Pasak prezidentės, šis istorinis varpas – tarsi laisvės šauklys, jo likimas primena sudėtingą Lietuvos valstybės kelią atkovojus nepriklausomybę.
„Šventasis Tėvas atvyksta pasveikinti Lietuvos ne tik valstybingumo atkūrimo šimtmečio proga, bet ir pagerbti visos tautos, kuri sugebėjo išgyventi, daug kovoti ir kentėti, kad susigrąžintų taiką ir valstybę“, – teigiama Prezidentūros pranešime.
Varpas, kuris bus dovanojamas Šventajam Tėvui, sukurtas pagal tą, kurį 1919 metais Amerikos lietuvių Seimas Čikagoje nusprendė padovanoti Lietuvai. Jis nuliedintas 1920 metais už suaukotas lėšas.
JAV lietuvių dovanotą varpą ketinta įkelti į Gedimino bokštą, tačiau, kai išeivių dovana pasiekė Lietuvą, Vilnius jau buvo okupuotas. Todėl 1922 metų vasario 16 dieną varpas pirmą kartą suskambo iš bokšto šalia senojo karo muziejaus Kaune. Juo skambino aušrininkas Petras Vileišis ir Amerikos lietuvis Julius Kaupas. Iškilmėse dalyvavo prezidentas Aleksandras Stulginskis.
Vėliau Laisvės varpas perkeltas į naujų Karo muziejaus rūmų bokštą. Dabar varpas Kaune skamba per didžiąsias šventes.
Ant popiežiui dovanojamo varpo taip pat yra Vyčio bareljefas ir garsus ketureilis apie pareigą Tėvynei: „O, skambink per amžius vaikams Lietuvos, kad laisvės nevertas, kas negina jos“. Tai tarpukario Lietuvos diplomato, patrioto Broniaus Kazio Balučio eilės.
D. Grybauskaitė popiežiui taip pat įteiks „Gloria Lietuvai“ įrašą. Šis kūrinys skambėjo šiemet per Vasario 16-ąją minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtetį. Jame girdėti šimto Lietuvos šventovių varpai, tarp jų – ir Laisvės varpas.
Naujausi komentarai