Mesodinium chamaeleon – vienas įdomiausių iš žinomų gyvosios gamtos atstovų. Tai unikali rūšis, kuri turi tiek gyvūnams, tiek augalams būdingų savybių. Vienaląstę gyvybės formą atrado Kopenhagos universiteto (Danija) mokslininkai 2011 m. pabaigoje.
Šis gyvis gyvena jūros vandenyje netoli Skandinavijos ir Šiaurės Amerikos šiaurinės dalies krantų. Daug gyvūnų per gyvenimą patiria metamorfozes: vikšrai tampa drugeliais, buožgalviai virsta kurkiančiomis varlėmis. Jei kiekvieną jų nežinodami stebėtume atskirai, galėtume nesuprasti kad tai vienas ir tas pats gyvūnas.
Nors metamorfozės įspūdingas dalykas, bet tai tik formų kaita. Maistą jie vistiek ima iš aplinkos. Bet M. chamaeleon yra visiškai kitoks. Šio vienaląsčio didesnę raciono dalį sudaro kiti organizmai. Grobuoniškas elgesys galėtume priskirti gyvūnams, bet joks pasaulio gyvūnas kai nemedžioja nemoka pats sau pasigaminti maisto. Joks išskyrus naująją rūšį.
M. chamaeleon kūnas yra apaugęs mažais plaušeliais. Jais jis naudojasi judėdamas, bet gali panaudoti ir kaip gynybinę sieną kitiems organizmams apsaugoti. Neretai šie vienaląsčiai „susijungia“ su kai kuriais dumbliais. M. chamaeleon iš dumblių ima fotosintezės metu pagaminamą cukrų, o dumblį apsaugo nuo kitų grobuonių paslėpdamas jį tarp savo mažų plaukelių. Tam tikra prasme, tai jau galime pavadinti ūkininkavimu. Be to, tarp abiejų organizmų užsimezga endosimbiotinis ryšys - M. chamaeleon paima dalį dumblių ląstelių ir „įdiegia“ jas į savo kūną, tokiu būdu jis gali pakeisti spalvą priklausomai nuo to, kokios spalvos yra dumblis.
GRYNAS.lt rašė apie krabą ūkininką, kuris maisto užsiaugina ant savęs.
Tokios rūšys – grynas galvos skausmas mokslininkams, nes šie nežino prie kokios gyvosios gamtos karalystės juos priskirti ir kaip traktuoti. Atradėjas biologas Ojvindas Moestrupas mano, kad šis vienaląstis gali būti labai sena gyvybės forma ir pavyzdys, kaip atsirado mitochondrijos. Prieš maždaug 2 mlrd. metų vienaląsčiai organizmai „išmoko“ susilieti su bakterijomis ir panaudojo jas kaip energijos šaltinį. Iš to išsivystė mitochondrijos, kurios tiekia energiją visiems daugialąsčiams (įskaitant ir žmones).
Naujausi komentarai