Konservatoriai kol kas neturi bendros nuomonės, kaip balsuotų, jei parlamente vyktų balsavimas dėl pasitikėjimo Seimo pirmininku Arūnu Valinsku. Tokią poziciją antradienį išsakė premjeras Andrius Kubilius, tvirtindamas, kad A.Valinskas dar turi galimybių pakeisti visuomenės nuomonę apie save.
„Pats A.Valinskas turi įvertinti situaciją”
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovas, ministras pirmininkas Andrius Kubilius susiklosčiusią situaciją, kuomet Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui viešoje erdvėje mesti kaltinimai kriminaliniais ryšiais, vertina atsargiai rinkdamas žodžius.
Viena vertus, jis sako remiantis Prezidentės Dalios Grybauskaitės poziciją, jog esama situacija kenkia šalies prestižui, tačiau jos pėdomis neseka ir kategoriškai A.Valinskui trauktis nesiūlo - priešingai, sako, jog šis dar turi galimybę pakeisti susiklosčiusią neigiamą viešąją nuomonę.
„Pats A.Valinskas turi įvertinti situaciją, kaip ji klostosi, publikacijas, Prezidentės poziciją, visuomenės nuomonę. Antras dalykas, kad visiškai akivaizdu, jei niekas nepasikeis, ir nesikeis A.Valinsko pozicija, rugsėjo mėnesį šis klausimas bus svarstomas Seime. Tuose svarstymuose bus įvertintas ir tas faktas, kad Valstybės saugumo departamentas ir Generalinė prokuratūra paneigė, kad A.Valinsko veikloje būtų nusikalstamos veiklos požymių, bet vertinsime ir visuomenės nuomonę, ir pasitikėjimą, kaip labai svarbią valstybės politikos ir valstybės prestižo dalį", - antradienį po daugiau nei dvi valandas užtrukusio TS-LKD frakcijos posėdžio Seime žurnalistams sakė A.Kubilius.
Frakcija neturi vieningos nuomonės
Paklaustas, kokia būtų frakcijos pozicija balsuojant dėl nepasitikėjimo A.Valinsku, partijos lyderis sakė, jog sprendimo šiuo klausimu nėra, kaip ir vieningos frakcijos nuomonės.
„Šiandien taip nesvarstėm, vieningų nuomonių nėra, svarstysime, jei vyks tokie balsavimai. Iki to laiko ir A.Valinskas dar turi galimybių pakeisti visuomenės nuomonę, įtikinti visuomenę, kad tam tikri viešai išsakyti kaltinimai nėra pagrįsti, bet tą jis turi pats padaryti", - sakė A.Kubilius.
Paklaustas, ar tai reiškia, jog nepritaria prezidentės išsakytai pozicijai, jog A.Valinskas turėtų trauktis, premjeras atsakė: „Aš nesakau, kad nesutinku su prezidentės nuomone".
„Būtų blogai, jei visų nuomonės sutaptų”
Premjeras pridūrė, jog „Prezidentė yra Prezidentė, Seimo pirmininkas yra Seimo pirmininkas, ministras pirmininkas yra ministras pirmininkas, ir būtų blogai, jei visų nuomonės sutaptų, ir dėl to sutaptų, kad kas nors pasakė, pavyzdžiui, Prezidentė".
„Aš palaikau Prezidentės nuomonę, kad iš tikrųjų negali tęstis tokia situacija, kaip ji klostosi dabar, kuri kenkia ir valstybės prestižui, ir politikos prestižui. Atsakomybę už tai turi prisiminti pats A.Valinskas, jo partija ir frakcija, suskilusi į dvi dalis, ir to suskilimo ir tarpusavio santykių aiškinimosi pasekmėj turim štai tokią situaciją", - sakė premjeras.
Taip pat jis sakė nematantis grėsmės, jog Seimo pirmininko atstatydinimas keltų grėsmę valdančiajai koalicijai: „Koalicija nėra vienas asmuo ar vienas pareigūnas, Seimo pirmininko ar ministro pirmininko likimas nėra koalicijos likimas".
Opozicija kalbėjo apie Seimo vardo žeminimą
Valstybės vadovė Dalia Grybauskaitė A.Valinskui trauktis iš pareigų pasiūlė penktadienį, tačiau Seimo pirmininkas po to pareiškė ketinąs pasitikėjimą parlamente pasitikrinti prasidėjus Seimo rudens sesijai.
„Čia nėra, ką tikrintis. Visi matome labai akivaizdžiai, kad tikrinti nebėra ką", - pirmadienį Seimo vadovo poziciją įvertino D.Grybauskaitė.
Opozicinė frakcija „Tvarka ir teisingumas" pirmadienį parlamentinėms frakcijoms išsiuntė pareiškimo dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku A.Valinsku projektą.
„Siekdami užkirsti kelią Seimo vardo žeminimui, reiškiame nepasitikėjimą Seimo pirmininku A.Valinsku ir siūlome atleisti jį iš užimamų Seimo pirmininko pareigų", - rašoma pareiškimo projekte.
Balsavimas dėl Seimo pirmininko atleidimo rengiamas, jei to motyvuoti raštu reikalauja ne mažiau kaip penktadalis - 29 iš 141 - Seimo narių. Sprendimas dėl Seimo pareigūnų ar valstybės institucijų vadovų atleidimo priimamas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.
Seimo pirmininkas pastaruoju metu yra priverstas aiškintis dėl savo ryšių su Kauno nusikalstamai Daktarų grupuotei priskiriamu Rolandu Michalskiu, pravarde Micha. A.Valinskas jam metamą įtarimų šešėlį vadina šantažu ir šmeižtu.
A.Valinskui kreipusis į Valstybės saugumo departamentą ir Generalinę prokuratūrą ir paprašius nurodyti, ar šios institucijos turi duomenų apie jo galimas nusikalstamas veikas ir ryšius su nusikalstamomis struktūromis, abi šios institucijos nurodė tokių duomenų neturinčios.
Naujausi komentarai