Šiemet rudens lygiadienis sutinkamas rugsėjo 22-ąją. Tai – astronominio rudens pradžia, nuo kurios tamsusis paros laikas savo trukme aplenkia dieną ir toliau ilgėja.
Rudens lygiadienio momentas šiais metais – šeštadienį 17 val. 49 min.
Su sezono pabaiga nenorinčiose susitaikyti lauko kavinėse dar galima išgerti puodelį arbatos ir pasidžiaugti vakaro saulės apšviestais margaspalviais rudenėjančių medžių lapais. Vis tik vakarai tampa vis žvarbesni, o sutemos – vis greitesnės.
Tiesa, penktadienį prasidėjo ir Bobų vasara, kuri tęsiasi iki rugsėjo 29 dienos. Bobų vasara yra tarsi mažasis šiltas sezonas rudens metu, kai oras sušyla iki 20 laipsnių ir daugiau, tačiau ne kasmet jis jaučiamas realiai. Tikroji Bobų vasaros šiluma atkeliauja kas kelerius metus. Šiemet sinoptikai Bobų vasaros laikotarpiu didesnės šilumos nežada, artimiausiomis dienomis bus apie 11-13 laipsnių, bet saulės netrūksta.
Pagarba Žemininkui ir Perkūnui
Rudens lygės dieną lietuviai dėkodavo dievui Žemininkui už derlių ir jam aukodavo gyvulius. Būdavo aukojamos gyvulių poros veršiukas ir telyčia, avinas ir avis, ožys ir ožka, paršas ir kiaulė, gaidys ir višta, žąsinas ir žąsis.
Dievui Žemininkui apeigų metu kalbėta malda: „Tau, o Žemininke, mūsų dieve, aukojame ir dėkojame, kad mus pereitais metais sveikus ir visko pertekusius užlaikei, javų ir viso gero davei, nuo ugnies, nuo geležies, maro ir visų mūsų priešų apsaugojai“.
Šiais laikais senovės tradicijos iš dalies atgaivinamos Vilniaus Kalnų parke arba prie Mindaugo tilto vykdant „Ožio aukojimo“ apeigas, kurių metu skamba senovinė muzika, deginamos šiaudų skulptūros.
Šiemet pasirinkta vieta prie Mindaugo tilto. Penktadienį nuo 20 valandos vyko Vilniaus etninės kultūros centro rengiama rudens lygiadieniui ir vienam pagrindinių baltų dievų Perkūnui skirta ugnies ir muzikos misterija „Dangaus būgnai“.
Vilniaus miesto moksleiviai bei studentai upės krantinėje uždegė iš kelių tūkstančių žvakių sudėliotus Saulės ženklus, Nerimi plukdytos šviečiančios skulptūros „Strėlė“ ir „Žaibas“. Jų autoriai – Jonas Aliukas (Nacionalinė M.K. Čiurlionio menų mokykla), Vėjas Aliukas ir Robertas Reketis (Vilniaus dailės akademija). Ugnies šokį upės krantinėje šoko tarptautinio gatvės teatrų festivalio „Mozaika 2012“ dalyviai. Renginį lydėjo muzikinė kompozicija, kurią kūrė Salvijus Žeimys (būgnai ir perkusija), Gediminas Žilys (kanklės, gitara, bosinė gitara ir kiti instrumentai), Dorota ir Agota Zdanavičiūtės, Audra Dareškevičienė (vokalas).
Kiekvieną Rudens lygiadienį, pasak Vilniaus etninės kultūros centro, senovėje atnašauta dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, tuo pabrėžiant ribų tarp skirtingų klimato sąlygų svarbą. Taip pat nuo Rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas, artėjama į Vėlines. Vilniaus etninės kultūros centro specialistų pasakojimu, ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario Lygės – šiltojo metų laiko sugrįžimo. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių – gilesnių sferų apraiškomis.
Naujausi komentarai