Pereiti į pagrindinį turinį

Privačių universitetų likimas: durys užsidaro?

2015-10-13 08:33
DMN inf.
Privačių universitetų likimas: durys užsidaro?
Privačių universitetų likimas: durys užsidaro? / Artūro Morozovo nuotr.

Pastaruoju metu socialinėje erdvėje netyla valstybinių stipendijų aktualijos. Spalio 6 dieną buvo išplatinta informacija apie teikiamą Švietimo ir Mokslo įstatymo projektą, siūlantį nebeskirti stipendijų nevalstybinėms švietimo institucijoms. Įvairios jaunimo bendruomenės neliko abejingos tokiems siūlymams ir nusprendė netylėti.

Projekto patvirtinimas atimtų galimybę privačių aukštųjų mokyklų- kolegijų ir universitetų, studentams pretenduoti į valstybės paramą mokslui. Jaunuoliai studijuoti nemokamai galėtų tik valstybinėse aukštosiose mokyklose. Tai ne tik sumažintų studijų programų diapazoną, bet ir prieštarautų humanistų iškeltoms lygybės ir laisvės idėjoms, kurstytų materialinę nelygybę ir diskriminaciją, skatintų jaunuolius emigruoti.

Įdomu pastebėti, jog projekto 82 str. 6 dalyje numatyta galimybė, kuri studijas užsienio aukštosiose mokyklose pasirinkusiems jaunuoliams leistų pretenduoti į valstybės paramą studijoms. Taip būtų suteikta savotiška paskata rinktis studijas užsienyje ir galimai gauti stipendiją, bet ne studijuoti Lietuvos privačioje aukštojo mokslo įstaigoje. Kitais žodžiais kalbant- jaunimas būtų skatinamas emigruoti.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentų atstovybė paruošė poziciją DĖL VALSTYBĖS PARAMOS STUDIJUOJANTIEMS NEVALSTYBINĖSE AUKŠTOSIOSE MOKYKLOSE. Dokumente teigiama, kad tokia stipendijų pataisa apribotų galimybes gabiausiems šalies abiturientams rinktis jų poreikius patenkinančias studijas Lietuvoje taip juos diskriminuodama. Taip pat pabrėžiama, jog inicijuojamos pataisos tiesiogiai skatintų jaunimo emigraciją. Studentų nuomone, būtų susiduriama ir su dvigubais standartais aukštosioms mokykloms, nors pastarosioms yra keliami analogiški reikalavimai. Atsižvelgdami į išdėstytus argumentus, studentai siūlo įstatymo projekto 82 straipsnį papildyti nauju punktu, kuriame aukščiausius konkursinius balus surinkusiems asmenims būtų suteikta galimybė dalyvauti konkurse dėl valstybinės stipendijos privačiose aukštojo mokslo įstaigose. Pateiktas siūlymas nereikalauja papildomų biudžeto lėšų, kadangi parama studijuojantiems nevalstybinėse aukštosiose mokyklose šiuo metu yra skiriama.

Panašu, kad jaunuoliai neketina nurimti, kitas jų žingsnis – šiandien, spalio 13 dieną 17.00 val. ISM Vadybos ir ekonomikos universitete inicijuojama vieša diskusija „Studijos privačiame universitete: durys užsidaro?“. Šios diskusijos centre: politikas, Lietuvos liberalų sąjūdžio narys, buvęs LR Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius ir Juras Požela, Lietuvos socialdemokratų partijos narys, Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas. Dalyvauti diskusijoje pakviesti įvairių jaunimo organizacijų atstovai, universitetų bendruomenių nariai ir kiekvienas,  neabejingas besiklostančioms aplinkybėms.

ISM universiteto ekonomikos ir politikos programos vadovas, doc. dr. Vincentas Vobolevičius kviečia susimąstyti: „Privatus kapitalas – kai tik įmanoma; valstybinis – vien kai būtina.“ Tai ne Austrų ekonomikos mokykla.- šią mintį pasakė socialistas, ES Ekonominių ir Monetarinių Reikalų ministras Pierreas Moscovicis, apibūdindamas protingą Europos investicinę strategiją. Ar nebus šio principo pamiršusi Seimo dauguma, siūlymais naikinti stipendijas geriausiems privačių universitetų studentams užnerdama kilpą privačioms aukštojo mokslo įstaigoms mūsų valstybėje? O gal viskas ne taip baisu kaip iš pažiūros atrodo? “

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus galite išgirsti ISM Politikos klubo diskusijoje.

Diskusija vyks spalio 13 d., 17:00 val., ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto (Arklių g.18, Vilnius) 113 auditorijoje.

Aukštųjų mokyklų bendruomenių iniciatyvos įrodo, jog šį studijų stipendijų keitimo projekto klausimą būtina svarstyti. Nelikime abejingi savo šalies piliečių gerovei, neužgesinkime Prometėjo mokslo ugnies.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų