Šeštadienį Dubingių piliavietėje iškilmingai perlaidoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų Radvilų palaikai.
Ereliu ir liūtų galvomis papuoštą sunkų metalo sarkofagą su aštuonių Radvilų palaikais iš Vilniaus Radvilų rūmų į perlaidojimo vietą prie Dubingių piliakalnio lydėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos kariai, sudarę garbės palydą. Kariai buvo pasipuošę atkurta XIV a. Lietuvos riterių apranga, šarvais ir ginkluote, simbolizuojančia šlovingą Lietuvos praeitį.
Perlaidojimo iškilmėse dalyvavo premjeras Andrius Kubilius, ministrai, kiti politikai, evangelikų reformatų bažnyčios atstovai, iš Lenkijos atvykę Radvilų giminės palikuonys – Mikolajus ir Maciejus Radvilos, kiti Radvilų kraujo arba jų pavardę turintys žmonės iš Lenkijos ir Lietuvos, Lenkijos ambasadorius, gausiai susirinkę Dubingių gyventojai ir atvykę iš kitų miestų.
Ceremonijoje aktorių skaitomi skambėjo XVI a. humanisto Andriaus Volano Radvilų šlovinimo žodžiai.
"Savo himne giedame "Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia". Šiandien susirinkome džiaugdamiesi dar vienu šaltiniu, iš kurių atidarome Radvilų panteoną, Radvilų mauzoliejų. Dubingiai grįžta į Lietuvos stiprybės šaltinius. Susirinkome atiduoti pagarbos faktiniams LDK valdovams – Mikalojui Radvilai Rudajam ir Mikalojui Radvilai Juodajam bei dar šešiems šios giminės atstovams. Šiandien prisiliesdami prie Radvilų istorijos ir jų didybės, patys tampame kiek didesni. Tad būkime verti Lietuvos didybės", – sakė premjeras A.Kubilius.
Skambant lotyniškai giesmei "Giedokime Viešpačiui naują giesmę", sarkofagas su Radvilų palaikais nuleistas į laidojimo kriptą, papuoštą ąžuolo lapų girliandos ir baltų lelijų puokšte.
Radvilų atminimas pagerbtas trimis istorinių pabūklų salvėmis: LDK didžiajam etmonui, kancleriui ir Vilniaus vaivadai Mikalojui Radvilai Rudajam, LDK kancleriui ir Vilniaus vaivadai Mikalojui Radvilai Juodajam ir visai LDK didikų Radvilų giminei.
Perlaidojimo ceremonijos pabaigoje iškilmingai sugiedotas Lietuvos himnas.
Amžiaus radinys
2004 m. LDK didikų palaikus Dubingiuose atrado archeologai. Per kelerius metus trukusius tyrimus Lietuvos mokslininkai įrodė, kad Dubingių piliavietėje rasti palaikai tikrai yra Radvilų. Viena žymiausių Lietuvos istorijos asmenybių Mikalojus Radvila Juodasis, jo pusbrolis Mikalojus Radvila Rudasis bei dar šeši šio giminės atstovų palaikai bus perlaidoti sarkofage taip, kaip jie iš pat pradžių ir buvo palaidoti. LDK XVII a. prasidėjus karui, palaikai buvo išimti iš sarkofagų ir paslėpti bažnyčioje taip, kad vėliau jų nerado net giminaičiai.
Dubingių piliavietėje, kur buvo perlaidoti didikai, yra šių Radvilų tėvonija.
Istorikų teigimu, Radvilų giminė buvo viena įtakingiausių šeimų Lietuvos istorijoje. Didikai prisidėjo ir prie politinio, ir prie kultūrinio šalies vystymosi. O Radvilų funduota Nesvyžiaus (dabartinė Baltarusija) Dievo kūno bažnyčia yra pirmas barokinės architektūros pavyzdys LDK.
Mikalojus Radvila Juodasis, perėjęs į kalvinų tikėjimą, taip siekdamas Lietuvą atriboti nuo katalikiškos Lenkijos ir pravoslaviškos Rusijos įtakos, padėjo šalyje šalia katalikų įsitvirtinti evangelikų reformatų bažnyčiai – evangelikų reformatų parapijos iki šiol išlikusios Biržų krašte.
Naujausi komentarai