Seimas spręs dėl veto žemės sugrąžinimui parkuose Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas spręs dėl veto žemės sugrąžinimui parkuose

2009-05-12 17:17
Seimas spręs dėl veto žemės sugrąžinimui parkuose
Seimas spręs dėl veto žemės sugrąžinimui parkuose / Nerijaus Jankausko nuotr.

Kitą savaitę Seimas apsispręs, ar pritarti Prezidento Valdo Adamkaus veto parlamentarų priimtoms įstatymo pataisoms dėl nuosavybės susigrąžinimo valstybiniuose parkuose ar draustiniuose. Antradienį Seimui pristatytas atitinkamas valstybės vadovo dekretas.

Nemenka dalis valdančiųjų koalicijos atstovų, ypač iš Tėvynės sąjungos frakcijos, yra nusiteikusi atmesti veto, tačiau dar neaišku, ar pavyks tam surinkti reikiamus balsus Seime. Norint atmesti veto reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip pusė Seimo narių, tai yra būtinas ne mažiau kaip 71 parlamentaro pritarimas.

Balandžio pabaigoje Seimo priimtomis pataisomis susigrąžinti nuosavybę lygiaverčiu sklypu valstybiniame parke ar draustinyje leidžiama tik toje teritorijoje žemės, miško ar vandens telkinį turėjusiems gyventojams, kurie čia gyveno iki 2001 metų rugpjūčio 17 dienos ir tebegyvena dabar, arba čia gyveno mirties dieną.

Taip pat leista asmenims, jau pateikusiems prašymus persikelti nuosavybę iš kitur į saugomas teritorijas, per šiuos metus pasirinkti, kokia jiems galėtų būti taikoma kompensacija už turėtą turtą. Jie galėtų rinktis žemę natūra turėtoje vietoje, kompensaciją pinigais ar vertybiniais popieriais arba lygiaverčiu sklypu ne saugomoje teritorijoje.

Vetuodamas šį įstatymą V.Adamkus pareiškė: „Deja, įstatymų leidėjo valia nekilnojamas turtas - žemė - tapo kilnojamuoju turtu. Gražiausi gamtos kampeliai tapo neprieinami visuomenei. Turime mokytis iš klaidų ir stabdyti tokius žemės perkėlimus valstybės saugomose teritorijose. Privalome išsaugoti gamtą ateities kartoms ir užtikrinti visuomenės interesų apsaugą“.

Konstitucinis Teismas ne kartą yra konstatavęs, kad žemė, miškai, parkai, vandens telkiniai yra ypatingi nuosavybės teisės objektai, nes jų tinkamas naudojimas ir apsauga yra tautos gerovės pagrindas. Prezidentas atkreipė dėmesį, kad pagal Konstituciją, natūrali gamtinė aplinka, gyvūnija ir augalija, atskiri gamtos objektai yra nacionalinės vertybės, kurių apsauga bei gamtos išteklių racionalaus naudojimo ir gausinimo užtikrinimas - tai viešasis interesas, kurį garantuoti yra valstybės konstitucinė priedermė.
Valstybės vadovas pabrėžė, kad Konstitucija įpareigoja saugoti visų savininkų, taigi ir valstybės, nuosavybės teises. Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį valstybei priklausantis turtas būtų naudojamas tik vienos socialinės grupės ar atskirų asmenų interesams tenkinti.

V.Adamkus pasiūlė kiek kitaip reglamentuoti nuosavybės grąžinimo parkuose ar draustiniuose problemą, kadangi, pasak jo, naujame įstatyme numatomas teisinis reguliavimas kelia grėsmę valstybinių parkų ir draustinių, kaip ypač vertingų vietovių, išsaugojimui ir neatitinka viešojo intereso bei visuomenės poreikių.

Siūloma nustatyti, kad šiose teritorijose žemė, miškas ar vandens telkiniai gali būti perduodami nuosavybėn lygiaverčiu plotu tik už tame pačiame valstybiniame parke ar draustinyje turėtą valstybės išperkamą žemę, mišką ar vandens telkinį ir tik tiems piliečiams, kurie iki 2001 metų rugpjūčio 17 dienos gyveno ir ten tebegyvena.

2007 m. liepos 10 dieną Konstitucinis Teismas išaiškino, kad nuosavybė valstybiniuose parkuose ar draustiniuose turėtų būti grąžinta natūra, o jeigu tokios galimybės nėra - lygiaverčiu sklypu toje pačioje saugomoje teritorijoje.

Po tokio sprendimo visas žemės grąžinimo procesas parkuose ar draustiniuose procesas buvo sustabdytas. Seimas, šiomis dienomis priimdamas įstatymo pataisas, siekė šį procesą išjudinti iš mirties taško.

Nuosavybės susigrąžinimo valstybiniame parke ar draustinyje pataisos Seime buvo priimtos jau pernai, tačiau jas prezidentas vetavo, o parlamentarai neįveikė veto. Tomis pataisomis gyventojams, norintiems atgauti nuosavybę lygiaverčiu turtu valstybiniame parke ar draustinyje, siūlyta nenustatyti reikalavimo toje vietovėje ir gyventi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra