Paskutinį rugsėjo sekmadienį Lietuvos katalikų bažnyčiose minėta Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Per šv. Mišias Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje buvo meldžiamasi ir prašoma Dievo palaimos visiems keliaujantiesiems, vyko įspūdingas renginys.
Atvyko ir baikeriai
Prie Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios griausmingai atriedėjo baikerių kolona. Vienas iš jų nušoko nuo motociklo ir dingo už galingų bažnyčios durų. Po kelių minučių tas pats baikeris, tik jau vilkėdamas liturginiais drabužiais, aukojo šv. Mišias.
„Aš ne vienintelis kunigas Lietuvoje, važinėjantis motociklu. Važinėju kokius septynerius metus“, – šyptelėjo Policijos departamento kapelionas kunigas Algirdas Toliatas.
Vievyje, prie numatomo statyti paminklo per avarijas žuvusiems motociklų vairuotojams, praėjusį sekmadienį susirinko motociklininkai iš visos Lietuvos.
Jie kartu su Lietuvos policijos kapelionu kunigu A.Toliatu, Lietuvos kelių policijos tarnybos patruliais motociklininkais ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos pareigūnais atvyko į Kauną, kur buvo minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena.
„Man buvo labai svarbu ir malonu, kad policija ne lydėjo baikerių koloną, kaip įprasta, o važiavo bendroje kolonoje kaip bendražygiai, kaip kolonos dalyviai. Būtina laužyti stereotipus, kad policija yra priešas. Juk yra atvirkščiai – policija yra draugas, siekiantis, kad mes saugiai ir sėkmingai važiuotume. Tačiau tai neįmanoma, jei nesuvienysime jėgų“, – įsitikinęs kunigas A.Toliatas.
Pilietiškumas dėl saugumo
Pamatai visų eismo dalyvių susivienijimui ir buvo dedami minint Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną. Po šv. Mišių šventovėje vyko eismo saugumo akcija, per kurią vaikams ir bendruomenei buvo dalijami atšvaitai. Su vaikais bendravo vaikų draugas – policijos bičiulis Amsis. Prie Įgulos bažnyčios buvo laiminami vairuotojai ir jų vairuojami automobiliai.
„Labai džiaugiuosi, kad prie šio bendro Susisiekimo ministerijos, policijos, Bažnyčios ir Kelių direkcijos projekto „Saugokime vieni kitus kelyje“ prisijungė ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, karo policija vaišino kareiviška koše. Tokia bendrystė skatina pagarbą vienų kitiems ir norą būti geram“, – įsitikinęs kunigas A.Toliatas.
Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai susirinkusių akivaizdoje supjaustė suknežintą automobilį, kuris nusinešė penkių žmonių gyvybę. „Mūsų pačių pilietiškumas ir sąmoningumas yra tiesus kelias į saugumą. Kodėl nepranešti policijai apie keistai manevruojantį automobilį? Gal tas skambutis išgelbės kieno nors, gal net paties vairuotojo gyvybę?“ – retorinius klausimus bėrė kunigas.
A.Toliatas neabejoja, kad pats tvarkingai važiuodamas vairuotojas pasisemia gerų emocijų, o pasiekti tokiai emocijai nereikia jokių lėšų – tik noro ir pagarbos vienas kitam.
Vairuotojo ABC
Daugelio pastebėjimu, vairuotojų kultūra keliuose keičiasi į gerąją pusę. „Pagrindinis visos saugaus eismo veiklos rodiklis yra avaringumas keliuose, pirmiausia – žuvusiųjų skaičius. Džiugu, kad šis skaičius kasmet mažėja“, – statistika rėmėsi Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus patarėjas Antanas Čereška.
Specialistas pabrėžė, kad pagrindinis dalykas, kuris lemia saugumą keliuose, yra eismo dalyvių elgesys. Nelaimes sukelia žmonių skubėjimas, neatidumas kelyje. Vis dar trūksta paprasčiausios pagarbos tarp vairuotojų, tarp vairuotojų ir pėsčiųjų. Tokia pagarba vienų kitiems ugdo eismo kultūrą.
Kokia turėtų būti vairuotojo ABC? „Jei vertintume tiesiog paraidžiui, tai galima išreikšti taip: A – neskubėti kelyje, B – nevairuoti neblaiviam, C – kelyje būti atidžiam, nedaryti jokių staigių, netikėtų veiksmų, manevrų“, – kaip daugybos lentelę išpyškino A.Čereška. Taip pat priminė vieną žinomą, tačiau itin svarbų posakį: „Vairuoti, vadinasi, numatyti.“
Parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos
Naujausi komentarai