Lietuva atsikratė dar vieno taršos šaltinio, kuris buvo įtrauktas į Helsinkio komisijos (HELCOM) sudarytą „karštųjų taškų” sąrašą.
28-ajame HELCOM šalių narių delegacijų susitikime pritarta pasiūlymui iš minėto sąrašo išbraukti Panevėžio miesto nuotekų valymo įrenginius. Tame pačiame posėdyje iš sąrašo nutarta išbraukti ir tris Rusijos „karštuosius taškus”.
Į 1992 m. sudarytą „karštųjų taškų” sąrašą HELCOM buvo įtraukiusi 162 objektus: taršos šaltinius, kurie įvardinti kaip pagrindiniai Baltijos jūros teršėjai. Į sąrašą dėl daromo neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai pateko ir 16 Lietuvos subjektų. Tarp jų - miesto nuotekų valymo įrenginiai, pramonės objektai, žemės ūkis ir Kuršių marios.
„Šiandien sąraše likę septyni Lietuvos objektai. Tai - nuoseklaus Savivaldybių, vandens tiekimo bei nuotekų šalinimo įmonių bei ministerijos specialistų darbo rezultatas”, - teigia aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.
Ministro žodžiais, tikimasi, jog artimiausiu metu iš HELCOM „karštųjų taškų” sąrašo bus išbrauktas dar vienas ar keli Lietuvos objektai.
Pasiūlymas išbraukti Panevėžio miesto nuotekų valymo įrenginius iš HELCOM sąrašo parengtas Aplinkos ministerijai bendradarbiaujant su bendrove „Aukštaitijos vandenys”. Nuo 2008-ųjų, po biologinio nuotekų valymo įdiegimo, šis objektas jau atitinka HELCOM rekomendacijose numatytus reikalavimus dėl didžiausių leidžiamų azoto ir fosforo koncentracijų į aplinką išleidžiamose nuotekose, taip pat pasiektas reikalaujamas nuotekų išvalymo laipsnis.
2005-aisiais iš HELCOM „karštųjų taškų“ sąrašo išbraukti Vilniaus (Grigiškių), Alytaus ir Marijampolės miesto nuotekų valymo įrenginiai. 2006 metais išbraukti dar penki objektai: Šiaulių ir Klaipėdos miesto nuotekų valymo įrenginiai, įmonė „Achema“, bendrovė „Klaipėdos kartonas“ ir įmonė „Sema“ (pastaroji - dėl nutrauktos ūkinės veiklos).
Numatoma, jog penki Lietuvoje likę taršūs nuotekų valymo įrenginiai ir pramonės objektai iš HELCOM „karštųjų taškų“ sąrašo bus išbraukti iki 2012 metų.
Taršai iš žemės ūkio bei Kuršių marių aplinkos būklei pagerinti reikalingos ilgalaikės priemonės. Preliminariai numatoma, kad laukiami rezultatai žemės ūkio srityje bus pasiekti 2012 metais, Kuršių marių būklė bus pagerinta 2015-aisiais.
Naujausi komentarai