Rusijos Marso zondo duomenys - neperprantami Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijos Marso zondo duomenys - neperprantami

2011-11-24 20:10
Rusijos Marso zondo duomenys - neperprantami
Rusijos Marso zondo duomenys - neperprantami / Scanpix nuotr.

Telemetrijos duomenų, kuriuos pasiuntė įstrigęs Rusijos Marso zondas, neįmanoma iššifruoti, teigia šaltinis kosmoso pramonėje.

Europos kosmoso agentūros stotis Perte, Australijoje, sulaukė signalų iš zondo „Phobos-Grunt“, kuris po paleidimo įstrigo Žemės orbitoje.

„Iš šį rytą gautos telemetrijos nieko nebuvo įmanoma išpešti. Kilo užšifravimo/iššifravimo problemų“, – teigė šaltinis, kurį cituoja naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Reklama

Telemetriniai duomenys, kuriuos siunčia kosminis aparatas, užšifruojami automatiškai.

„Šiąnakt bus siunčiama komanda neužkoduotiems duomenims“, – teigė jis.

Šie duomenų perdavimai rodo, kad zondas yra gyvas ir veikia, tačiau kol kas neįmanoma nieko pasakyti apie jo valdymo sistemos būklę, sakė šaltinis.

Europos kosmoso agentūra toliau mėgina susisiekti su įstrigusiu rusų Marso zondu „Phobos-Grunt“, tačiau tik iš dalies sėkmingai.

Užmegzti ryšį su kosminiu aparatu vėl pavyko ketvirtadienį, kai jis skriejo virš Australijos, tačiau ne visos komandos sulaukė atsako, praneša BBC.

„Phobos-Grunt“ paleistas prieš dvi savaites, tačiau viename iš Marso palydovų nusileisti turėjęs zondas įstrigo Žemės orbitoje.

Inžinieriai vis dar tikisi zondą sutvarkyti, kad jis galėtų tęsti misiją.

Tačiau visų pirma jie turi su juo užmegzti ryšį. Pirmą kartą tai padaryti pavyko naudojant Europos 15 metrų skersmens anteną Perte. Europos kosmoso agentūra anteną modifikavo ir praplatino jos spindulį, taip pat sumažino transmisijų galingumą, kad jos sutaptų su dažniais signalo, kurį „Phobos-Grunt“ turėjo gauti būdamas arčiau Raudonosios planetos.

Trečiadienį šie pakeitimai privertė zondą įjungti siųstuvą ir pasiųsti šiek tiek telemetrinės informacijos. Ketvirtadienį su kosminiu aparatu bandyta susisiekti dar penkis kartus. Pirmojo bandymo metu 4.20 val. vietos laiku (22.20 val. Lietuvos laiku trečiadienį) taip pat pavyko sulaukti duomenų iš „Phobos-Grunt“.

Tačiau vėlesni keturi bandymai nebuvo sėkmingi. Šiuo metu situaciją vertina zondą gaminę rusų inžinieriai. Europos kosmoso agentūra teigia esanti pasirengusi padėti bet kuriuo atveju ir toliau bendradarbiaus su Rusijos kosmoso agentūra ir Rusijos inžinieriais, bandant nustatyti problemas ir rasti sprendimą.

„Phobos-Grunt“ vis dar turi trumpą langą pradėti kelionę, kol planetų išsidėstymas nepasikeitė ir atstumas iki Marso netapo pernelyg didelis.

Tačiau ekspertai teigia, kad Marso misija nepavyko, nes paskutinės galimybės pasiųsti zondą Raudonosios planetos link langas užsidarė pirmadienį. Tačiau telemetriniai kosminio aparato duomenys galėtų padėti nustatyti gedimų priežastis ir išvengti panašių problemų būsimose tarpplanetinėse misijose.

Planuota, kad zondas nusileis ant didesniojo iš dviejų Marso palydovų, Fobo, ir pargabens jo uolienų pavyzdžių.

Tačiau net jei zondui nepavyks pradėti kelionės Marso link, inžinieriams jį pataisius, jis galėtų imtis kitos užduoties, pavyzdžiui, aplankyti asteroidą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra