Pereiti į pagrindinį turinį

Politologas: tai – labiau simbolinis ėjimas

Lietuva ruošiasi jungtis prie Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) Draugystės ir bendradarbiavimo sutarties.

Politologas: tai – labiau simbolinis ėjimas
Politologas: tai – labiau simbolinis ėjimas / L. Balandžio/BNS nuotr.

Užsienio reikalų ministerija (URM) parengė Vyriausybės protokolo projektą, kuriuo numatoma pritarti Lietuvos kreipimuisi dėl prisijungimo prie šios 54 valstybes vienijančios organizacijos, kurioje – ir septynios Europos Sąjungos (ES) narės.

„Prisijungus prie sutarties bus lengviau siekti Lietuvos ir bendrų ES tikslų, ypač susijusių su taikos saugojimu, konfliktų prevencija ir saugumo stiprinimu. Be to, tai paskatins ilgalaikių ekonominių, socialinių ir kitų abipusiškai naudingų ryšių užmezgimą ir plėtrą su regiono valstybėmis“, – teigiama URM rašte.

Vyriausybei pritarus bus kreipiamasi į ASEAN pirmininkaujančią valstybę, sutartį prezidento teikimu dar turės ratifikuoti Seimas.

Politologas: labiau simbolinis ėjimas

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas Konstantinas Andrijauskas sako šios veiksmo pernelyg nesureikšminantis. Jo teigimu, tai yra „daugiau simbolinis ėjimas“, rodantis Pietryčių Azijos regiono svarbą Lietuvai, taip pat sudarantis daugiau galimybių šalies matomumui šiame regione.

„Mūsų pirminis akcentas ten yra like-minded'ai (panašaus požiūrio šalys – BNS) – Japonija, Australija, Pietų Korėja, Indija, Taivanas su visa savo specifika. Bet kartu tai ir Pietryčių Azija. Dabar turime hub'ą, ambasadą Singapūre ir matome tas perspektyvas, galimybes taip pat ir Pietryčių Azijoje“, – BNS sakė K. Andrijauskas.

„Toks prisijungimas tarsi turi simbolizuoti partneriams Pietryčių Azijoje, kad mes juos matome, mums įdomu, mes norime būti to dalimi. Bet vėlgi čia didžiąja dalimi yra Europos Sąjungos rėmuose“, – pridūrė jis.

2023-ųjų liepą Vyriausybė patvirtino Lietuvos Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategiją, tų pačių metų rudenį atidaryta Lietuvos ambasada Singapūre. 

ASEAN asociacija įkurta 1967 metais, jai priklauso 10 valstybių: Brunėjus, Kambodža, Indonezija, Laosas, Malaizija, Mianmaras, Filipinai, Singapūras, Tailandas bei Vietnamas.  

ASEAN Draugystės ir bendradarbiavimo sutartį 1976 metais Balyje pasirašė Filipinai, Indonezija, Malaizija, Singapūras bei Tailandas. Vėliau prie sutarties leista prisijungti ir regionui nepriklausančioms valstybėms.

2012 metais prie sutarties prisijungė ES, ją yra pasirašiusios septynios jos narės – Danija, Graikija, Nyderlandai, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Liuksemburgas.

Sutarties tikslas – regione puoselėti taiką, didinti stabilumą, skatinti ekonomikos, prekybos, socialinės, techninės ir mokslo sričių bendradarbiavimą. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra