Tarakonų joks ginklas nepergali Pereiti į pagrindinį turinį

Tarakonų joks ginklas nepergali

2006-04-01 09:00

Tarakonų joks ginklas nepergali

Tarakonas – stebėtinai gajus padaras, galįs iškęsti įvairiausias egzekucijas. Ir stebėtinai atgrasus. Neįmanoma jaustis ramiai, jei, atidarę savo virtuvės ar ligoninės palatos spintelę, aptinki joje šeimininkaujančius ilgaūsius.

Žinovai ir specialistai užtikrina, kad jokios pažangiausios priemonės, jokie chemijos stebuklai, jokie žygiai negali visiškai išnaikinti tarakonų ir skruzdžių „faraonų“. Galima tik laikinai apriboti jų atakas ta kryptimi, kur nuolat bus atgręžtas „cheminis ginklas“. Kitų išeičių nėra.

Švara – Velykų privalumas

Proga pakalbėti apie buities parazitus paprasta: jau pavasarėja, artėja Velykos, kiekvieniems namams ir kiekvienam kiemui reikia švaros - kaip atgimimo. Tačiau, gyvenant nevalyvų žmonių kaimynystėje ar netoli kitokio atgrasių gyvių plitimo židinio, ir po švariausią butą ropinės tarakonai. Jie daug kam kelia baimę, juos atgrasu matyti, jie gali atnešti užkrečiamų ligų. Naikinti, švarintis – būtina.

Tarakonams ir įvairiems kitiems ropojantiems šlykštukams naikinti naudojamos cheminės medžiagos kartais prasiskverbia toliau, giliau, nei numatyta. Tada pakenkiama ne tik smulkiems gyviams, bet ir žmogui. Yra tokių faktų.

Pridusino kaimynę

J. Karoso gatvėje esančio bendrabutinio namo gyventoja nebeapsikentė, kad kaimynų butas baisesnis už sąvartyną, kad iš ten ne tik dvokas sklinda, bet ir įvairūs gyviai ropoja. Už nemenkas asmenines lėšas užsakė dezinsekcijos paslaugas. Kad apleistasis butas būtų išpurkštas chemikalais, naikinančiais visų tipų gyvius.

Atvyko licencijuotos firmos darbuotoja, išaiškino, ką darys ir kaip būtina elgtis po dezinsekcijos. Porą valandų patalpa privalėjo būti palikta be žmonių, nes chemikalai pavojingi. Netruko į namus grįžti kita kaimynė, gyvenanti virš išpurkštojo buto. Ėmė dusti, nes ortakiais chemikalų prigaravo ir į jos butą. Teko kviestis greitąją. Suleido vaistų ir su deguonies kauke nuvežė nukentėjusiąją į ligoninės priimamąjį. Moteris atsigavo, grįžo namo. Tačiau liko sukrėsta tokio įvykio.

To neturėjo būti

Greitosios pagalbos vyr. gydytojo pavaduotoja Birutė Federavičiūtė tikino, kad iškviesti medikai pasielgė teisingai, nuvežę dūstančią moterį į ligoninę, nes įtarė ūmų apsinuodijimą cheminėmis medžiagomis.

Visuomenės sveikatos centro bendrosios higienos gydytojas Rimantas Giedraitis tikino pirmą kartą išgirdęs faktą, kad nuo vabzdžių naikinimo nukentėtų žmogus, ir dar iš kito buto. Tvirtino, kad „to negali būti“.

Purškė ir patalus

Užsakymą atlikusi įmonės darbuotoja Genė Ketlerienė taip pat buvo sujaudinta, nors sakė jokioms galiojančioms taisyklėms nenusižengusi. Grįžo su bendradarbėmis išsiaiškinti, kas atsitiko.

Dezinsekcijai buvo naudojama medžiaga „Briban 40EC“, kuri naikina bet kokius ropojančius ir skraidančius vabzdžius.

„Šeimininkė prašė rūpestingai nupurkšti ne tik numanomas tarakonų buveines, bet ir lovą bei visą patalynę“,- sakė darbuotoja. Matyt, bute veisėsi ne tik tarakonai. Šie į patalus nesiropščia. Ten tik blusų, blakių, utėlių, erkučių vieta.

Panaudojus šį chemikalą patalpose, kur po poros valandų bus žmonės ar gyvūnai, visus paviršius būtina nuplauti.

Kad garai pasiekė kaimynų virtuvę – nemalonus, bet pamokantis atsitiktinumas, tvirtino daugelis šios srities specialistų.

Nelaimingas sutapimas

Graužikų ir vabzdžių naikinimo paslaugas teikiančios įmonės savininkė Kristina Zorinienė užtikrino, kad chemikalas licencijuotas, kad su juo elgiamasi griežtai pagal taisykles. Minėtą moterį galėjo ištikti tik ūmus alergijos priepuolis nuo nedidelio garų, patekusių per ortakius, kiekio. „Šito tikrai neturėjo atsitikti. Tikrai nieko piktavališka nebuvo. Po valandėlės nieko nebūtų įvykę, tiesiog taip viskas sutapo“, - tikino įmonės savininkė.

Pergudrauja chemiją

Kalbinome kitų giminingų įmonių specialistus, ar, naikinant ropojančius parazitus, galima užmušti ir žmogų. Ilgametę patirtį turinti gydytoja Birutė Valerija Kiauleikienė užtikrino, kad minėtas chemikalas mūsų šalyje yra leidžiamas naudoti, kad jis tikrai efektyvus, o į kitas patalpas galėjo patekti tik menkutis garų kiekis, purškiant palubių plyšius – tarakonų buveines. „Ši medžiaga turi savybę kristi žemyn, o ne garuoti. Tačiau labai alergiškam žmogui galėjo pakenkti ir tas menkas kiekis“, - sakė gydytoja.

Ji priminė, kad vabzdžių, ypač tarakonų, naikinimo medžiagas būtina atnaujinti, nes ilgainiui prie jų tarakonai prisitaiko, persiformuoja jų imuninė sistema, pasidaro atspari, ir įprasti chemikalai nebeveikia, nes tarakono organizmas juos pergudrauja. Mokslininkai vis kuria ką nors nauja. Chemikalas „Briban 40EC“ esąs registruotas 1997 metais. Kol kas dar efektyvus, tačiau dar po dešimties metų nauja tarakonų karta iš jo gali tik „pasijuokti“.

Kai kurie specialistai mano, kad šis nuodas labiau skirtas pramoniniams objektams, o ne butams apdoroti.

Įnamiai nesitraukia

Gydytoja B.V.Kiauleikienė patikino, kad modernėjančiuose miestuose ir vis saugiau įsikuriančiuose žmonių namuose parazituojančių įnamių nemažėja. Blusų, tarakonų legionai įsikuria taip, kad jų nepasiekia jokia chemija. Dezinsekcijos ir dezinfekcijos paslaugas atliekančioms įmonėms darbo netrūksta. Daug kur šių paslaugų laiku neužsakoma, nors ir būtinos jos. Gyvenamuosius namus eksploatuojančios organizacijos privalėtų rūpestingiau žiūrėti į švaros žygius, netaupyti sveikos ir švarios aplinkos sąskaita.

Tarakonas iš Amerikos

Jeigu kokio nors stebuklo būdu nugaišintume paskutinį Lietuvos tarakoną, tą pačią dieną jų būtų atvežta naujų – kad ir iš Amerikos. Niekas nežino, iš kur ir kokiu būdu jūsų kelioniniame lagamine sau gerą vietelę gali rasti mažytis tarakonas. Po kurio laiko jis užkariaus visą kvartalą.

Išplėtota susisiekimo industrija lieka viena palankiausių sąlygų kenksmingiems vabzdžiams plisti.

Nemažėja ir asocialių šeimų, kurių neatskiriami palydovai būna nešvara ir parazitai.

Būstinės nenyksta

Naujos apdailos medžiagos, naudojamos butų remontui, taip pat „tarnauja tarakonams“ - už šiuolaikinėmis lentelėmis apmuštų sienų ir lubų jiems tiesiog rojus. Nauji stikliniai ir skardiniai pastatai taip pat „palieka vietos“ parazitams gyvuoti. Gelbsti tai, kad tokių statinių šeimininkai sudaro ilgalaikes sutartis su dezinsekcijos ir dezinfekcijos paslaugas teikiančiomis įmonėmis. Šios spėja užbėgti tarakonams už akių, neprileidžia jų iki vidaus. Tam yra įrengiamos specialios slaptos užkardos.

Sunku tramdyti ne tik atspariuosius tarakonus, bet ir dulkės dydžio skruzdėles, vadinamas faraonais. Jų motinėlė būna taip toli ir giliai paslėpta, kad ir dideli tyrinėjimai menkai duoda naudos. O pakaktų sunaikinti tik jų motinėlę – faraonai dingtų vos ne per dieną, nes jų amžius labai trumpas.

Be skrupulų

Ar reikia būgštauti, kad neįveikiamieji tarakonai gali karaliauti maisto pramonės įmonėse? Parazitus naikinančios įmonės „Dezinfa“ vadovas Andrius Česnauskas užtikrino, kad tokie būgštavimai neturi nė menkiausio pagrindo. Įmonės, kurios yra gavusios ISO sertifikatus, atitinka aukščiausius higienos reikalavimus.

Be to, gerai dirba Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, nuosekli kontrolė nepalieka vietos pažeidimams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų