Prezidentės vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas pareiškė, kad Kainų komisija turėtų paaiškinti savo sprendimą, lėmusį didelį elektros kainos šuolį nuo 2013-ųjų pradžios.
Atsakinga – Kainų komisija
N.Udrėnas perspėjo, kad nekeičiant politikos remti brangią atsinaujinančią energiją po kelerių metų vartotojų laukia dar vienas didelis elektros kainos šuolis.
"Dujų pabrangimas įskaičiuojamas tik dabar. Taigi, Kainų komisija praeityje į elektros energijos kainą įtraukė mažesnę kainą, nei buvo iš tikrųjų. Ir dabar tas skirtumas kompensuojamas per vienus metus. Energetikos viceministras Kęstutis Žilėnas teigia, kad tokią kompensaciją būtų galima padaryti ne per vienus, o per kelerius metus, todėl Kainų komisija turėtų labai išsamiai paaiškinti, kodėl neišskaidė šio padidėjimo keleriems metams į priekį", – interviu Žinių radijui vakar sakė N.Udrėnas.
"Galiausiai elektros kaina augo ir dėl padidėjusių superkamų atsinaujinančių išteklių elektros kiekių bei kainų. Už supirkimo kainų apskaičiavimą atsakinga Kainų komisija. Ir, kaip žinome, saulės elektrinių bumas, kai kas dieną pateikiama prašymų instaliuoti maždaug 15 megavatų elektros galią, tikrai yra netvarus situacijos vertinimas. Lietuvos vartotojai, jeigu nebus imtasi ryžtingų priemonių, bus pasmerkti dar vienam elektros kainų šokui po kelerių metų", – tvirtino Prezidentės patarėjas.
Galima sustabdyti?
Jis teigė, kad elektros kainų šuolį galima sustabdyti peržiūrėjus atsinaujinančių išteklių supirkimo tvarką, pastačius suskystintųjų gamtinių dujų terminalą ir apsisprendus dėl pigaus elektros gamybos šaltinio.
"Kokie galimi šios situacijos sprendimai? Aišku, reikia statyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalą – tai tikrai sumažins kainą. Priminsiu, Amerikoje dujų kaina keturis kartus mažesnė nei Lietuvoje. 2015–2016 m. prasidės suskystintųjų gamtinių dujų eksportas iš JAV ir Australijos, taigi, dujų rinka tikrai pasikeis dramatiškai. Antra, reikia peržiūrėti atsinaujinančių išteklių supirkimo reglamentą, kad ateityje būtų suvaldyta ši situacija. Trečia, taip pat reikia laiku apsispręsti dėl pigaus bazinio elektros gamybos šaltinio – tai garantuotų ir pigią elektrą, ir energetinį saugumą", – kalbėjo N.Udrėnas.
Anot jo, padėtis gali būti panaši į tą, kuri buvo prieš dešimtmetį su dujomis, – kai buvo kalbama, jog būtina parduoti "Lietuvos dujas" Rusijos koncernui "Gazprom", esą tai užtikrins pigesnes dujas Lietuvai ilgiems metams.
"Tačiau po gana trumpo laiko dujų kainos formulė buvo bloginama, šilumos įmonės, investavusios į dujų katilus, tapo šios infrastruktūros įkaitėmis. Taigi, natūralu, jei Lietuva apribotų savo pasirinkimo laisvę, elektros importuotojai galėtų pasinaudoti susidariusia padėtimi. Nes žiūrint tiek į Europos, tiek į Rusijos elektros gamybos pajėgumų amžių, matosi, kad jie nusidėvi, ir po tam tikro laiko nebetenkins augančios paklausos. O naujų pajėgumų statybos išlaidas turės padengti elektros pirkėjai. Taigi, bus bandoma perkelti elektros kainų didėjimą tiems, kurie turi mažesnį pasirinkimą", – sakė N.Udrėnas.
Teigiamai įvertino Visagino projektą
"Klausimas yra, už kiek mes gaminsimės elektrą? Nenorėdami visiškai priklausyti nuo brangstančios įvežtinės elektros, turime turėti pakankamą savo bazinės elektros generaciją. Esmė ta, kad jos kaina būtų mažesnė už prognozuojamą rinkos kainą", – kalbėjo N.Udrėnas.
Prezidentės patarėjas teigiamai įvertino planus kartu su japonų koncernu "Hitachi" statyti naują atominę elektrinę Visagine. "Hitachi" pasiūlymas Lietuvai, Latvijai ir Estijai buvo tikrai konkurencingas, o projektas toliausiai pažengęs ir naudingas visoms trims valstybėms", – sakė N.Udrėnas.
Jis pabrėžė, kad valstybės kaimynės laukia naujosios Lietuvos valdžios apsisprendimo, ir paragino naują Vyriausybę bei Seimą priimti "atsakingą bei pasvertą sprendimą".
Pagal dešiniųjų Vyriausybės projektą statant 1350 megavatų atominę elektrinę dalyvautų Japonijos korporacija "Hitachi" ir trijų Baltijos šalių energetikos įmonės. Elektrinę ketinta pastatyti iki 2020–2022 m.
Per patariamąjį referendumą, surengtą kartu su Seimo rinkimais, prieš atominės elektrinės statybą pasisakė 62,7 proc. balsavusių Lietuvos rinkėjų.
Seimo rinkimus laimėję socialdemokratai žada atsisakyti Visagino atominės elektrinės projekto. Tačiau kol kas jokių teisinių sprendimų nepriimta.
Pateisina 25 proc. taisyklę
Prezidentės patarėjas taip pat sakė, kad įpareigojimas didiesiems dujų vartotojams iš planuojamo suskystintųjų gamtinių dujų terminalo pirkti ketvirtadalį dujų yra būtina sąlyga konkurencijai.
N.Udrėnas teigė, jog daugelis aukštų Briuselio pareigūnų pateisina šią nuostatą. Ją sukritikavo didieji dujų importuotojai ir naują Vyriausybę formuojantys socialdemokratai.
"Lietuvos ilgalaikė dujų tiekimo sutartis baigiasi 2015 m. Daugelis aukštų Europos pareigūnų, su kuriais teko bendrauti, puikiai supranta, kad 25 proc. dujų įsigijimo iš terminalo taisyklė yra būtina norint sukurti konkurencines sąlygas. Sudarius ilgalaikes sutartis, kad ir būtų pigesnės dujos, galbūt nebūtų pirkėjų, nes jie būtų susaistyti ilgalaikėmis tiekimo sutartimis", – kalbėjo Prezidentės patarėjas.
Dabar suskystintųjų gamtinių dujų terminalo įstatymas numato, kad didieji dujų vartotojai iš būsimojo terminalo privalės pirkti 25 proc. jiems būtino kiekio dujų, dar 25 proc. jie turės nupirkti iš dabartinio vienintelio dujų tiekėjo Lietuvai – Rusijos koncerno "Gazprom".
Paskirtasis premjeras Algirdas Butkevičius prieš kurį laiką pareiškė, kad jo vadovaujama Vyriausybė gali atsisakyti 25 proc. taisyklės.
Naujausi komentarai