Maskva Vienoje surengtame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikime pažėrė kaltinimų dėl NATO filmo, kuriame pasakojama apie Baltijos šalių „miško brolius“, kovojusius su Sovietų Sąjungos okupacija.
Lietuvos ambasadoriaus Aurimo Tauranto teigimu, trys Baltijos šalys į tai atsakė bendru pareiškimu, kad „mūsų šalys turėjo teisę priešintis okupacijai ir tą darė, kad daugybė žmonių buvo išvežta į Sibirą, buvo kankinami ir žudomi“.
Anot diplomato, šį bendrą pareiškimą perskaičius Estijos ambasadorei, Rusijos diplomatas perėjo į emocinį puolimą, kaltindamas neteisinga istorijos versija.
„Aš atsakiau, kad mes tai žinome ne iš vadovėlių, o beveik kiekviena šeima yra patyrusi tremtį į Sibirą, ar turi artimųjų, kurie buvo nukankinti, žuvo ar patys kovėsi miškuose. Pasakiau ir apie savo močiutės brolį, kuris guli Tuskulėnuose“, - BNS penktadienį sakė Lietuvos ambasadorius.
Tuskulėnų dvaro teritorijoje 1944 - 1947 metais buvo užkasti sovietų saugumo tarnybų nužudyti žmonės.
Aktyvus partizaninis karas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko 1944-1953 metais. Sovietų diktatoriaus Josifo Stalino valdymo metais pokariu žuvo daugiau kaip 21 tūkst. rezistentų, jų šeimų narių ir rėmėjų.
NATO neseniai sukūrė trumpą filmą pristatyti Baltijos šalių partizaninį judėjimą. Rusija jį sukritikavo ir apkaltino partizanus buvus nacių kolaborantais, atsakingais už civilių žūtis.
Lietuvos pareigūnai kritiką atrėmė, pabrėždami, kad būtent sovietai Antrojo pasaulinio karo pradžioje bendradarbiavo su nacistine Vokietija, o partizaninis karas vyko jau sutriuškinus nacių režimą.
Sovietams Antrojo pasaulinio karo metais okupavus Lietuvą, į lagerius ir tremtį buvo išvežta 275 tūkst. lietuvių, skelbia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
NATO filmą galima peržiūrėti čia:
Naujausi komentarai