Karinę pagalbą Ukrainai Lietuva teiks įvairiomis formomis, bus atsižvelgiama į šios šalies poreikius, sako Lietuvos prezidentė.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas detaliau nekomentuoja, dėl kokios būtent karinės-techninės Lietuvos pagalbos Ukrainai sutarta pirmadienį prezidentės ir trijų ministrų susitikime su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.
„Lietuva jau seniai padeda Ukrainos kariuomenei - mes kartu jau daug metų dirbame Afganistane su ukrainiečiais, tad tų formų bus labai daug. O dėl konkrečių detalių, kas ir kaip, tai tokia informacija yra ne viešo diskurso objektas, tai yra riboto naudojimo informacija“, - antradienį žurnalistams Klaipėdoje sakė šalies vadovė.
Pasak jos, Lietuva pagalbos tieks „tiek, kiek bus pajėgi“, nes Ukrainos tauta savo šalies teritorijoje „šiandien gina visą Europą nuo agresoriaus“.
J.Olekas BNS tvirtino, kad pirmadienį Kijeve sutarta, jog daugiau Ukrainos karių atvyks į mokymus Lietuvoje, didesniam skaičiui sužeistųjų bus suteikta medicinos pagalba, reabilitacija, bus spartinamas trišalės karinės brigados su Lenkija kūrimas.
„Tai reiškia ir tai, kad mes sparčiau įgyvendinsime mūsų susitarimą dėl Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados kūrimo, kad galėtume kartu dalyvauti pratybose ir tobulinti mūsų sąveiką, padėti reformuoti Ukrainos kariuomenę“, - BNS sakė ministras, paklaustas, ką reiškia Lietuvos ir Ukrainos susitarimas dėl karinės-techninės pagalbos.
Paklaustas, ar Ukrainai gali būti teikiama kokia nors ginkluotė ar jos elementai, J.Olekas tvirtino, kad kol kas nežinoma, kokie ukrainiečių poreikiai.
„Kol kas norime žinoti, koks yra poreikis. Kai bus poreikis, tada matysime (...) žiūrėtume, ką mes galime perduoti nesumažinant mūsų poreikių“, - teigė ministras.
Jo tvirtinimu, pagalbos Ukrainai biudžetas kitąmet turėtų būti panašus kaip šiemet.
„Šiais metais, man atrodo, už 150 tūkst. litų suteikėme paramos: ir medikamentų pavidalu, ir kita pagalba. Maždaug apie tokį lygį laikysimės ir kitais metais. O jeigu kas nors daugiau - bus perduota ne iš biudžeto, o tai, ką turime sandėliuose, ko mums tiesiogiai nereikia“, - aiškino Krašto apsaugos ministerijos vadovas.
Pirmadienį Lietuva ir Ukraina sutarė bendradarbiauti karinėje- techninėje srityje, šis bendradarbiavimas apims ir ginkluotės elementų tiekimą, Kijeve po susitikimo su Lietuvos vadove Dalia Grybauskaite pranešė Ukrainos prezidentas Petro Porošenko.
„Mes susitarėme dėl karinio- techninio bendradarbiavimo, o konkrečiai - dėl konkrečių ginkluotės elementų tiekimo Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Manau, kad tai konkretus paramos parodymas“, - sakė P.Porošenka.
Lietuvos prezidentė detaliau pagalbos Ukrainai nekomentavo.