Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) klausia Lenkijos diplomatinės žinybos, ar su jos parama parengtame leidinyje išsakyti žodžiai apie "lietuvišką Vilniaus okupaciją" sutampa su oficialia Varšuvos pozicija.
"Lietuvos URM įdėmiai studijuoja su Lenkijos URM parama parengtą publikaciją. Joje jau dabar pastebėjome nemažai istorinių faktų iškraipymų, ypatingai dėl 1939 metų įvykių", - sakoma ministerijos Spaudos ir viešųjų ryšių skyriaus BNS atsiųstame komentare.
"Lenkijos URM buvo perduotas paklausimas, ar šios publikacijos teiginiai, įskaitant tezę apie "lietuvišką Vilniaus okupaciją", atitinka oficialią Lenkijos Vyriausybės poziciją", - pranešė URM.
Tokios Lietuvos diplomatų reakcijos susilaukė Lenkijos Nacionalinės atminties instituto lenkų, lietuvių ir anglų kalbomis išleista brošiūra "Paneriai - "žmonių skerdynių" vieta", kurią ketvirtadienį aprašė naujienų portalas delfi.lt.
Pasak portalo, Lenkijos URM skelbia, kad leidinys, skirtas vienam tragiškiausių Vilniaus istorijos puslapių, išleistas ministro R.Sikorskio iniciatyva.
"Vilniaus ir dalies Vilnijos krašto lietuvių okupacija iš pradžių vyko švelniai. Lenkijos kariuomenės internuoti karininkai ir kariai nebuvo žiauriai represuojami, jiems nelabai buvo kliudoma bėgti iš izoliavimo vietų ir vykti į Prancūziją ar Angliją. Tačiau jau nuo 1939 metų lapkričio mėn. prasidėjo intensyvus ir lenkams skausmingas lituanizavimo procesas", - rašoma leidinyje.
"Agresyvi bet kokių lenkiškumo apraiškų likvidavimo politika (įskaitant pamaldas, bibliotekas, švietimą) sukėlė priešiškumo tarp lenkų ir lietuvių pagilėjimą. Buvo priimtas naujas Pilietybės įstatymas, pagal kurį Vilniuje iš 270 tūkst. gyventojų 150 tūkst. staiga tapo "užsieniečiais" savo mieste, prarado teisę į pilietybę, dėl ko neteko darbo ir kitų pagrindinių teisių. Represijų intensyvumo atžvilgiu okupacija vis dar buvo švelni (nors anuo metu buvo suimta apie 1500 lenkų)", - remdamiesi lenkų istorikų duomenimis rašo brošiūros autoriai.
Lietuvos ir Lenkijos požiūriai į bendrą istoriją tarpukariu ir prasidedant Antrajam pasauliniam karui skiriasi.
Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis yra pareiškęs, kad tarpukariu Lenkija neokupavo Vilniaus krašto.
Naujausi komentarai