Quantcast

Tetos Angelos kompostas

Pasakojama, kad nykų 2008 m. pavasarį Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos (North Atlantic Treaty Organization) valstybių lyderiai susirinko į Rumunijos sostinę Bukareštą pavakarieniauti ir aptarti svarbiausių gyvenimo klausimų. Vienas jų – Ukrainos ir Gruzijos (Sakartvelo) įtraukimas į NATO narystės veiksmų planą (Membership Action Plan).

Didžiausias šios idėjos šalininkas susitikime buvo tuo metu antrąją kadenciją bebaigiąs JAV prezidentas George‘as Walkeris Bushas (1946). Šis Jungtinių Valstijų lyderis nebuvo pats mylimiausias pasaulio žmogus. Jo valdymo laikais JAV žengė keletą Kremliaus balalaikinikus, progresyviuosius jaunuolius, kairiuosius intelektualus ir "tikrųjų vertybių" gynėjus supykdžiusių žingsnių (pvz., nuvertė Irako diktatorių), tad daugelis liežuvautojų tvirtino, kad George‘as troško savo kontroversišką prezidentavimą užbaigti itin didingu akordu.

Lenkijos ir Baltijos valstybių lyderiai palaikė JAV prezidento idėją, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos atstovai dėjosi abejojantys (nors buvo aišku, kad britas labiau palinkęs į "taip", o prancūzas – į "ne"), Vokietijai atstovaujanti Angela Dorothea (1954) atvirai demonstravo priešiškumą.

Sklando kalbos, kad ši romų senbernarą viešumoje vaizduoti mėgstanti moteris po pokalbio su George‘u labai nuliūdo ir netgi pademonstravo kai ką panašaus į susierzinimą ar pyktį.

Politika daug kuo primena žemės ūkį, mat abiejose srityse, norint pasiekti pakenčiamų rezultatų, reikia perprasti aplinkos bei augalų savybes ir, apsišarvavus geležine kantrybe, prašyti Aukštesniųjų jėgų, kad tave ateityje pakeisiantys asmenys suvoktų pradėtų darbų svarbą ir juos tęstų.

Politikų pasėtos sėklos dažniausiai savo tikruosius vaisius pradeda vesti tik praėjus keletui metų po priimtų sprendimų. Dėl to daugelis šios profesijos atstovų dažniausiai nesulaukia tinkamo įvertinimo. Atsitinka netgi taip, kad sunkiu periodu į valdžią atėjęs asmuo turi ne tik iškuopti svetimą mėšlą, bet ir sugerti užmaršesnės bei nenuovokesnės visuomenės dalies pagiežą dėl savo pirmtakų veiklos.

Politika daug kuo primena žemės ūkį, mat abiejose srityse, norint pasiekti pakenčiamų rezultatų, reikia perprasti aplinkos bei augalų savybes.

Teigiama, kad pirmuoju Qin dinastijos imperatoriumi (Qin Shi Huang) pasivadinęs valdovas (259–210 m. pr. Kr.) buvo vienas svarbiausių Kinijos ir pasaulio monarchų. Jo laikais buvo užkariauta nemaža dalis šiuolaikinę Kiniją sudarančių žemių ir sukurta be galo stipri bei griežta biurokratinė sistema.

Qin dinastijos imperija gyvavo vos keletą metų. Mirus įkūrėjui, greitai paaiškėjo, kad jo įpėdinis yra silpnas ir stokojantis kompetencijos. Prasidėjo maištai, užvirė kova dėl valdžios ir didžioji valstybė greitai suskilo. Praslinkus keleriems chaoso metams, dėl galios ir įtakos Kinijos žemėse susigrūmė dvi ambicingos asmenybės – hegemonu pasiskelbęs didikas Xiang Yu (232–202 m. pr. Kr.) ir valstiečių šeimoje gimęs funkcionierius Liu Bangas (256–195 m. pr. Kr.).

Teigiama, kad Kinijos ateitį nulėmęs susirėmimas, kuriame dalyvavo beveik 400 tūkst. žmonių, įvyko 203 arba 202 m. pr. Kr. netoli dabartinio Bengbu miesto (Anhujaus provincija). Supratęs, kad pralaimės, Xiang Yu kardu persipjovė gerklę. Naujosios Liu Bango įkurtos Han dinastijos atstovai (202 m. pr. Kr. – 220 m. po Kr.) nusprendė palikti Qin imperatoriaus sukurtą biurokratinę sistemą, tačiau atsisakė šio valdovo įtvirtintos legizmo ideologijos ir Konfucijumi (551–479 m. pr. Kr.) vadinto mąstytojo šalininkams grąžino filosofinį monopolį.

Konfucijus ir jo pasekėjai tvirtino, kad žmonės turi kuo padoriau elgtis ir vadovautis aukštomis moralės normomis. Itin aukštus reikalavimus, anot konfucionizmo mąstytojų, reikia kelti valstybę valdančiam asmeniui ir jo parankiniams.

Konfucijaus idėjoms oponavę legizmo atstovai tvirtino, kad dauguma žmonių yra amoralūs ir kvailoki, tad juos suvaldyti gali tik griežtus įstatymus leidžiantis nuožmus valdovas ir jam talkinanti biurokratinė sistema.

Pirmasis Qin dinastijos imperatorius pavertė legizmo idėjas valstybine doktrina ir nusprendė likviduoti kitas filosofines sroves. Į didžiąją mąstymo sceną grįžę Konfucijaus šalininkai nepamiršo juos persekiojusio monarcho, todėl ateinančioms kartoms jie siekė suformuoti žiauraus tirono ir iš nesantuokinių ryšių gimusio, prastos kilmės, menkų intelektinių gabumų asmens profilį.

Vėliau daugelį amžių legizmo idėjų pagrindu sukurtos biurokratinės sistemos aparate dirbantys funkcionieriai buvo priversti tyrinėti ir įsisąmoninti Konfucijaus bei jo gerbėjų idėjas.

Šiuo metu nėra žinoma, kuri doktrina labiau paveikė Kinijos žmonių mentalitetą, tačiau niekas neabejoja, kad konfucionizmas sugebėjo paveikti dar ir Korėjos pusiasalio, Vietnamo ir Japonijos gyventojų mąstymą.

Po Han dinastijos žlugimo trumpam įsitvirtinusi Sui dinastija (581–618) žengė dar toliau. Valdant jos monarchams, Kinijoje įsitvirtino visuotinių apklausų praktika, pritraukusi į biurokratinį valdymo aparatą pačius talentingiausius žmones iš visų visuomenės sluoksnių.

Panaši praktika Kinijoje taikyta ir anksčiau, tačiau būtent Sui valdymo metu tai tapo visuotine norma, kurią perėmė vėlesni valdovai. Manoma, kad dėl Qin, Han ir Sui dinastijų laikais priimtų sprendimų senovės Kinija tapo bene vieninteliu pasaulio kraštu, kuriame stiprus biurokratinis aparatas davė daugiau naudos nei žalos.

Šiuo metu niekas negali pasakyti, kodėl Angela Dorothea tą 2008 m. balandį buvo skeptiškai nusiteikusi dėl Gruzijos ir Ukrainos narystės NATO sambūryje. Galbūt viską lėmė rusiškos dujos ir nafta? Gal ji tenorėjo apsaugoti taiką ir nepykdyti Rusijos? O galbūt Angela tuo metu įžvelgė tai, ko nepajėgė pamatyti niekas kitas?

Žinoma tėra tai, kad tų pačių metų rugpjūtį Rusijos pajėgos įsiveržė į Gruziją. Niekas neabejoja, kad Gruzijai ir Ukrainai tapus NATO kandidatėmis, Kremliaus valdovas būtų supykęs, tačiau taip pat negalima atmesti prielaidos, kad 298 žmonės, 2014 m. vasarą skridę Malaizijos oro linijų lėktuvu, tebebūtų gyvi.

P.S. Marijos žemės patirtis rodo, kad sėkmingas ūkininkas ne visada tampa geru politiku.


Šiame straipsnyje: NATOkaras UkrainojeUkrainagynyba

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • Kiekviena diena – lyg asilų šventė
    Kiekviena diena – lyg asilų šventė

    Vos tik dienraštyje pasirodė straipsnis apie trijų Baltijos šalių sėkmę, patirtą per 20 metų Europos Sąjungoje, iškart sučiurleno komentatorių pagiežos upeliai. ...

    9
  • V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas
    V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas

    Jeigu iki šiol dirbčiau versle, pastarasis laikotarpis būtų skirtas vien atsakinėjimui į klausimus „kas, kaip, kada ir už kiek“. Tema jau išsemta, bet klausimai pilasi toliau. Kai kas negali susitaikyti su mintimi, kad „Vi...

    77
  • Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą
    Palangoje galėjome stebėti vieningos kultūros Europą

    Savaitgalį teko praleisti Palangoje. Mero Šarūno Vaitkaus kvietimu teko dalyvauti Palangoje įvykusiame Europos brasbandų (varinių pučiamųjų orkestrų) čempionate. ...

    2
  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

    1
  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
Daugiau straipsnių