Seimas svarstys pasiūlymą kreiptis į Europos Sąjungos institucijas, kad būtų atšauktas laikrodžių rodyklių sukinėjimas dukart per metus.
Siūlo Vyriausybei kreiptis į Eurokomisiją
50 parlamentarų balsavus už, 1 prieš ir 9 susilaikius Seimo nariai ketvirtadienį pritarė tam, kad būtų svarstomas Seimo valdančiosios Liberalų sąjūdžio frakcijos narės Dalios Teišerskytės ir dar didelės grupės parlamentarų įregistruotas pasiūlymas Vyriausybei, kad būtų kreiptasi į Europos Komisiją su nuomone netaikyti vasaros laiko Lietuvos teritorijoje.
Jeigu tokiam projektui būtų galutinai Seime pritarta ir Europos Komisija su tokiu Lietuvos Vyriausybės pasiūlymu sutiktų, Lietuvos teritorijoje būtų paliktas „amžinas“ juostinis arba vadinamasis žiemos laikas, kuris šiuo metu galioja kasmet nuo spalio iki kovo mėnesio.
„Manau, kad tai būtina padaryti, nes įvairūs tyrimai rodo ir yra tokia nuomonė, kad niekas nenori kaitalioti savo gyvenimo dukart per metus sukaliojant laikrodžių rodykles“, - sakė D.Teišerskytė.
Jos pateiktą projektą Seime numatoma svarstyti gegužės pabaigoje.
Teisininkai „sudirbo“ projektą
Kartu su jos projektu Seimo komitetuose bus svarstomas ir opozicinės Tvarkos ir teisingumo frakcijos Algimanto Dumbravos pateiktas nutarimo projektas. Juo Vyriausybei siūloma atsisakyti sezoninio laiko kaitaliojimo ir Lietuvoje palikti „amžiną“ vasaros laiką, tai yra tokį, koks yra dabar, įvestas kovo pabaigoje.
Šį A.Dumbravos projektą išbrokavo Seimo teisininkai bei Europos teisės specialistai. Jie atkreipė dėmesį, kad Lietuva vienašališkai negali priimti sprendimo atšaukti laikrodžių rodyklių sukinėjimą dukart per metus, nes tai ne kiekvienos valstybės, bet visos ES kompetencijos klausimas.
Seimo nariai įspėti, kad jeigu Lietuva vis dėlto vienašališkai priimtų A.Dumbravos siūlomą nutarimą, ES institucijos galėtų taikyti sankcijas Lietuvai. „Dėl netinkamo ES teisės įgyvendinimo Europos Komisija prieš Lietuvą gali pradėti pažeidimo procedūrą“, - pabrėžė Europos teisės departamento specialistai.
Teisininkai taip pat atkreipė dėmesį, kad niekuo nepagrįsti projekte įrašyti du sakiniai: „Nuolatinis vasaros laiko keitimas į žiemos laiką, medikų teigimu, daro žalą šalies gyventojų sveikatai“ bei „Dauguma gyventojų nepritaria sezoninio laiko įvedimui bei nuolatiniam laiko keitimui“.
Paskelbtas grafikas 5 metams į priekį
Priminta, kad vasaros laikas visoje ES kasmet kovo pabaigoje įvedamas vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos 2001 metais priimta direktyva. Ja Europos Komisija įpareigojama stebėti, kaip įgyvendinamas sezoninio laiko taikymas, nuolat rinkti informaciją, kokį jis turi poveikį visiems bendrijos gyventojams ir verslui. Paskutinė tokia ataskaita buvo paskelbta 2007 metais. „Iš Europos Komisijos paskelbto komunikato negalėtume daryti išvados, jog Lietuva tuo metu išreiškė norą bei pateikė įrodančius argumentus dėl vasaros laiko keitimo netaikymo', - pastebėjo teisininkai.
Nurodyta, kad 2001 metais priimtos ES direktyvos dėl vasaros laiko taikymo galiojimo terminas neribotas. Taip paneigtas A.Dambravos projekto teiginys, kad šiemet ši direktyva neva nustoja galiojusi.
„Vasaros laiko taikymo tvarkaraštis skelbiamas ne paminėtoje direktyvoje, o Komisijos komunikatu kas penkeri metai. Informuojame, kad 2006 metų kovo 14 dienos Komisijos komunikatu pagal buvo nustatytos 2007 – 2011 metų laikotarpiu atitinkamos vasaros laiko pradžios ir pabaigos datos, kurių paskutinioji yra 2011 metų kovo 27 dieną, sekmadienį (jau paskelbta), ir spalio 30 dieną, sekmadienį. Todėl jau 2011 metų kovo 17 dieną Komisijos komunikatu yra paskelbtos ateinančiojo penkerių metų laikotarpio vasaros laiko pradžios ir pabaigos datos“, - informavo Teisės departamentas.
Atšaukimas – ne anksčiau 2014-ųjų
Kitąmet Europos Komisija rengs naują ataskaitą apie vasaros laiko taikymą ES. Teisininkai rekomendavo valdžios institucijoms pateikti objektyvią informaciją Europos Komisijai apie tai, ar Lietuva tebenori laikytis susitarimų dėl sezoninio laiko.
Jeigu Europos Komisijos ataskaitoje kitų metų pabaigoje būtų konstatuota, kad dauguma ES valstybių nebenori sukinėti laikrodžių, tuomet galima tikėtis, kad sezoninio laiko įvedimas ir atšaukimas kasmet kovą ir spalį bendrijoje būtų atšauktas ne anksčiau kaip nuo 2014-2015 metų.
Seimas ketvirtadienį taip pat priėmė teisiškai neįpareigojančią rezoliuciją, kuria Vyriausybei siūloma palikti dabartinį vasaros laiką ir jo nekaitalioti.
Diskusijos atsinaujino su nauja jėga
Diskusijos apie vasaros laiko įvedimą kasmet kovo pabaigoje ir atšaukimą spalio pabaigoje su nauja jėga Lietuvoje atsinaujino šiemet kovo paskutinį sekmadienį pasukus laikrodžių rodykles viena valanda į priekį. Seimo nariai suskubo vienas su kitu lenktyniauti, rengdami teisės aktus, kuriais siūloma atsisakyti sezoninio laiko taikymo Lietuvoje.
Lietuva yra antrojoje laiko juostoje. Kasmet kovo paskutinį sekmadienį visoje ES įvedamas vasaros laikas, laikrodžių rodykles pasukant valanda į priekį. Jis atšaukiamas spalio paskutinį sekmadienį laikrodžius pasukant valanda atgal.
Premjeras Andrius Kubilius pabrėžė, kad Lietuva negali priimti sprendimo atsisakyti vasaros laiko įvedinėjimo. Todėl pasiūlymai tai padaryti bus svarstomi su kitomis Baltijos valstybėmis bei su visa ES.
Naujausi komentarai