Spalvingą ir ekspresyvią Vytauto Kasiulio parodą Vilniaus paveikslų galerijoje keičia vienas garsiausių ir mįslingiausių pasaulinio meno šedevrų – ispanų genijaus Francisko Goya sukurta grafikos serija „Los Caprichos“.
F.Goya „Los Caprichos“ seriją sukūrė 1799 m., aktualumo ji neprarado iki šių dienų. Grafikos darbuose pašiepiamos amžinos žmonių ydos: godumas, ištvirkimas, veidmainiškumas. Vaizduojami žmonės, išduodantys vienas kitą, klastūnai ir melagiai. F.Goya niekina gydytojų neišmanėliškumą ir atvirai vadina juos šarlatanais, kurtizanės grafiko darbuose įgyja demoniškų galių.
Cikle autoriaus žvilgsnis krypsta į niūrų blogio pasaulį. „Raganos, burtininkai, luošiai, kurių fizinė negalia atspindi dvasinį puvimą, yra kandaus satyrinio pasakojimo dalis“, - atkreipia dėmesį parodos kuratorė iš Latvijos Jelena Viktorova.
F.Goya atveria ne tik paradinę šviesiąją, bet ir tamsiąją žmogaus pusę. Jis - vienas svarbiausių grafikų pasaulinės dailės istorijoje. Unikalu, kad „Los Caprichos“ galime pamatyti ne Madrido muziejuje, o Vilniuje. Antras išskirtinumas, kad kolekcija pas mus atkeliavo ne iš Ispanijos, bet iš Latvijos“, - kalbėjo parodos kuratorius, muziejininkas Skaistis Mikulionis.
Kaip F.Goya ciklas „Los Caprichos“ atsidūrė Latvijoje, nežinoma. Šią istoriją gaubia paslaptis. Aiškus tik vienas faktas, kad Latvijos nacionalinės dailės muziejus seriją įsigijo 1930 m. Ir tai viskas.
„Kiekvienam išsilavinusiam žmogui reikia aplankyti šią parodą. Labai įdomu, kad parodoje be pačių kūrinių pateikiami ir F.Goya komentarai apie kiekvieną darbą. Jie praplečia kūrinių suvokimą“, - aiškino dar vienas parodos kuratorė Ilona Mažeikienė.
Kiekvienas F.Goya parašytas sakinys virsta sentencija, slepiančia universalią, nesenstančią, kiekvienai epochai derančią išmintį.
„Pats ciklas labai mįslingas, kelis kartus jo paveikslų seka buvo keičiama, iš naujo pernumeruojama. Goya buvo svarbus darbų eiliškumas, jis su žiūrovu žaidžia savotišką žaidimą“, - kalbėjo Ilona Mažeikienė.
F.Goya – satyrikas ir karikatūristas. Nors buvo karaliaus rūmų dailininkas, F.Goya nebijojo pašiepti net pačių kilmingųjų, išjuokti aukštuomenės papročių ir gyvenimo būdo. Be to, „Los Caprichos“ jis kritikavo bažnyčią, sekė inkvizicijos aukų istorijas, rodė viešus autodafė. Dailininko aštrus protas ir įžvalgos tiko karaliui. Jis buvo mėgstamas ponų ir gerbtas visuomenėje.
Tačiau dailininko sąmojis atkreipė to meto cenzorių ir inkvizitorių dėmesį. „Visą „Los Caprichos“ tiražą diplomatiniais kanalais F.Goya padovanojo karaliui, nes žinojo, kad jį apkaltinti erezijomis bus sunkiau. Be to, mainais F.Goya gavo sūnui rentą iki gyvos galvos ir taip užtikrino jam finansinį išlaikymą“, - pasakojo Ilona Mažeikienė.
Paroda „Los Caprichos“ Vilniaus paveikslų galerijoje veiks iki gegužės 18 d. Ekspozicijos salėse bus demonstruojami biografiniai filmai apie F.Goya, vyks edukacinės, muzikos bei paskaitų programos, supažindinančios ne tik su dailininko kūryba, bet ir su ispanų kultūra.
Naujausi komentarai