Po sprogimų oro uoste ir metro stotyje Briuselyje gyventojai paliko viešąjį transportą ir vaikšto pėsčiomis, sako Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas ir Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo (Martino Šulco) patarėjas Arnoldas Pranckevičius.
Tvyro baimė
„Žmonės stengiasi vengti ir metro, ir autobusų. Visi stengiasi eiti pėsčiomis, vengia didesnių sankryžų, ilgesnio sustojimo“, - BNS telefonu iš Briuselio antradienį pasakojo A.Pranckevičius.
Jo manymu, išpuoliai Briuselyje yra koordinuota ataka prieš Briuselį kaip Europos Sąjungos (ES) sostinę: „Susprogdintos stotys yra visiškai Europos kvartale ir oro uostas yra simbolis ne tik globalizacijos, bet ir tarptautinių ryšių bei Europos atvirumo su likusiu pasauliu“.
Pasak jo, tie išpuoliai daugiausiai pavojaus kėlė ES institucijose dirbantiems žmonėms, kurie daug keliauja oro linijomis bei metro. A.Pranckevičius teigė pats Zaventemo oro uostu besinaudojantis itin dažnai, kartais ir kelis kartus per savaitę.
Sprogimų metu jis dalyvavo darbo pusryčiuose su dešimtimi ES ir Rusijos ambasadorių.
„Kalbėjomės būtent apie saugumo, terorizmo, migracijos iššūkius. Tai iš tikrųjų, tokia juoda ironija“, - sakė jis.
Briuselio Zaventemo oro uoste antradienį driokstelėjus dviem galingiems sprogimams žuvo keliolika žmonių, o dar kelios dešimtys buvo sužeisti. Dar vienas sprogimas nugriaudėjo Briuselio metropoliteno Malbeko stotyje, esančioje netoli Europos Sąjungos institucijų.
Belgija antradienį paskelbė aukščiausio lygio kovos su terorizmu parengtį.
Miesto ritmas sustabdytas
Briuselyje gyvena ir lietuvės Jurgitos bei ispano Fernando šeima. Fernando dirba vienoje iš Europos Komisijos institucijų.
„Metro stotis – šalia Fernando darbo, tai jis turi tupėti viduje ir niekur neiti. Fernando pro langą mato daug policijos", – pasakojo jo žmona Jurgita, nuolat palaikanti ryšį su vyru.
Jos teigimu, kadangi metro stotis Maelbeek yra netoli ES institucijų, tai jos darbuotojams liepta niekur neišeiti iš pastatų, o jei dar neatėjo į darbą, tai į jį neiti, bet dirbti iš namų. Aplinkinės gatvės uždarytos. Prie ES pastatų atvyko saugoti kareiviai. Oro uostas uždarytas. Metro neveikia. Miesto ritmas sustabdytas.
„Gaunu labai daug žinučių, ar viskas gerai. Žmonės rašo į „Facebook", klausdami, ar viskas gerai. Pagrindinė žinia visiems: pasilikite ten kur esate, niekur neikite. Yra tėvų, norinčių pasiimti vaikus iš mokyklų, bet belgai liepia niekur neiti, kol situacija kiek nesusinormalizuos. Tėvai informuoti, kad vaikai bus mokykloje iki tol, kol baigiasi pamokos. Uždaromi muziejai, kitos įstaigos, nes saugumo lygis pakeltas iki aukščiausio ketvirto lygio. Esame suplanavę Velykoms grįžti į Lietuvą. Skrydis ketvirtadienį... Labai tikiuosi, kad atskrisim", – vylėsi lietuvė.
Atšaukiami posėdžiai
Po sprogimų Briuselio oro uoste ir metro stotyje netoliese, atšaukiami ES institucijų posėdžiai, darbuotojai laukia tolesnių nurodymų, BNS sakė Lietuvos ambasadorė ES Jovita Neliupšienė.
„Kol kas mus yra pasiekusi informacija, kad yra atšaukti posėdžiai pagrindiniame Tarybos pastate, taip pat pastate, šalia kurio yra ta metro stotis, kurioje nugriaudėjo sprogimas, na ir Komisijos pastate šiandien neturėtų vykti posėdžiai. Taip pat Briuselio valdžia informavo, kad stabdomas visas viešasis transportas ir rekomenduojama tiesiog nejudėti – nevažinėti ir nevaikščioti po miestą, tiek, kiek galima to išvengti“, – telefonu iš Briuselio BNS sakė J.Neliupšienė.
Pasak jos, metro stotis, kurioje įvyko sprogimas, yra netoli Lietuvos nuolatinės atstovybės ES – šiame rajone susitelkusios daugumos valstybių atstovybės.
„Ta metro stotis nėra toli nuo mūsų atstovybės, nes daugumos šalių atstovybės yra susikoncentravusios tame vadinamąjame Briuselio europiniame rajone. Tai ta stotelė yra ganėtinai arti“, – sakė ji. Diplomatė pridūrė sprogimo negirdėjusi, jo garsą galėjo užgožti šalia vykstančios statybos.
Pasak J.Neliupšienės, laukiama žinių iš krizių centro ir tolesnių instrukcijų dėl to, ką toliau reikėtų daryti.
Kaip BNS informavo Užsienio reikalų ministerija, Lietuvos ambasados Belgijoje darbuotojai taip yra ambasados pastate.
Europos Komisija savo darbuotojams nurodė neiti į gatvę ar likti namuose po to, kai mažiausiai vienas sprogimas sudrebino metropoliteno stotį, esančią netoli Belgijos sostinės ES institucijų rajono. Po sprogimo buvo uždarytas Briuselio metropolitenas, sustabdytas susisiekimas traukiniais, tramvajais ir autobusais sostinėje.
Belgijos institucijos paskelbė, kad šalies antiteroristinių tarnybų parengtis padidinta nuo trečio iki ketvirto, aukščiausio, lygmens. Saugumo parengtis taip pat buvo padidinta visuose Paryžiaus oro uostuose.
Naujausi komentarai