Karalienė praeiviams rankų nespaus
Šiandien vakare į Vilnių atvyksianti Jungtinės Karalystės monarchė Elžbieta II vizito organizatorių įgeidžiais nekamavo.
Vienintelė Jos Didenybės rekomendacija lietuviams – ją prižiūrėti turėsiantis gydytojas ir jokių patiekalų iš jūrų gėrybių.
Priims gėles
Apie du milijonus litų Lietuvai kainuosiantis karalienės vizitas mažai kuo skirsis nuo kitų aukštų pareigūnų viešnagių. Rytoj Elžbieta II planuoja apsilankyti Prezidentūroje ir Seime bei susitikti su Lietuvos žmonėmis Rotušės aikštėje.
Laikydamasi tradicijos, karalienė ir kartu atvyksiantis jos vyras Edinburgo hercogas Filipas eis sostinės senamiesčio gatvėmis. Pirmą kartą su smalsuolių minia karališkoji pora susitiko dar 1970-aisiais vizito į Australiją ir Naująją Zelandiją metu.
Karalienės atstovė spaudai ir asmeninė sekretorė Penė Rasel-Smit (Penny Russell-Smith), kuri kartu su kitais 30 karalienės aplinkos žmonių lydės ją kelionėje į Lietuvą, Latviją bei Estiją, dienraščiui sakė, kad eisenos metu Elžbieta II paprastai su minia nebendrauja.
„Ji gali priimti atvirukus ar gėles, tarti „ačiū“, tačiau atsakymų į klausimus iš jos nesulauksite. Į bet kokį klausimą karalienė atsako šypsena. Liesti Jos Didenybės taip pat negalima. Jeigu ji panorės, paspaus ranką, bet tai – retas atvejis“, - aiškino P.Rasel-Smit.
Paklausta, ar kada pasitaikė incidentų, kai minia kėlė grėsmę karalienės saugumui, jos sekretorė teigė, kad tokių atvejų pasitaikydavo.
Hercogas – šnekesnis
P.Rasel-Smit pasakojo, kad Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas labiau linkęs bendrauti su minia.
„Jeigu karalienės vyrą kas nors sudomina, jis gali sustoti, pasišnekėti, paklausinėti. Dėl to hercogas dažnai nespėja pagal grafiką. Tačiau tai – ne problema, nes karalienės ir hercogo vizito programos skirtingos, tad dėl Filipo nepunktualumo ir smalsumo Elžbieta nenukenčia“, - šypsojosi P.Rasel-Smit.
Karalienės sekretorės teigimu, Vilniaus, kaip ir kitų sostinių, gatvėmis Jos Didenybė keliaus arba pėsčiomis, arba automobiliu. „Jokių karietų. Ji net skris paprastu lėktuvu, tik kad jis bus rezervuotas vien jai ir jos palydai“, - sakė P.Rasel-Smit.
Ji pasakojo, kad karalienė vizitų metu noriai ragauja nacionalinių tos šalies virtuvės patiekalų. „Nepasisekė tik belgams, kurių tradicinis maistas – moliuskai. Karalienė visiškai nevalgo jūrų gėrybių“, - apgailestavo sekretorė.
Vienintelis dalykas, kurį prieš vizitą savo prašymuose akcentavo Elžbieta II, buvo gera medicininė priežiūra.
Sprendžia ministrai
Karalienės vizitą Baltijos šalyse, kaip ir kitus oficialius Jos Didenybės vizitus, inicijavo Didžiosios Britanijos vyriausybė.
„Tai – labai aukštas šalies įvertinimas“, - teigė karalienės atstovė spaudai.
Savo nuožiūra Elžbieta II gali vykti tik į Kanadą ir Australiją, kurios iki šiol laikomos Jungtinės Karalystės dalimi.
Paklausta, kada buvo apsispręsta dėl vizito į Lietuvą, P.Rasel-Smit teigė, kad specialus komitetas vizitą patvirtino prieš dvejus metus.
Paprastai karalienė oficialių vizitų vyksta du kartus per metus. Tiek pat kartų ji priima aukščiausius kitų šalių pareigūnus savo rezidencijoje Londone.
Neseniai 50 metų karaliavimo sukaktį atšventusi Elžbieta II oficialių vizitų vyko 256 kartus. Jų metu buvo aplankytos 129 šalys.
Labiausiai pasisekė kanadiečiams – pas juos karalienė vyko net 23 kartus. Australija jos vizitų sulaukė 15 kartų, Naujoji Zelandija – 10, Jamaika – 6 kartus.
Naujausi komentarai