Antradienį Vilniaus universiteto Auloje šešiolikai lietuvių suteiktas Pasaulio Tautų teisuolio vardas. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Pasaulio Tautų teisuolių apdovanojimus organizuoja jau nuo 2005 metų.
Organizuodama apdovanojimus Tarptautinė istorinio teisingumo komisija išlaiko tradiciją įtraukti mokyklų bendruomenes. Ir šių Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimų metu, mokiniai turės unikalią galimybę už faktų ir skaičių sienos išvysti konkretaus žmogaus likimą, išgirsti jo istorijos detales.
„Šiandien turime ne tik didžiuotis apdovanojamų žmonių žygdarbiais. Mes turime progą skleisti pasauliui žinią apie humaniškus Lietuvos žmones, rodyti teigiamą pavyzdį jaunajai kartai, − teigė Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos direktorius Ronaldas Račinskas.
Šių metų Pasaulio tautų teisuolių apdovanojimo ceremonijoje dalyvaus Izraelio socialinio aprūpinimo ministras Isaac Herzog bei Lietuvoje viešinti litvakų delegacija. Apdovanojimus įteiks Izraelio ambasadorius Latvijai ir Lietuvai Chenas Ivri.
Jad Vashem už nesavanaudišką pagalbą žydams Holokausto metais atminimo medaliais yra apdovanojęs per 22 tūkst. įvairių valstybių atstovų. Tarp jų yra ir 774 Lietuvos piliečių.
Lietuvoje Tarptautinė istorinio teisingumo komisija Pasaulio Tautų teisuolių apdovanojimus organizuoja bendradarbiaudama su Izraelio ambasada, Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi bei Lietuvos žydų bendruomene. Prie renginio organizavimo prisideda ir Vilniaus Viršuliškių vidurinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Nijolė Bernotavičienė, mokiniai.
Anot Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos švietimo programų koordinatorės Ingridos Vilkienės, ceremonija siekiama mokinius tiesiogiai supažindinti su paprastų žmonių kilniais poelgiais. „Todėl šio renginio organizatoriais ir renginio vedėjais skatiname būti pačius moksleivius“, − sakė ji.
Pasaulio tautų teisuoliams grėsė mirtis
Lietuvoje Pasaulio Tautų teisuoliai labai rizikingomis aplinkybėmis ryžosi išgelbėti žydų tautybės asmenis. Už tokią pagalbą mirtis grėsė ne tik gelbėtojui, bet ir jo šeimai.
Nors žydų gelbėjimo aplinkybės buvo vienos sudėtingiausių, Lietuvos Pasaulio tautų teisuolių skaičius − solidus. Palyginus su daug didesne valstybe Rusija − jis beveik šešis kartus didesnis.
Ilgą laiką nepaprasti teisuolių žygdarbiai Lietuvoje buvo nutylimi. Holokausto aukų ir didvyrių atminties organizacija Yad Vashem (Izraelis) žydus gelbėjusius asmenis pradėjo apdovanoti jau nuo 1963 metų. Tačiau šios tautybės asmenis išgelbėję Lietuvos gyventojai tai nustojo slėpti tik po 1990 metų − Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę. Tik tuomet Teisuolių Lietuvoje galėjo pradėti ieškoti Holokaustą išgyvenę žydai, jų vaikai. Tai viena iš aplinkybių, rodanti, kad, jei Lietuva nebūtų patyrusi okupacijos, Lietuvos Pasaulio tautų teisuolių skaičius galėjo būti dar didesnis.
Dauguma šiais metais paskelbtų Pasaulio Tautų teisuoliais − jau mirę. Trylika šiais metais Lietuvos Pasaulio Tautų teisuoliais planuojamų paskelbti asmenų jau yra mirę, o likę 3 − yra senyvo amžiaus žmonės.
Viena įspūdingiausių Andrejaus Kalendos istorija. Rizikuodamas savo gyvybe ne tik pats slapta tik iš geto gelbėjo žydus, bet ir į gelbėjimo operaciją įtraukdavo artimuosius, giminę, kaimynus. „Prisimenu, kaip tėvas vis nesuprasdavo, kaip galima leisti žudyti žmones. Jis juos gelbėjo ir už tai neprašė jokio atlygio“, − pasakojo Zofija Levinskienė (Kalendraitė). Moteris prisimena, kaip tėvas jau po karo grąžindavo išgelbėtų žmonių siunčiamas siuntas – atsidėkojimo ženklą. „Aš ne dėl atlyginimo gelbėjau“, − sakydavo jos tėvas.
Pasaulio Tautų Teisuoliais yra paskelbiami tie asmenys, kurie per Antrąjį pasaulinį karą nesiekdami jokio atlygio rizikavo savo gyvybėmis, kad išgelbėtų žydų tautybės asmenis. Įrodymų dėl Pasaulio Tautų teisuolio vardo suteikimo pradedama ieškoti tik tuomet, kai kreipiasi pats išgelbėtas žydas arba jo vaikai, anūkai ar giminaičiai.
Žmogui, pripažintam Pasaulio Tautų Teisuoliu, įteikiamas specialus medalis su jo vardu, garbės sertifikatas. Taip pat jam suteikiama privilegija ant Teisingumo Sienos Yad Vašemo Teisingumo sode, Jeruzalėje iškalti savo vardą. Yad Vasheme yra Pasaulio Tautų Teisuolių alėja, kurioje yra ir žemės plotas skirtas Lietuvos valstybei. Jame auga medžiai, turintys lietuviškus vardus ir pavardes.
Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimai šiais metais bus įteikti šiems žmonėms:
Kalendra Andrejus (1885-1952)
Kalendrienė Monika (1890-1962)
Jakutienė (Kalendraitė) Morta (gim. 1927)
Surkienė (Kalendraitė) Viktorija (1916-2004)
Levinskienė (Kalendraitė) Zofija (gim. 1928)
Garbačiauskienė Marijona (1893-1962)
Garbačiauskas Steponas (1880-1966)
Plekavičienė Joana (1887-1962)
Plekavičius Antanas (1885-1963)
Jakas Povilas (1908-1968)
Mikszta Ana (1902-1988)
Mikszta Piotr (1905-1985)
Stankevičienė Antanina (1895-1957)
Stankevičius Stanislovas (1908-1978)
Stulpinienė Joana (gim. 1921)
Stulpinas Jonas (1915-1992)
Naujausi komentarai