Nevyriausybinės organizacijos kviečiamos aktyviai dalyvauti paskelbtuose paslaugų teikimo konkursuose.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje susitikime su nevyriausybinėmis organizacijomis, dirbančiomis šeimos gerovės srityje, ministerijos darbuotojai pristatė šių metų programas, vyksiančius konkursus, atsakė į kilusius klausimus.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys pakvietė teikti pasiūlymus dėl Nacionalinio susitarimo šeimos politikos srityje. Pasak jo, svarbu iškristalizuoti vienodą supratimą apie joje aptariamus dalykus, dėl to siekiama išklausyti visų konkrečių patarimų ir pasiūlymų, ypač organizacijų, kurios tiesiogiai dirba su pagalbos reikalingais žmonėmis.
Orientavimasis į vaiko augimą šeimoje ar šeimai artimoje aplinkoje išlieka pirmenybe šeimos politikos nuostata. Nepaisant būtinybės apkarpyti lėšas kai kuriose programose, vis dėlto reikia pabrėžti, jog šiemet planuojama skirti daugiau lėšų piniginei paramai negu ankstesniais metais: socialinėms išmokoms ir kompensacijoms 244,9 mln. (2008 m. buvo panaudota 179,2 mln.), socialinei paramai mokiniams - 119,9 mln. (2008 m. - 110,5 mln.), išmokoms vaikams 689,1 mln. litų (2008 - 637,5 mln.).
Susitikime pristatytais preliminariais UNICEF tyrimo duomenimis, iš 29 valstybių vaikų lietuviai jaučiasi nesaugiausi, nemylimiausi ir nelaimingiausi. Jaunėja savižudžių amžius, užimame pirmą vietą pagal nuskendusių, žuvusių per autoavarijas, gaisrus ar kitus nelaimingus atsitikimus vaikų skaičių. Plinta internetiniai nusikaltimai, daugėja žiauraus elgesio su bendraamžiais. Visa tai rodo, kad dažnai šeimai reikia pagalbos, norint susidoroti su vidaus problemomis, įgyti socialinių įgūdžių, išmokti kalbėtis su vaiku, skirti jam užtektinai dėmesio.
Daug šioje srityje dirba nevyriausybinės organizacijos, kurios teikia kompleksinę socialinę, psichologinę ir kt. pagalbą vaikams ir šeimoms. Jų atstovai susitikime supažindinti su SADM vykdomomis programomis, numatomais įstatymų pakeitimais. Buvo pristatyti įvairūs ministerijos organizuojami konkursai, apie kuriuos informaciją galima rasti ministerijos interneto svetainėje, Konkursų skiltyje, organizacijos pakviestos aktyviai dalyvauti teikiant paraiškas.
Taip pat apžvelgtos kai kurios jau įvykdytos priemonės.
2008 m. skelbtą globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo, atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems paslaugų organizavimo konkursą laimėjo 23 organizacijos. Apmokyta 270 asmenų, siekiančių įvaikinti vaiką arba tapti jo globėju (rūpintoju), iš jų 226 įvertinti kaip tinkami būti globėjais ar įtėviais. 46 socialiniams darbuotojams suteikta teisė vykdyti globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paiešką, rengimą, atranką ir teikti jiems paslaugas.
Organizuojant kompleksines paslaugas vaikui ir motinai (tėvui) esant krizinėje situacijoje organizavimas 2008 m. buvo siekta mažinti vaikų, ypač iki 3 metų, atskyrimą nuo šeimos ir užtikrinti kompleksinių paslaugų teikimą vaikui ir jo tėvams. Konkurso būdu finansuota 10 organizacijų projektų, paslaugos buvo suteiktos 266 vaikams, 305 tėvams.
Vis daugiau remiama vaikų dienos centrų (2002 m. pagal 42 projektus buvo suteikta pagalba 1217 vaikų, 2008 m. - pagal 169 projektus - 6500 vaikų). Šiemet paskelbtas konkursas jau baigėsi, pateikta apie 200 projektų. Šiuo metu vyksta projektų vertinimas.
Siekiant suteikti kompleksines paslaugas vaikams, nukentėjusiems nuo smurto, ir jų šeimų nariams, 2008 m. konkurso būdu atrinktos 4 organizacijos. Paslaugos organizuotos regioniniu principu ir buvo teikiamos ne tik pačiose organizacijose, bet dirbo ir mobilios specialistų grupės įvairiuose Lietuvos regionuose. Kvalifikuoti specialistai kompleksinę pagalbą suteikė 582 nuo smurto nukentėjusiems vaikams ir jų šeimų nariams.
2008 m. finansuoti 27 asociacijų paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje 256 projektai ir 19 neįgaliųjų asociacijų veiklos rėmimo projektų, per projektus naudą gavo per 76 000 neįgaliųjų. 2009 m. planuojama finansuoti 26 neįgaliųjų asociacijų paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje 249 projektus ir 21 neįgaliųjų asociacijos veiklos rėmimo projektų.
Naujausi komentarai