Tai Rusijos Federacijos piliečiams. Tik yra tam tikrų išimčių, paremtų tam tikrai kriterijais. Jei esi žmogus, važiuojantis traukiniu iš Maskvos į Kaliningrado sritį, tai yra išimtis. Jeigu esi krovininio automobilio vairuotojas, veži nesankcionuotas prekes, kuriomis prekyba neuždrausta, irgi gali važiuoti. Jeigu esi žmogaus teisių gynėjas, kovotojas prieš Putino režimą ir tai patvirtina tavo aplinka, mūsų Užsienio reikalų ministerija gali suteikti galimybę įvažiuoti į Lietuvą. Jeigu Lietuvos Respublikos piliečio šeimos narys yra Rusijos pilietis, jam irgi taikoma išimtis. Keli pavyzdžiai, kurie užtikrintų leidimus: šeima, humanitarinė pagalba ir ankstesni susitarimai, prekyba. Visa kita nuo rugsėjo 19 d. uždrausta.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kaip bus užtikrinama, kad į Lietuvą neprasmuktų piktų ketinimų turintys rusai? Kaip jie bus tikrinami?
– Norint įvažiuoti, turi atitikti mano išvardytus kriterijus. Jei neįrodysi, kad veži nesankcionuotą krovinį, neįleis. Įrodinėjimas tenka Rusijos pusei. Ne mums reikės kažko ieškoti, bet jie turės įrodyti, kad atitinka išimtis. Kriterijai aiškūs, patikra nesudėtinga. Mes aiškiai konstatuojame, kad tai nėra tik Putino karas, tai Rusijos Federacijos karas, už tai atsakinga ir Rusijos visuomenė, bent jau didžioji jos nekritiškai mąstanti dalis.
– Ar atitinkantys išimtys Rusijos žmonės bus papildomai tikrinami pasienyje?
– Jiems gali būti užduoti keli papildomi klausimai. Tačiau, jei jie atitinka kriterijus, tikrai nėra kliūčių patekti į Lietuvą.
– Kokia situacija su diplomatais?
– Diplomatai irgi yra išimtis. Ačiū, kad papildėte. Tai išimtis, susijusi su diplomatinėmis konvencijomis. Papildomi klausimai diplomatams neatitinka konvencijų. Tačiau diplomatinių santykių nedaug ir likę.
– Kokių grėsmių keltų į Lietuvą ar kitas ES šalis atvykstantys rusai?
– Tai ne tik Putino, bet visos visuomenės karas, vadinasi, jie irgi turi prisiimti atsakomybę. Geriausia, kad ES priimtų bendrą sprendimą panaikinti jiems galimybes atvykti. Kol kas dalyje Vakarų Europos mąstoma, kad tai tik Putino, Rusijos elito ar oligarchų karas. Todėl tokie skirtingi požiūriai. Mūsų priimtas sprendimas svarbus. Dabar Rusijos Federacijos piliečiui atvykti į Europą yra sunku dėl uždarytų skrydžių. Jis gali vykti per tranzitinę šalį, pvz., Turkiją. Mes uždarome žemyninį kelią. Gaila, kad Suomija kol kas neprisijungia. Manau, tai laiko klausimas, nes per juos bus dabar didžiausias srautas.
– Baltijos šalys neįleidžia, nes visų rusų rankos suteptos ukrainiečių krauju, tačiau kitos ES šalys sako, kad reikėtų leisti, jog jie pamatytų, koks gyvenimas demokratinėse šalyse.
– 20 metų rusai žavėjosi Vakarų Europos miestais, pakrantėmis, vandenynais. Matė laisvę ir demokratiją. Grįždami atgal kiek iš jų bandė kurti demokratiją Rusijos viduje? Tokį teiginį jau girdžiu 20 metų ir jis tuščias, nieko vertas. Pagaliau mes pradėjome kalbėti apie tai, kad ne tik Putinas ar režimas, bet didžioji visuomenės dalis turi mokėti tam tikrą kainą. Kai ji pajaus ją, kad ji nėra Europos dalis, galbūt atsiras vidinis instinktas.
Olafas Scholzas vis dar galvoja, kad tai Putino karas.
– Kodėl Baltijos šalių mąstymas ir sprendimas skiriasi nuo kitų Europos šalių?
– Nes Olafas Scholzas vis dar galvoja, kad tai Putino karas. Jie dar romantizuotai žiūri. Gal Vakarų visuomenėje užkoduota bausti ne visuomenę, o tik elitą. Jie iki galo nesupranta, kaip funkcionuoja Rusija – kad visuomenės ir elito sąveika labai stipri. Elitas daro tiek, kiek visuomenė leidžia.
– Ar realu pakeisti Vakarų Europos požiūri rusų turistų atžvilgiu?
– Prieš metus ar pusmetį sakyčiau ne, dabar, kai matau, kokios sankcijos pasiektos, kaip keičiasi vokiečiai, lūžiai vyksta vakarietiškoje sąmonėje. Tik jų kuriama skirtis – visuomenė ir režimas – nepagrįsta ir neapgalvota, politkorektiška. Manau, viskas susidės į savo vietas.