Skandalą sukėlęs Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas pilnas keistenybių. Pagal įstatymą Lietuvos vaikai turėtų būti saugomi ne tik nuo gėjų, bet ir nuo tradicinių lietuviškų patiekalų.
Pasmerkė net Europa
Praėjusią savaitę Europos Parlamentas paragino Lietuvą persvarstyti Nepilnamečių apsaugos įstatymą, draudžiantį vaikams skleisti informaciją, kuria "propaguojami" homoseksualūs, biseksualūs ar poligaminiai santykiai.
Už tokią rezoliuciją balsavo 349 europarlamentarai, 218 buvo prieš, 46 susilaikė. Europos Parlamentas taip pat paragino Pagrindinių teisių agentūrą pateikti savo nuomonę apie šį įstatymą bei jo pakeitimus, atsižvelgiant į ES sutartis ir teisės aktus.
Rezoliucijoje teigiamai vertinama Prezidentės Dalios Grybauskaitės pozicija. Prezidentė sukritikavo šį įstatymą ir įsteigė darbo grupę, kuri per rugsėjį turi parengti įstatymo pataisas.
Parūpo ir maistas
Šiame įstatyme yra ir daugiau sunkiai suvokiamų keistenybių. Jame įrašyta eilutė, draudžianti skatinti blogos mitybos įpročius kaip pavojingus sveikatai ir gyvybei. Pradėjus domėtis, kas yra tikroji sveika mityba, paaiškėjo, kad į jos apibrėžtį nepatektų daugelis maisto produktų, neapsiribojant vien greituoju maistu. Blogajame mitybos sąraše atsidurtų daugelis tradicinių lietuviškų patiekalų.
"Sveikos mitybos principai – sveikumas, įvairumas, subalansuotumas. Norint teisingai maitintis pirmiausia reikia vartoti grūdinius maisto produktus, kurių Lietuvoje suvartojama per mažai, po to – vaisiai, daržovės ir tik trečioje eilėje liktų mėsa, žuvis ir pieno produktai. Mažiausiai reikia vartoti riebalų. Laikantis šių rekomendacijų daugelis greitai paruošiamų patiekalų nepatektų į rekomenduojamų produktų sąrašą. Jeigu maistas keptas riebaluose, jis automatiškai yra blogas", – teigė Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoja dietologė Rūta Petereit.
Dietologė įsitikinusi, kad geriausias valgis tas, kuris gaminamas iš šviežių produktų, o daugelis patiekalų, pagamintų rankomis, yra verti vadinti tinkamu maistu.
Ką valgyti nesveika?
R.Petereit mano, kad nesveiku maistu galima laikyti ne tik greitojo maisto restoranuose ruošiamus užkandžius, bet šaldytus pusgaminius. Ypač tuos, kuriuose daug riebalų ar jie gaminami riebaluose.
"Šaldytus gaminius reikia vartoti kuo rečiau, tačiau skubėdami žmonės juos gaminasi vis dažniau. Reikia atkreipti dėmesį, kokių maisto priedų dedama į šaldytus maisto produktus, pavyzdžiui, ar nėra skonio stipriklių. Vaikams tokio maisto nereikėtų vartoti dažnai. Visi greiti užkandžiai, įskaitant greitąjį maistą: skrudintas bulvytes, sumuštinius, yra nesveikas maistas. Vaikai, pamatę "McDonald's" reklamą, užsimano tokio maisto. Turėtų būti akcentuojama, kad jis nėra sveikas. Reklamuojant šaldytus produktus taip pat turėtų būti pabrėžiama, kad šis maistas nėra skirtas valgyti kasdien", – aiškino R.Petereit.
Be mėsainių ir šaldytų gaminių, kaip nesveikos mitybos pavyzdį galima būtų įrašyti ir lietuviškuosius cepelinus, kiaulės karką ar kitus tradicinius patiekalus. Nesvarbu – gaminti namie ar kavinėse, tokie patiekalai dažniausiai skęsta riebiuose padažuose. Gyvulinės kilmės riebaluose ypač daug cholesterolio, kuris yra viena pagrindinių širdies ligų priežasčių.
Politikai nuolat stebina
Restorano "Briedžių medžioklė" savininkas Darius Budrys išgirdęs, kad jo virtuvėje gaminami cepelinai gali patekti į sveikatai pavojingų maisto patiekalų sąrašą, negailėjo kandžių replikų įstatymą priėmusiems Seimo nariams.
"Kokia valdžia, tokie ir įstatymai – taip atsitinka, kai muzikantai susėda pavadovauti. Protingai mąstantys žmonės turėtų suvokti, kokius įstatymus priima. Kol kas negaliu atsakyti, kokią įtaką įstatymas gali turėti mano verslui. Nemanau, kad tai bus didelė problema, juk alkoholį reklamuoti draudžiama, bet į valgiaraštį įrašyti galima. Priimta daug nereikalingų ir skubotų įstatymų, o tai tik parodo politikų menką supratimą", – stebėjosi "Briedžių medžioklės" savininkas D.Budrys.
Seime priimto įstatymo nedramatizuoja "McDonald's" rinkodaros vadovė Baltijos šalyse Virginija Girulska. Ji įsitikinusi, kad įstatymas nedraus reklamuoti greitojo maisto užkandžių.
"Nekreipiame didelio dėmesio į panašius įstatymus, nes manome, kad mūsų maistas labai kokybiškas, o mes jo labai ir neagituojame. Reklamuojame, kad mūsų produkcija yra kokybiška ir nieko bloga nematome. Nejau negalėsime parašyti užrašo "McDonald's" ar iškabinti plakato savo restorane? O kas yra sveika? Pica ar cepelinai, pagardinti spirgučiais, yra sveikas maistas?" – replikavo V.Girulska.
P.Gražulis pakeitė nuomonę
Bene atkakliausias naujojo Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo šalininkas ir gynėjas Seimo narys Petras Gražulis staiga ėmėsi kritikuoti įstatymo skyrius, kuriuose kalbama apie vaikų mitybą, vadindamas juos netiksliais ir reikalaujančiais pataisų.
"Ne tik šis vienas straipsnis yra netinkamas, yra bent penkios nuostatos, kurios yra nekonkrečios. Buvau parengęs pataisas, bet Prezidentė jau sudarė darbo grupę, kuri patobulins šį įstatymą, tuomet mes jį ir vertinsime. Mes visi turime teisę maitintis sveikiau ir saugoti sveikatą. Sutinku, kad įstatymas pinasi su logika ir kai kur labai smarkiai. Įstatymas buvo parengtas 2007 m., aš šioje darbo grupėje, rengusioje įstatymą, nebuvau", – teigė P.Gražulis.
Dienraštis primena, kad P.Gražulis buvo įsipainiojęs į skandalą, kai šaldytus pusgaminius gaminanti bendrovė "Judex" parėmė jo leidinio spausdinimą. Bendrovėje vyriausiosios buhalterės pavaduotoja dirba P.Gražulio žmona Raminta Gražulienė. Vienas bendrovės akcininkų yra politiko draugas, o P.Gražulio brolis yra buvęs bendrovės vadovas. Įmonėje gaminami šaldyti maisto produktai, įskaitant koldūnus, picas, čeburekus ir kitus panašius produktus, kuriais dietologai nerekomenduoja vaikų maitinti kasdien.
Politikas supyko
Paklaustas apie staiga pakitusią poziciją dėl mitybos, P.Gražulis ėmė teisintis, kad tai nesusiję su jo ryšiais su bendrove "Judex".
"Gal jūs kokį kompleksą turite, jeigu jums niekas nerūpi, tik šis įstatymas. Tai bereikalingai iškeliamas klausimas, daroma problema. Kadangi bendrovėje neturiu nė vienos akcijos, tai nežinau, kaip šis įstatymas gali būti susijęs", – teisinosi P.Gražulis.
Priminus P.Gražuliui jo ryšius su bendrove, politikas supyko.
"Nejau niekur mano žmona negali dirbti? Jeigu valstybiniame sektoriuje dirbtų, būtų kitas dalykas. Man ši tema nusibodus, galite keisti plokštelę", – baigė pokalbį P.Gražulis ir išjungė telefoną.
"Judex" atstovai komentuoti skandalingojo įstatymo nepanoro. Iš pradžių bendrovės administratorė žadėjo perduoti klausimus "Judex" vadovui Remigijui Kalinauskui, tačiau vėliau bandant susisiekti su bendrovės vadovu nuskambėdavo atsakymas, kad jo nėra darbe.
Naujausi komentarai