Siūloma įteisinti kai kurias savavališkas statybas Pereiti į pagrindinį turinį

Siūloma įteisinti kai kurias savavališkas statybas

2009-09-14 18:31
Siūloma įteisinti kai kurias savavališkas statybas
Siūloma įteisinti kai kurias savavališkas statybas / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Be privalomo statyboms dokumento - statybos leidimo pastatytas statinys neliks nelegaliu, o galės būti įteisintas, jeigu jis realiai atitiks galiojančius teritorijų planavimo ir kitus reikalavimus.

Tokia savavališko statinio įteisinimo išimtis numatyta Seime pirmadienį užregistruotose Statybos įstatymo pataisose, kuriomis siūloma aiškiau reglamentuoti savavališkų statybų naikinimo tvarką.

Jas parengė prezidentės Dalios Grybauskaitės sudaryta speciali darbo grupė.

Dabar įstatyme numatyta, kad nustačius, jog statinys pastatytas ar statomas savavališkai, pažeidimus reikia ištaisyti - dažniausiai per 1-2 mėnesius pertvarkyti statinį ar jo dalį, nugriauti, perstatyti.

Šie pažeidimo padarinių šalinimo būdai šiuo metu taikomi neatsižvelgiant į pažeidimo pobūdį, jo mastą ir vietą bei kitas svarbias aplinkybes.

Darbo grupės parengtame projekte numatyta, kad už nedidelius pažeidimus statinių griovimo nebus reikalaujama.

Pagal siūlomas pataisas, savavališkų statybų įteisinimas būtų įmanomas tik išimties atvejais, kai statyba konkrečiame sklype pagal patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus galima ir neprieštarauja privalomiems aplinkosaugos, kultūros paveldo, saugomų teritorijų teisės aktų reikalavimams, tačiau statytojas neturi statybos leidimo ar vykdydamas statybas nukrypo nuo parengto projekto.

Jeigu savavališki statiniai per nustatytą terminą nebus įteisinti, jie turės būti nugriauti.

Nelegalų statinį nugriauti arba jį perstatyti, o taip pat atstatyti nugriautą kultūros paveldo statinį siūloma ne vėliau kaip per šešis mėnesius. Dėl šio termino pratęsimo pažeidėjas jau turėtų kreiptis į teismą.

Visi šie darbai būtų atliekami pažeidėjo lėšomis.

Projekte apibrėžiami atsakingų institucijų veiksmai, nustačius savavališkos statybos faktą ir nurodomi savavališkos statybos padarinių šalinimo būdai.

Taip pat siūloma prevenciškai užkirsti kelią piktnaudžiavimams įteisinant savavališkas statybas - Vyriausybei rekomenduojama nustatyti įmoką už savavališkos statybos padarinių šalinimą.

Siekiant aiškiai apibrėžti dėl savavališkų statybų kaltų asmenų atsakomybę, siūlomi ir Baudžiamojo kodekso pakeitimai, už savavališkas statybas numatant baudžiamąją atsakomybę ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims.

Už statinio projektavimą, statinio projekto ar statinio ekspertizės atlikimą, statinio statybą neturint teisės verstis šia veikla įmones siūloma bausti nuo 10 tūkst. litų iki 20 tūkst. litų. Antrą kartą už tuos pačius pažeidimus bauda siektų 15-30 tūkst. litų.

Už statinio projekto, parengto pažeidžiant esminius statinio reikalavimus ar bent vieną iš privalomų teritorijos tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimų statinio projektuotojus siūloma bausti 25-50 tūkst. litų bauda bei su teisės projektuoti statinius atėmimu nuo vienerių iki trejų metų.

Dar didesnės baudos - iki 200 tūkst. litų - gresia įmonėms už statybą, rekonstravimą ar kapitalinį remontą neturint statybos leidimo.

Dabar atsakomybė už statybos proceso pažeidimus yra nustatyta tik fiziniams asmenims, o juridiniams asmenims (statybininkams, rangovams) - nėra.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra