Po ilgų metų - susitikimo džiaugsmas Pereiti į pagrindinį turinį

Po ilgų metų - susitikimo džiaugsmas

2003-08-26 09:00

LIKIMAI

Po ilgų metų - susitikimo džiaugsmas

Dienraščiui „Klaipėda“ teko stebėti laidos „Atleisk“ vertą siužetą. Vakar aštuoniolikmetis Giedrius Glemža po ilgų metų, praleistų vaikų globos namuose, pirmą kartą pamatė ir apkabino savo motiną. Giedrius tik vakar popiet sužinojo, kad turi ir keturis po Lietuvą išsibarsčiusius brolius. Vaikinas verkė ir bučiavo pirmą kartą matomą moterį, kuri jį pagimdė. Jis glaudėsi prie mamos ir iškart kūrė planus lankyti ją per kiekvienas atostogas.

Padėjo kalbos

Vakar rytą vaikinas dar net nežinojo, ar jam pavyks susitikti mamą. To nežinojo ir dienraščio žurnalistai, leidęsi į kelionę kartu su Giedriumi ir jo sesers globėju Eugenijumi Bunka. Po mėnesį trukusių paieškų penktadienį telefonu globėją pasiekė žinia, kad Giedriaus mamą Nataliją Glemžaitę žmonės matė kaimelyje netoli Pagėgių - Stoniškiuose, žinių apie ją gali turėti ir Pagėgių policininkai.

Pasirodė, kad moterį surasti padėjo ne oficialūs dokumentai, o nedidelio miestelio žmonių kalbos. Stoniškių seniūnas, gavęs prašymą surasti N.Glemžaitę ir pasiklausinėjęs žmonių, nuvyko į Pelenių kaimą, kuriame anksčiau ji gyveno. Ten rado tik sugriuvusį, nugyventą namą ir užžėlusius takus. Kaimynai pasakė, kad ieškoma moteris persikėlė į Pagėgius, galbūt gyvena sūnaus namuose.

Pagėgių migracijos tarnybos moterys nesunkai surado Nataliją Glemžaitę, gyvenančią namuose, kuriuose anksčiau glaudėsi jos mama ir sūnus.

Išsigando kamerų

Giedriaus Glemžos močiutė mirė prieš trejus metus, neprivatizuotas būstas liko jos augintam anūkui. Šį pavasarį, sugriuvus namui, kuriame gyveno N.Glemžai-tė, ji su savo sugyventiniu Viktoru persikėlė pas sūnų. Keliolikos kvadratinių metrų kambarėlyje dabar glaudžiasi trise.

Čia nėra vandens, stovi krosnis. Ant jos gaminamas maistas ir šildomas iš šulinio parsineštas vanduo. Tualetas yra įrengtas lauke. Juo naudojasi visi daugiabučio gyventojai. Sužinojęs, kad pas mamą atvažiavo sūnus, Giedriaus brolis Saulius daržų lysvėmis bėgte paspruko į miestelį. Vaikinas galvojo, kad su broliu atvažiavo ir laidos „Atleisk“ operatoriai.

Braukė ašaras

Įėję į N.Glemžaitės namus, ją radome kartu su sugyventiniu valančius ką tik iš miško parsineštus grybus. Apie galimą sūnaus vizitą ją penktadienį jau buvo įspėjusios Migracijos tarnybos darbuotojos. Keturiasdešimt devynerių metų moteris atrodė ne pagal amžių susenusi. Ji nusivalė rankas, drabužių krūvoje susirado padoresnį švarką ir nusileido laiptais susitikti su sūnumi. Giedrius buvo paprašęs sustoti prie Šilutės gėlių parduotuvės, kad nupirktų mamai gėlių.

Mama ir sūnus neslėpė emocijų - glėbesčiavosi, bučiavosi, stovėjo apsikabinę, braukė byrančias ašaras ir pašnibždomis kalbėjosi.

Naiviai svajoja

Giedrius svajoja gyventi kartu su mama. Nuo šios idėjos jo neatbaido ir apšiuręs kambarėlis be vandens ir tualeto, kuriame jau gyvena trys žmonės. Mažyčiame kambarėlyje pajuodusiomis sienomis ir lubomis vos telpa dvi lovos, stalas ir kelios spintelės. Paklaustas, kaip galvoja pelnytis duoną, vaikinas atsako, kad moka plauti indus. Šiaulių globos namuose, kuriuose jis gyvena beveik nuo gimimo, galima įgyti staliaus amatą, vairuotojo pažymėjimą.

Keturi Giedriaus broliai augo valdiškuose namuose, o Saulius - su amžiną atilsį močiute. Pasisekė tik jo seseriai Jurgai, kurią dešimties metų priglaudė plateliškių Eugenijaus ir Danutės Bunkų šeima. Būtent Jurga prieš trejus metus susirado savo jauniausią brolį. Apie jį sužinojo tada, kai teismo sprendimu iš motinos N.Glemžaitės buvo atimtas motinystės teisės. Byloje buvo parašyta, kad jauniausias Glemža auga Šiaulių globos namuose. Dabar per kiekvienas atostogas Giedrius gyvena savo sesers globėjų šeimoje Plateliuose.

Kalba šykščiai

N.Glemžaitė nenoriai pasakoja apie savo gyvenimą. Pradėjus klausinėti apie jos vaikų tėvus ir motyvus, kodėl svetimiems paliko visus šešis savo vaikus, moteris ėmė trinti akis ir išspaudė ašaras. Kalba ji tik apie tai, kad ne taip ir blogai gyvena. Padėdami žmonėms ūkyje, užsidirba vieną kitą litą, todėl nebadauja.

Sugyventinis Viktoras dienraščiui aiškino, kad su Natalija gyvena jau penkerius metus. Gerokai už Giedriaus mamą jaunesnis vyriškis, nusisukus moteriai, rodė gestus ties smilkiniu. Vis dėlto vyras prasitarė, kad kam nors prakalbus apie jos vaikus, moteris visada verkia. Sugyventinis sakė, kad visi sūnūs patys susirado mamą, du iš jų kartais atvažiuoja jos aplankyti.

Degė noru

Aštuoniolikmetis „Klaipėdai“ pasakojo, kad gyventi vaikų namuose jam nelabai patinka. Vaikai mėgsta triukšmą, dažnai garsiai klausosi muzikos, o Giedriui labiau patinka ramybė. Vaikinas džiaugėsi, kad globos namai dabar remontuojami, vokiečiai vis atveža labdaros siuntinių - drabužių, maisto, lovų.

Kaip dienraščiui pasakojo E.Bunka, rytą, kai vaikui pasakė, kad šiandien kartu važiuos ieškoti jo mamos, Giedrius atsakė: „Ačiū, tėvai.“ Surasti jo mamą D.Bunkie nė Giedriui pažadėjo dar liepą. Vaikinas apie degantį norą nuo to laiko prasitarė tik vieną kartą, žiūrėdamas televizorių: „Pakviesiu „TV pagalbą“, tegu atvažiuoja ir mamą suranda, o ta tegu mumis rūpinasi ir mus augina“.

Motyvai neaiškūs

Giedrius, kaip ir kiti jo broliai, turi įgimtą negalią. Normalios sveikatos yra tik Giedriaus sesuo, ji pradėjo studijuoti. Tokie vaikai iš vaikų globos namų, kai jiems sukanka dvidešimt vieneri, patenka į valstybės išlaikomą pensionatą. Aštuoniolikmetis jau buvo nuvažiavęs į vienus tokius namus ir pareiškė, kad labai nenorėtų ten gyventi. Tai, ko gero, svarbiausias motyvas, kodėl Giedrius norėjo susirasti mamą ir gyventi su ja. N.Glemžaitė vakar sūnui pasakė: „Atvažiuok“. Kadangi G.Glemža gauna valstybės paramą, neaišku, ar keliolika metų savo vaikais nesirūpinusios moters gerumas išties motiniškas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų