas turės būti patvirtintas birželį įvyksiančiame partijos suvažiavime.
A.Kubilius konservatoriams vadovauja nuo 2003 metų.
Naujausi komentarai