Metų sandūra šiais metais pamaryje buvo palydėta netikėtai kilusiu potvyniu. Paskutiniąją 2012 metų dieną ir pirmąją šių metų dieną gelbėtojams teko evakuoti gyventojus iš apsemtų teritorijų.
Pagėgių savivaldybėje dėl sparčiai kylančio vandens ugniagesiai vykdė keturias žmonių gelbėjimo operacijas.
Pasak ugniagesių, dėl susidariusių ledų sangrūdų Nemune perteklinis vanduo ėmė veržtis į sausumą.
2012 m. gruodžio 31 d. 9 val. 43 m. Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pagėgių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ekipažas vyko iškelti senyvo amžiaus gyventojo ir jį lydinčių dviejų suaugusių žmonių iš Krakeniškių k., Lumpėnų sen.
„Gyventojas kasmet per potvynį su savo valtimi pasiekdavo sausumą ir į gelbėtojus pagalbos nesikreipdavo, tačiau dėl prastėjančios sveikatos šiais metais pensininkas paprašė pagalbos. Garbaus amžiaus gyventojas privalėjo pasiekti medikus, kad būtų paskirtas gydymą“, – pasakojo Tauragės APGV VPPS vyr. inspektorius Alvydas Mikašauskas.
Po gydytojo konsultacijos senolį ugniagesiams vėl teko perkelti per užlieto, 100 metrų ilgio kelio ruožą.
„Garbaus amžiaus gyventojas nurodė, kad nori savo namuose, kaip kasmet su žmona pralaukti potvynį. Kartu buvo perkelti kaimynai ir jo duktė, kad suruoštų senoliams atsargų ilgesniam laikotarpiui“, – tikino A.Mikašauskas.
Kitą dieną, sausio 1-ąją, duktė su trimis kaimynais buvo perkelti atgal per apsemtą kelio ruožą.
Tik baigus šią gelbėjimo operaciją, Pagėgių PGT ekipažas gavo pranešimą, kad būtina perkelti šeimą iš Plaušvarių kaimo Pagėgių seniūnijoje.
Plaušvarių kaimą potvynio vanduo pasiekė labai greitai ir maksimaliu vandens kiekiu. Dar išvakarėse buvę išvažiuojami, ryte keliai tapo neįveikiami.
Vandens stichija buvo sunkiai įveikiama net gelbėtojų technikai. Todėl dviejų suaugusiųjų ir trijų vaikų iškėlimo iš apsemtos teritorijos operacija buvo itin sudėtinga.
Žmones teko evakuoti gumine motorine valtimi. Gelbėtojai daugiau nei kilometrą gyventojus plukdė aplietomis pievomis.
„Kaip pasakojo perkeltas Pagėgių miesto gyventojas, išvakarėse nuvyko su šeima pas uošvius sutikti naujus metus, nuvežti produktų, o vanduo aplink sodybą pakilo labai greitai ir gausiai – per valandą apie 1 m. ir nenustojo kilęs“, – sakė A.Mikašauskas.
Pasak ugniagesių, sparčiai kylantis potvynio vanduo Pagėgių savivaldybės teritoriją užtvindė tokiu greičiu, koks būna per vidutinio dydžio pavasarinius potvynius.
Sausio 2 d. Pagėgių savivaldybėje yra nepravažiuojamų 40 km. vietinės reikšmės kelių, apsemta apie 12 tūkst. ha teritorijos, atskirti nuo sausumos 9 kaimai su 20 sodybų ir 69 gyventojais (iš jų 6 nepilnamečiai).
„Artimiausiu metu nenumatoma, kad potvynis Pagėgių savivaldybės teritorijoje atslūgs, nes yra šilta, o ledų sangrūdos žemiau Panemunės miesto neleidžia vandeniui ištekėti, todėl prašome gyventojų nevykti į užlietas teritorijas ar jų prieigas, o juose likusius gyventojus nuolat bendrauti su seniūnais, pranešti apie situaciją“, – perspėja ugniagesiai.
Šilutės rajono savivaldybės Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas Romualdas Renčeliauskas tikino, kad trečiadienio duomenimis, Šilutės rajone yra apsemta viena sodyba.
„Juknaičių seniūnijoje Girininkų kaime nuo išorinio pasaulio atkirsta viena sodyba. Ten gyvena suaugę žmonės ir kol kas jiems pagalbos nereikia“, – aiškino R.Renčeliauskas.
Ledų sangrūda Nemune pajudėjo nuo Panemunės gyvenvietės pajudėjo link Girininkų ir Tatamiškio kaimų.
„Vanduo vis dar kyla. Mariose yra properšų, bet ledų lytys yra sugintos į Nemuno žiotis. Situaciją stebime ir esame pasiruošę“, – tikino R.Renčeliauskas.
Įvairiuose rajono keliuose yra apsemtų ruožų, iš viso eismas yra draudžiamas 5 kilometrų ilgio ruožuose.
„Ant kelių telkšo nuo 10 iki 60 cm gylio vandens. Nemune per parą vanduo pakilo 8 centimetrais, bet stichinė riba dar nėra pasiekta. Sausio mėnesį nedažnai prasideda potvynis, tačiau potvynio esame sulaukę net ir vasarą“, – kalbėjo R.Renčeliauskas.
Naujausi komentarai