Mįslė premjerui: etatų sumažino, o valstybės tarnautojų padaugėjo Pereiti į pagrindinį turinį

Mįslė premjerui: etatų sumažino, o valstybės tarnautojų padaugėjo

2009-06-15 23:08
Mįslė premjerui: etatų sumažino, o valstybės tarnautojų padaugėjo
Mįslė premjerui: etatų sumažino, o valstybės tarnautojų padaugėjo / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

„Mes sumažinom etatų skaičių daugiau negu 4 tūkstančiais, tai aš nelabai suprantu, iš kur atsirado papildomi 600“, - pirmadienį pareiškė premjeras Andrius Kubilius, žiniasklaidai paskelbus, kad nepaisant taupymo vajaus, valstybės tarnautojų Lietuvoje ne tik nesumažėjo, bet ir pagausėjo.

Brausis į savivaldos „brūzgynus“

Premjeras sako, kad informacija apie tai, kad nuo metų pradžios iki vasaros pradžios padaugėjo daugiau nei 600 valstybės tarnautojų jį nustebino, tačiau skelbia, jog Vyriausybė imasi naujų veiksmų. Šįkart ne centrinėse valdymo institucijose, o savivaldoje.

„Savivaldoje iš viso yra brūzgynai ir chaosas“, - teigė A.Kubilius.

Pirmadienį dienraštis „Verslo žinios“ paskelbė, kad valstybės tarnautojų Lietuvoje nuo sausio iki birželio 1 dienos padaugėjo 615. Nuo sausio iki gegužės į Lietuvos darbo biržą kreipėsi per 171,6 tūkst. darbo netekusių asmenų, tačiau tarp jų atleistų pagal Valstybės tarnybos įstatymą tebuvo 110.

Įtaria kai kurių žinybų gudravimą

Tuo metu A.Kubilius sakė „nelabai suprantantis“, kaip tai nutiko.

„Nespėjau šiandien paprašyti savo patarėjų, bet mane ta informacija nustebino, nes šiaip jau turėjo mažėt ir turi mažėt [...] Mes sumažinom tą esančių etatų skaičių daugiau negu 4 tūkst., tai aš nelabai suprantu, iš kur atsirado papildomi 600“, - pirmadienį komentavo premjeras.

Anot jo, „galbūt gali būti taip, kad kai kurios žinybos skubėjo užpildyti turėtus laisvus etatus žmonėmis, tai užtat ir turim tokį skaičių, bet bendras etatų skaičius yra sumažintas“.

A.Kubilių nustebino ir tai, kad šiuo metu lieka dar apie 1,5 tūkst. laisvų valdininkų etatų.

„Aš jau sakiau, kad reikia periodiškai mažinti po 4 tūkst. etatų, nes kiekvieną kartą paaiškėja... Prieš tai, va, mes gi kaip darėm - mes mažinom 800 etatų ir visi sakė, kad daugiau laisvų nė vieno nėra, bet sekantis etapas buvo mažinti 4 tūkst. ir, pasirodo, 3,2 tūkst. iš jų buvo laisvi etatai.

Tai dabar, jūs sakote, kad yra dar 1,5 tūkstančio. Reiškia, mes vėl turėsime skelbti vajų mažinti dar kokiais 4 tūkst. ir paaiškės, kad ne 1,5 tūkst. laisvų yra, o vėl galbūt kokie 3 tūkstančiai. Tai biurokratija yra tokia įdomi teritorija, nelabai žinoma, nelabai suvokiama“, - teigė premjeras.

„Nėra paprasta sugaudyti tų etatų sistemą“

Jis pabrėžė, kad Vyriausybė „pradeda naują veiksmų seką“.

„Kaip matote, nėra paprasta sugaudyti tų etatų sistemą - ne taip paprasta sugaudyt pačiose centrinėse valdžios institucijose, o dabar mes pradedam vajų, ieškodami, kaip atrodo situacija savivaldoje - tai savivaldoje iš viso yra brūzgynai ir chaosas.

Lygiai tokios pat savivaldybės, kurių teritorijoje gyvena toks pats gyventojų skaičius, gali turėti dvigubai besiskiriantį etatų skaičių savivaldybės administracijoje. Tai akivaizdu, kad ir čia tvarka reikalinga“, - pripažino A.Kubilius.

Kur atsirado daugiausia naujų žmonių?

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis sakė, kad tiksli informacija dėl pagausėjusių valdininkų gretų paaiškės trečiadienį, išanalizavus duomenis, tačiau jis išvardijo, kad preliminariai daugiausia naujų žmonių atsirado Seime, teismuose, prokuratūroje bei savivaldybėse.

„Liūto dalis tenka Seimui, savivaldybėms, teismams ir prokuratūrai. Iš tų 615, preliminariais duomenimis, 500 su trupučiu žmonių padidėjimas yra ten. Vyriausybės ir ministerijų sferose yra apie 100 žmonių“, - pirmadienį žurnalistams aiškino ministras.
Anot jo, Seime tarnautojų greičiausiai pagausėjo dėl to, kad metų pradžioje vyko politinio pasitikėjimo tarnautojų priėmimas į darbą.

„Kol kas nežinau, kodėl teismuose ir prokuratūroj padidėjo valstybės tarnautojų skaičius, ir kodėl taip žymiai - savivaldybėse, bet artimiausiu metu išsiaiškinsim“, - teigė ministras.

Trūkumai skaičiavimo metodikoje

„Labai teisingai žiniasklaidoje buvo pasakyta apie ydingą darbo užmokesčio fondo skaičiavimo metodiką, kai paimamas valstybės tarnautojų skaičius, padauginamas iš kažkokio vidurkio ir gaunamas darbo užmokesčio fondas. Šita ydinga tvarka suponavo tai, kad maksimalus pareigybių skaičius buvo dirbtinai išpučiamas, o tuo metu užimamos ne visos pareigybės ir iš skirtumo, iš atlikusių pinigų mokamos įvarios priemokos“, - pridūrė R.Palaitis.

Komentuodamas sprendimus dėl valstybės valdymo efektyvumo teikti turinčios Saulėlydžio komisijos veiklą, vidaus reikalų ministras sakė, jog „komisija daro tą, ką gali, bet jie neturi įstatymo numatytų galių, vis tiek jų visi sprendimai turi būti įforminami per Vyriausybės protokolinius pasitarimus arba nutarimus ir per įstatymus, o tai yra pakankamai ilga procedūra“.

V.Milaknis - už mažinimą „bet kokia kaina“

Saulėlydžio komisijos vadovas Valentinas Milaknis pirmadienį akcentavo, kad „valstybės tarnautojų skaičius turėtų būti mažinamas ten, kur yra nereikalingos arba besidubkliuojančios funkcijos“.

„Mes nepasisakom už tai, kad [etatų skaičius - lrt.lt] būtų mažinamas bet kokia kaina. Darbo užmokestis sudaro nedidelę dalį valstybės valdymo išlaidų, yra kitos labai svarbios sritys - viešieji pirkimai pernai siekė 13,5 mlrd. litų ir labai nedidelis sutaupymas [šioje srityje] gali duoti labai didžiulį efektą“, - sakė V.Milaknis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra