„Atvykau ryte, stebėjau iš šalia esančios kavinės, pačioje masėje žmonių nebuvau, buvo organizuojamas taikus renginys“, – per Vilniaus miesto apylinkės teismo posėdį trečiadienį sakė R. Grinevičius, jį teismas apklausė kaip liudytoją.
Asociacijos vadovas sakė apie 17-17.30 val. išvažiavęs namo į Marijampolę. Jis teigė, kad ilgiau būti neplanavęs, kad nebūtų sulaikytas.
„Iš valstybės galėjo būti provokacija, kad užkirsti kelią galimam renginiui‘, – sakė R. Grinevičius. Jis teigė, kad Lietuvos šeimų sąjūdis ruošėsi mitingui rugsėjo 10-ąją.
„Šeimų sąjūdis neprisidėjo prie mitingo prie Seimo, mes ruošėmės rugsėjo 10 dienos mitingui, jis turėjo būti didesnis nei šis“, – Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas. R. Grinevičius 2021 m. rugsėjo 10 dieną norėjo rengti eitynes Gedimino prospektu ir mitingą prie Seimo, tačiau savivaldybė anksčiau išduotą savo leidimą renginiui panaikino.
R. Grinevičius teismą tikino, kad nebebendrauja su riaušių byloje teisiamu Antanu Kandrotu, pravarde Celofanas.
„Baikit baikas – su A. Kandrotu nebendrauju nuo maršo“, – sakė R. Grinevičius. Didysis šeimų gynimo maršas vyko 2021 m. gegužę Vilniuje, Vingio parke.
R. Grinevičius teismui pasakojo, kad prie Seimo žmonės stovėjo su vėliavom, laukė Seimo narių, su policija bendravimas buvo idealus, pareigūnai susirinkusiems net mineralinio vandens duodavo.
„Prie vartų traktuoju kaip legalų, normalų renginį“, – sakė liudytojas.
R. Grinevičius sakė įvairiais klausimais kalbėjęs su gal su keturiais Seimo nariais, paminėjo parlamentaro Valiaus Ąžuolo pavardę. Tuo metu jokių incidentų nebuvo – politikai iš Seimo išeidavo pėsčiomis, Morgana Danielė išvažiavo dviračiu.
Tuo metu apklausta liudytoja šiaulietė Edita Navickienė teigė, kad girdėjusi, kaip R. Grinevičius sakęs kitam vyrui žiūrėti, kad žmonės nesiskirstytų.
„Prieš įėjimo sutikau pažįstamą Seimo narį, buvo pasakyta, kad gavome leidimus, žiūrėjom, kaip balsuoja Seimo nariai dėl sukarintos padėties. Apie 15 valandą pamatėme, kad žmonėms eina aplink Seimą dainuodami, gražiai bendravome su Seimo nariais“, – pasakojo liudytoja.
Tačiau, pasak E. Navickienės, buvo ir tokių Seimo narių, kurie elgėsi nepagarbiai, esą konservatoriai Kęstutis Masiulis ir Linas Slušnys aplink Seimą susirinkusius žmones vadino debilais, o buvo ir tokių Seimo narių, kurie pro parlamento langus susirinkusiems rodė nepadarius gestus.
„Jeigu nebūtų nupurškę dujomis (..). buvo nepagarba ir specialiai provokuojamos riaušės, jeigu jis klūpi ir meldžiasi ir purkšti dujas ant jo“, – sakė liudytoja.
Į posėdį liudyti pakviestas buvęs krašto Arvydas Anušauskas teismui pasakojo, kad politikoje ne naujokas ir prie protesto akcijų yra pripratęs kiekvienas politikas.
„Aš, ko gero, vienas pirmųjų, pasibaigus posėdžiui, išėjau. (..).Kažką šaukdamas rusiškai ir transliuodamas artėjo iš anksčiau matytas Laurynas Ragelskis. Aš sėdau į automobilį ir išvažiavau į ministeriją. Kitą dieną įrašą pamačiau Kremliaus finansuojamame rubaltic.ru“, – teismui pasakojo buvęs krašto apsaugos ministras.
Liudytojų apklausos kėlė aistras salėje, kaltinamieji šūkavo iš vietos, teisėjams teko juos drausminti, vienas kaltinamųjų su policijos pagalba buvo trumpam pašalintas iš teismo salės.
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, buvusi mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.
Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.
Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.
Naujausi komentarai