Gegužės 18-oji – Tarptautinė muziejininkų diena, kurią kasmet mini daugiau nei 150 šalių. Ta proga visame pasaulyje rengiamos atvirų durų dienos, konferencijos. Kaune savaitgalį vyko akcija "Muziejų naktis". Įvairūs renginiai tęsis beveik visą savaitę. Muziejininkai spaudžia vieni kitiems rankas, linki kantrybės ir... lankytojų.
"Manau, ne vilioti reikia, o keisti žmonių požiūrį į muziejus", – paklausta, ką daryti, kad žmonės rinktųsi ne interneto svetaines ir kino teatrus, atsakė Kauno Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė.
– Kokia dabar jūsų muziejaus padėtis, kai sumažėjo finansavimas?
– Mūsų muziejus – unikalus, įkurtas 1936 m., šiuo metu saugantis ir aprėpiantis visą lietuvių literatūrą – procesą ir personalijas. Atkūrėme Maironio memorialinį butą. Sienų spalvos, grindys, lubos – viskas turi būti labai autentiška, pagal fotografijas. Sumažinus finansavimą, buvo supančiotos mūsų rankos. Negalime įsigyti naujų eksponatų ir restauruoti senųjų. Ko atsisakyti, kad galėtų užtikrinti tinkamas sąlygas kiekvienam eksponatui, kiekvienas muziejus sprendžia labai individualiai. Galbūt kažkokie projektai nebus realizuoti, galbūt muziejai turės sumažinti kitų savo veiklų, kažkiek atsisakyti edukacinių projektų. Žinoma, mūsų muziejus nėra labai nuskriaustas, skirtingai nei kolegoms, mums nereikia eiti ir nemokamų atostogų.
– Jūsų muziejaus lankytojai – moksleiviai ir vyresnės kartos kauniečiai?
– Mus dažnai lanko moksleiviai, nes muziejaus erdvėse vyksta edukaciniai užsiėmimai. Per juos jaunuosius kauniečius bandome sudominti ekspozicijomis, patraukliai ir gyvai pristatyti rašytojų gyvenimo, kūrybos vingius. Tarkime, per edukacinę pamoką "Svečiuose pas Maironį" mokiniai gali iš arčiau pažvelgti į šios istorinės asmenybės butą, susipažinti su jo gyvenimu. Vyresni miestiečiai į muziejų plūsta tada, kai čia vyksta menininkams skirtos popietės. Vidurinioji karta? Manau, kad jie rečiau eina ne tik į mūsų, bet ir kitus muziejus. Dažniau jų galima sutikti nebent Jūrų muziejuje, delfinariume, kur apsilankyti priversti dėl mažųjų.
– Ar negalvojate kompiuterizuotis, rengti virtualias parodas?
– Virtualiose parodose galima parodyti daugiau nei įprastose ekspozicijose. Be to, internetas yra prieinamas plačiam žmonių ratui. Tačiau apsilankymo muziejuje jos niekada neatstos, gyvo žodžio niekas nepakeis. Kita vertus, virtuali paroda yra papildymas, tam tikrų sąlygų suteikimas, pavyzdžiui, mokiniai gali rasti medžiagos referatams, atsispausdinti, kas jiems reikalinga. Mano manymu, muziejų interneto svetainėse nepakankamai pristatomi muziejų rinkiniai, mažai informacijos apie naujus eksponatus. Pavyzdžiui, interneto svetainės pirmame puslapyje matai informaciją, kas muziejuje vyks rytoj ar po savaitės. Žmogus pirmiausia turėtų pamatyti, tarkime, naujausius tą mėnesį įsigytus eksponatus.
Daugiau šia tema skaitykite antradienio "Kauno dienoje".
Naujausi komentarai