Paukščių Tako galaktikoje, kuriai priklauso Saulės sistema, yra ne mažiau kaip 17 mlrd. Žemės dydžio planetų - tačiau veikiausiai daug daugiau, nurodoma vienoje pirmadienį paskelbtoje studijoje, kurios išvados didina tikimybę aptikti planetą, panašią į mūsiškę.
Astronomai, atliekantys tyrimus NASA kosminiu teleskopu „Kepler“, nustatė, kad apie 17 proc. mūsų galaktikos žvaigždžių turi bent vieną planetą, dydžiu prilygstančią Žemei ir skriejančią netoli centrinio šviesulio.
Žinoma, kad Paukščių Take yra apie 100 mlrd. žvaigždžių, o maždaug kas šešta iš jų turi Žemės dydžio planetą.
Ši išvada nereiškia, kad visos tos egzoplanetos gali būti tinkamos gyvybei, tačiau didėja tikimybė rasti planetų, kurių sąlygos atitiktų esančias Žemėje.
Kad planetoje galėtų egzistuoti į žemiškąją panaši gyvybė, joje turi būti skysto vandens, todėl planeta turi skrieti nei per toli, nei per arti savo žvaigždės, kad paviršiaus temperatūra būtų nei per žema, nei per aukšta.
„Kepler“ aptinka tikėtinas egzoplanetas, kai jos praslenka priešais savo žvaigždę, šiek tiek pritemdydamos jos šviesą.
Per pirmuosius 16 stebėjimų mėnesių kosminė observatorija nustatė apie 2 400 tikėtinų kandidačių.
Harvardo ir Smitsono astrofizikos centro astronomas Francois Fressinas ir jo kolegos panaudojo šiuos rezultatus, siekdami nustatyti, kurie signalai yra tikri, ir mėgino suskirstyti aptiktas egzoplanetas pagal dydį.
Jie nustatė, kad 17 proc. žvaigždžių turi bent vieną planetą, kurios masė - 0,8 -1,25 Žemės masės, o savo orbitą jis apskrieja per 85 dienas arba greičiau.
Apie ketvirtadalis žvaigždžių turi bent vieną planetą, priskiriamą vadinamųjų superžemių klasei (masyvesnių už Žemę 1,25-2 kartus), kurių orbitinis periodas - iki 150 dienų. Maždaug tiek pat yra „mini Neptūnų“, masyvesnių už Žemę 2-4 kartus, kurių orbitiniai periodai - iki 250 dienų.
Didesnių planetų pasitaiko daug rečiau. Tik apie 3 proc. žvaigždžių turi planetą, dydžiu prilygstančią Neptūnui (4-6 kartus masyvesnę negu Žemė), ir tik 5 proc. jų turi dujinę milžinę (6-22 kartus sunkesnę nei Žemė), apskriejančių orbitą per 400 dienų ar trumpesnį laikotarpį.
Mokslininkai savo tyrimų išvadas pristatė per Amerikos astronomijos draugijos konferenciją Kalifornijos mieste Long Biče.
Tuo tarpu NASA „Kepler“ misija atskirai paskelbė atradusi 461 naują tikėtiną planetą.
Keturios iš jų mažiau nei dukart masyvesnė negu Žemė, o jų orbitos patenka į savo sistemų „gyvenamąją zoną“, kur planetų paviršiuje gali egzistuoti skystas vanduo - taigi, įmanoma ir gyvybė.
Išvados, pagrįstos stebėjimais, atliktais nuo 2009 metų gegužės iki 2011-ųjų kovo, rodo, kad tikėtinų mažesnės masės planetų ir žvaigždžių, turinčių daugiau nei vieną tokią kandidatę, skaičius nuolat didėja.
Naujausi komentarai