Daugiau nei 20 tūkstančių arba maždaug trečdalis Lietuvos įmonių bent kartą per pastaruosius keletą metų galėjo tapti informacinių technologijų (IT) saugumo pažeidimų aukomis dėl to, kad naudojamos apsaugos priemonės buvo nepakankamos ar turėjo technologinių spragų. Kas penkta iš jų dėl to galėjo patirti finansinių nuostolių ar prarado vertingų duomenų.
Maždaug penktadalis apklausoje dalyvavusių įmonių atstovų teigė dėl patirtų pažeidimų patyrę finansinių nuostolių ar išlaidų, o 19 proc. bendrovių prarado svarbių duomenų. Tyrimas taip pat parodė, kad beveik kas dešimta (8 proc.) iš daugiau nei 65 tūkst. Lietuvoje veikiančių įmonių buvo susidūrusios su įsilaužimo atvejais, 4 proc. tapo šnipinėjimo ir 3 proc. – sukčiavimo aukomis. Du trečdaliai apklausoje dalyvavusių šalies įmonių atstovų mano, kad informacinių technologijų saugumo svarba ateityje didės, daugiausiai taip manančių yra tarp didžiųjų įmonių atstovų.
Šis tyrimas buvo pristatytas ketvirtadienį Vilniuje vykusioje konferencijoje „Globalūs iššūkiai valstybės institucijoms ir valstybinėms reikšmės organizacijoms“, kurioje technologijų saugumo temomis diskutavo daugelio šalies įmonių ir valstybės institucijų atstovai.
Pasak TEO Tinklo technologijų tarnybos vadovo Dariaus Didžgalvio, Lietuva pasiekė puikių rezultatų plėtojant naujosios kartos šviesolaidinio interneto tinklo technologinę infrastruktūrą, o vis daugiau viešųjų ir privačiųjų paslaugų perkeliant į elektroninę erdvę, saugumas internete taps itin aktualus.
„Kibernetinės atakos kelia grėsmę ne tik didžiosioms bendrovėms ar valstybėms. Daugelio šalių istorijoje būna akimirkų, kai įvykiai jose prikausto pasaulio dėmesį ir paskatina išpuolius, kokie vyko, pavyzdžiui, 2007 metais Estijoje. Šių metų viduryje pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai pradėsianti Lietuva taip pat atsidurs pasaulinių įvykių sūkuryje, todėl interneto saugumo klausimai šiuo metu yra itin aktualūs“, - problemą įvardino D.Didžgalvis.
Konferencijoje pranešimą skaitęs vienu žymiausių pasaulyje IT saugumo specialistu laikomas „F-Secure“ tyrimų vadovas Mikko Hypponen priminė, jog šiandieniniai programišiai ir įsilaužėliai nebėra mėgėjai. Organizuotos grupuotės iš internetinių atakų uždirba milijonus, o jų veiksmai yra suplanuoti, apgalvoti, sustyguoti ir išskaidyti po visą pasaulį. Esą koordinuota ataka gali prasidėti vienoje šalyje, o po valandos būti tęsiama iš kito pasaulio krašto. Vienintelis būdas užkirsti kelią šioms grupuotėms – sugebėti paviešinti jų iniciatorius ir koordinuoti teisėtvarkos veiksmus pasauliniu lygiu.
Bendrovės „Fortinet“ grėsmių tyrimų centro vadovo Guillaume Lovet tikinimu, net ir iš pažiūros paprastas virusas gali turėti ilgalaikių ir negrįžtamų padarinių verslo įmonėmis. „Jei pavagiami ir paviešinami klientų asmeniniai duomenys ar, pavyzdžiui, kreditinių kortelių informacija, žalą tokio verslo ar organizacijos reputacijai sunku išmatuoti. Pasaulinių tyrimų duomenimis, saugumas internete tapo vienu didžiausių rūpesčių verslui, kurį lenkia tik ekonominės aplinkos įtaka“, – teigė G.Lovet.
Verslo įmonių apklausą TEO užsakymu atliko tyrimų bendrovė TNS LT.
Naujausi komentarai