Ministras: VST pasikeis iš esmės, nelojalių darbuotojų neliks Pereiti į pagrindinį turinį

Ministras: VST pasikeis iš esmės, nelojalių darbuotojų neliks

2015-12-01 10:22
BNS inf.
Ministras: VST pasikeis iš esmės, nelojalių darbuotojų neliks
Ministras: VST pasikeis iš esmės, nelojalių darbuotojų neliks / A. Ufarto / BFL nuotr.

Po reorganizacijos Viešojo saugumo tarnyba (VST) pasikeis iš esmės, nelojalių valstybei darbuotojų neturėtų likti, o įtarimus dėl galimai iššvaistytų lėšų aiškinsis teisėsauga, sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Įtarimus aiškinasi teisėsauga

„Visa pertvarka (vyksta) ir naujas  vadas paskirtas įtariant VST problemas, ir tie darbai, kurie padaryti per pusmetį - sausio 1 dieną įsigalioja nauja struktūra - leis šitą tarnybą padaryt vakarietišką, veikiančią demokratinės valstybės pagrindais, išlaikusią aukštą kovinį pasirengimą, ir nebus keliama jokių abejonių dėl kai kurių jos narių lojalumo Lietuvos valstybei. Tie darbai ir padaryti, vadas pasakojo apie situaciją, kokia rasta, bet sausio 1 dienai bus įvykdyta reorganizacija, pertvarka, ir klausimas bus išspręstas“, - BNS antradienį sakė S.Skvernelis.

Prieš penkis mėnesius vadovavimą VST perėmęs naujasis vadovas Ričardas Pocius antradienį publikuotame interviu naujienų portalui delfi.lt sakė, kad tarnyboje buvo nusikalstamai švaistomos valstybės lėšos, o kai kurie VST pareigūnai nėra lojalūs valstybei ir konflikto atveju gali atsukti ginklą prieš šalies piliečius.

„Ar tu nori pastebėti, ar nenori. Jei būtų noras pastebėti, būtų pastebėta, Mes norėjome, tokių prielaidų turėjome, patys VST pareigūnai daug ką jie atskleidė - tie darbuotojai, kurie nenorėjo darbuotis tokiais būdais, tokiais metodais, kurie buvo iki šiol. O naujas vadas, kuris turi puikią patirtį, kaip kariškis dalyvavęs NATO formuotėse, tikrai uždavinius vykdo“, - į klausimą, kodėl priekaištai VST dėl stagnacijos, neskaidrumo iškilo tik šiuo metu, atsakė S.Skvernelis.

Pasak jo, informacija apie galimai nelojalius darbuotojus, socialiniuose tinkluose skelbusius savo nuotraukas su rusų desantininkų uniformomis, buvo žinoma.

„Tokių žmonių buvo, ir informacija teikiama tiek iš kriminalinės žvalgybos, tiek iš žvalgybos subjektų, ir labai svarbu, kad tie žmonės identifikuoti ir jie neturėtų toliau dirbti“, - sakė S.Skvernelis, o visa informacija dėl pažeidimų, pasak jo, arba jau atiduoda, arba dar bus pateikta teisėsaugai.

Naujasis VST vadovas R.Pocius interviu delfi.lt sakė, kad VST du dešimtmečius buvo sustingusi stagnacijoje, čia viskas buvo grindžiama šeimynine ir giminės ranga, privačiais interesais, kelis dešimtmečius nebuvo vykdomos jokios esminės permainos, nesikeitė ne tik požiūris, kuris rėmėsi dar sovietiniu mastymo palikimu, bet ir technika, ginkluotė. Pasak neseniai vadovavimą iš ilgamečio vadovo Sergejaus Madalovo perėmusio R.Pociaus, buvo nusikalstamai švaistomos valstybės lėšos, dalis medžiagos šiuo metu jau perduota teisėsaugai.

Anot jo, VST kolektyvas, kuriame yra per tūkstantį žmonių, neblogas, yra tikrai išmanančių savo darbą, atsakingai ir pareigingai vykdančių savo pareigą pareigūnų, bet taip pat ir nelojalių tarnybai ir valstybei žmonių, dėl to šiuo metu glaudžiai bendradarbiaujama su Valstybės saugumo departamentu. Pasak naujojo vadovo, situacija keisis, jau kitąmet įsigalios nauja tarnybos struktūra, pradės veikti ir Imuniteto tarnyba, kurios iki šiol VST neturėjo.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) rugsėjį nusprendė, jog buvęs VST vadas S.Madalovas pažeidė įstatymą spręsdamas sau artimų asmenų tarnybos eigos klausimus.

VTEK tyrė vidaus reikalų ministro S.Skvernelio kreipimąsi. Ministerija VTEK nurodė, kad pastaruosius trejus metus S. Madalovas nenusišalino spręsdamas sau artimų asmenų tarnybos klausimus – priiminėjo savo dukrai, anūkui, žentui, žento seseriai, dukterėčiai, dukterėčios dukrai ir dukterėčios sūnui palankius sprendimus: skyrė jiems premijas, suteikė aukštesnes kvalifikacines kategorijas bei tarnybos laipsnius, perkėlė į kitas pareigas.

S.Madalovas šiuo metu nebedirba VST. Etikos sargams jau pradėjus tyrimą dėl S. Madalovo interesų, prezidentė Dalia Grybauskaitė jam įteikė valstybės apdovanojimą.

Pavedė VSD ištirti situaciją

Premjeras Algirdas Butkevičius pavedė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovui kartu su vidaus reikalų ministru atlikti išsamų tyrimą dėl problemų Viešojo saugumo tarnyboje.

Antradienį interviu naujienų portalui delfi.lt Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadovas Ričardas Pocius paskelbė, kad Viešojo saugumo tarnyboje dirba Lietuvos valstybei nelojalių žmonių.

„Publikacijoje išdėstytos problemos yra labai rimtos ir turi būti išsamiai išnagrinėtos, o informacijai pasitvirtinus turi būti skubiai ieškoma priemonių esamai situacijai gerinti. Todėl pavedu Valstybės saugumo departamento vadovui ir vidaus reikalų ministrui atlikti išsamų tyrimą“, - Vyriausybės pranešime spaudai cituojamas premjeras.

Pasak jo, saugumui šalyje skiriamas padidintas dėmesys, todėl į bet kokius nuogąstavimus privaloma atsižvelgti rimtai, išsamiai išnagrinėti ir parengti priemones, kaip gerinti padėtį.

Signalų dėl pažeidimų neturėjo

Viešojo saugumo tarnybos (VST) naujojo vado Ričardo Pociaus atskleistą situaciją tarnyboje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas pavadino skandalinga, bet sako anksčiau neturėjęs signalų dėl galimų pažeidimų.

Komitetas trečiadienį norėdamas išsiaiškinti paskelbtas tarnybos įsisenėjusias problemas kviečiasi vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį, VST vadovą bei Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorių Darių Jauniškį.

„Tie faktai, kurie šiandien buvo žiniasklaidoje, mūsų nuomone, yra skandalingi, ir viską reikia patikrinti ir išsiaiškinti“, - BNS sakė A.Paulauskas.

Jis patvirtino, kad NSGK buvo žinoma apie VST darbuotojus, keliančius klausimus dėl jų lojalumo valstybei, bet pabrėžė, kad tokių žmonių buvo nedaug - iki dešimt, o jų yra ir kitose struktūrose, pvz., policijoje.

„Naujas vadas problemas kelia atvirai, ir tai yra teisinga, bet, mano manymu, jis daro tam tikrus apibendrinimus, nes tie  faktai, kad kai kurie kariai pasirodydavo su rusiška simbolika, dalyvaudavo tokiuose abejotiniuose žaidimuose kaip šratasvydis, apie tai žinojo ir Valstybės saugumo departamentas, apie tai buvo informuotas ir naujasis vadas, kariuomenės vadas, tokių buvo elementų, bet tai vienetai, keli žmonės, galima iki dešimt suskaičiuoti, bet visai tarnybai uždėti nelojalumo antspaudą nesinorėtų“, - kalbėjo A.Paulauskas.

Bet jis pabrėžė, kad tai „atskiri žmonės, kaip ir policijoje yra“, o kitokių signalų apie galimus pažeidimus tvirtino negavęs.

„Kad buvo giminystės ryšiai ir visa kita, iškilo tik tuomet, kai išėjo buvęs vadas. Mes tokių signalų (apie galimus pažeidimus) neturėjom“, - sakė NSGK vadovas. Jis svarstė, jog tokia situacija galėjo susiklostyti ir dėl to, kad VST yra pakankamai autonomiška ir „ne visi ministrai gilinosi, kokia ten padėtis“.

Jis priminė, kad buvo iniciatyvų reorganizuoti VST ir jungti prie policijos sistemos, bet toks projektas nesulaukė pritarimo Seime. „Taip ir liko jie atskira tarnyba, ir, kiek suprantu, signalų, kad ten kažkas blogai, ar kad turtas vagiamas, nebuvo. Bet tiek ministerija, tiek STT (turėjo aiškintis), čia jau jų (darbo) laukas“, - sakė A.Paulauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra