Vyriausybei vis labiau karpant savivaldybių biudžetus, ne viena savivaldybė, ypač mažos, šį mėnesį pritrūko pinigų socialinėms išmokoms. Savivaldybių asociacija pripažįsta, kad ne visada ir vietos valdininkai patys skuba veržtis diržus, tik tiesia ranką į Vyriausybę, tačiau priekaištauja ir šiai dėl nenoro įsiklausyti į jų siūlymus.
Kalvarijos savivaldybė – viena iš jauniausių ir mažiausių šalyje. Ir viena iš sunkiausiai besiverčiančių. Sąskaitos tuščios, vietos biudžetas praėjusį mėnesį sumažėjo dešimčia kartų, skelbia LTV „Panorama“.
„Dar esame skolingi už lengvatinį moksleivių pavėžėjimą. Tai didelė problema, nes tie vežėjai mūsų savivaldybėje – irgi nedidelės firmos. Apyvartinių lėšų neturi, susiplanavę, ką iš to gaus, iš to gyvena, čia problema iki grasinančių raštų“, – sako Laima Trečiokienė, Kalvarijos savivaldybės Finansų ir planavimo skyriaus vedėja.
„Situacija įtempta. Esame iš valstybės biudžeto išlaikomi 94 procentais, nuo valstybės iždo priklauso mūsų gyvenimas. Mes savo biudžeto surenkame apie 5,5 proc. – už žemės mokesčius, už kitus“, – teigia Vytautas Šunskis, Kalvarijos savivaldybės mero pavaduotojas.
Pasak Kalvarijos vadovų, jie panaikino savo mobiliųjų telefonų limitus, sumažino kuro limitus tarnybiniams automobiliams, tačiau pripažįsta – nors skęsta skolose už elektrą, šilumą, nemokamų atostogų kol kas nesiūloma niekam.
Neskubama mažinti ir etatų, ir tikimasi pagalbos iš Vyriausybės skoloms padengti.
„Jeigu nesusitvarko vietinė valdžia, jeigu yra kažkokie pažeidimai, nenoriu kalbėti apie konkrečias savivaldybes, yra tiesioginio valdymo įvedimas. Mes visą laiką sakėme – mažos savivaldybės nėra perspektyvios, ir tas kalbėjimas, kad valdžia arčiau žmogaus, nereiškia, kad kiekvienam kiemui reikalingas meras“, – įsitikinęs Ričardas Malinauskas, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas.
Ne ką geresnė padėtis ir kitose savivaldybėse. Socialinėms reikmėms jau šį mėnesį kas antra pristigo lėšų. Savivaldybių asociacijos vadovo teigimu, Vyriausybė numačiusi socialinių išmokų sistemą privalo už ją ir atsakyti, nepermesdama naštos ant savivaldybių, ir priekaištauja, kad Vilnius neįsiklauso į jų siūlymus.
„Savivaldybės mato tiek darbo biržos, tiek „Sodros“ galimybes rasti tam tikrų vietų, kur galima taupyti. Kalbant ir apie bedarbių gretas, ir mokamas kompensacijas, kitas pašalpas, manau, kad šioje vietoje resursų yra daug. Diskusijų (su Vyriausybe) apie tai buvo, bet rezultatų – ne“, – sako R. Malinauskas.
Jo teigimu, sunkiausias periodas dar prieš akis, kai spalį trūks lėšų viskam.
Naujausi komentarai