Pereiti į pagrindinį turinį

Kokią staigmeną pateiks V. Putinas?

2016-08-19 10:18

Embargui / sankcijoms skaičiuojant trečius metus, naftos kainoms toliau svyruojant rekordinėse žemumose, Rusijos ūkio nuosmukis jau ne juokais gąsdina gyventojus. Anot apklausų, jiems apkarto jau ne tik beskonė vietos produkcija, kuria bandoma pakeisti iš ES šalių importuojamus delikatesus: daugumai respondentų vietos ekonomikos problemos atrodo svarbesnės nei tai, kas vyksta kitapus sienų.

Violeta Juodelienė
Violeta Juodelienė / Tomo Raginos nuotr.

Tendencija aiški – jei dar prieš Sirijos kampaniją imituodamas pasaulio supervalstybę Kremlius galėjo piliečiams tiesiogine to žodžio prasme užkalbėti dantis, nuskurdusi buitis, kurią sociologiniuose tyrimuose rusai vadina svarbiausia gerovės sąlyga, jiems pasidarė svarbesnė nei pasakos apie užkariaujamą pasaulį.

Civilizuotoje valstybėje tokiais atvejais vyriausybė meta visas pajėgas ūkiui gelbėti. Bolševikų valdomoje šalyje tokių pajėgų paprasčiausiai nėra: vidaus resursai seniai nukreipti ne į, bet iš valstybės biudžeto; pasiskolinti užsienyje neįmanoma dėl politinių priežasčių.

Civilizuotoje valstybėje ūkio nuosmukis rinkimų išvakarėse reikštų neišvengiamą vyriausybės kaitą, Rusijai tai negresia. Pilietines laisves varžančiais įstatymais ir atitinkamomis represijomis opozicija visiškai išblaškyta. Pavieniai vis dar liberalai jau seniai panašūs net ne į silpną opoziciją, bet į nepartinių bloką, kuris SSRS leido kurti rinkimų iliuziją.

Galiausiai – bolševikų tradicijos siūlo ekonominę ar politinę krizę spręsti radus naują, didesnę, problemą, kad nepatogius klausimus rengiančiai tautai beliktų tik nuolankiai klausyti valdžios. Taip Antrojo pasaulinio karo išvakarėse gelbėti savo šalį planavo Josifas Visarionovičius. Taip, nukreipus piliečių dėmesį į staiga plykstelėjusį "kaukazietiškąjį terorizmą", minia pro Kremliaus vartus nešte įnešė iki tol niekam nežinomą Vladimirą Putiną.

Kokią staigmeną tautai ir pasauliui šįkart pateiks V.Putinas? Senieji jo bendražygiai ūmai pakeisti visiškai lojaliais technokratais, o lojalūs senieji technokratai – įsakymus vykdančiais saugumiečiais. Ar tai ir yra dalis naujojo V.Putino plano? Ar šįkart jis apsiribos tik drastiškais veiksmais savo bendražygių adresu ir naujas tautos telkimo spektaklis bus suvaidintas pačios Rusijos teritorijoje? O gal pašalinti tie, kurie bandė amortizuoti beprotiškas vieno asmens idėjas?

Numatyti vėlesnius Kremliaus didmeistrio veiksmus niekada nebuvo lengva. Tačiau neramu ne dėl šios nežinomybės. Neramu, nes jau daug kartų teko įsitikinti, kad jam tikslas pateisina visas priemones.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų