Quantcast

Tuščią vietą užims islamas?

Dažnai grožinės literatūros veikalai pasako daugiau tiesos apie gyvenimą, netgi politiką, nei geriausi žurnalistiniai reportažai. Toks gali būti pernai pasirodęs sensaciją sukėlęs Michelio Houellebecqo romanas „Pasidavimas“. Bent taip mano dabar Vašingtone gyvenantis Artimųjų Rytų politikos ekspertas Andrew Doranas.

Šiomis dienomis portalo „American Conservative“ išspausdintame straipsnyje „Amerikos elito pasidavimas“ jis rašo, jog M. Houellebecqo romanas meta žvilgsnį į ateities Prancūziją, kuri iš krikščioniškosios religijos jungo jau seniai išsivadavusi vis dėlto nepajėgia atsispirti naujai ir stiprėjančiai islamo įtakai. Taigi praeities istorija dažnai yra prologas ateičiai.

Šiuo romanu į Prancūzijos elitą nutaikyta stayra primena Alexį de Tocqueville`į, kuris prieš pusantro šimtmečio pastebėjo, jog senojo režimo diduomenė „turėjo atgrasių privilegijų, džiaugėsi žmones erzinančiomis teisėmis, bet ji bent saugojo viešąją tvarką, vykdė teisingumą, žiūrėjo, kad būtų laikomasi įstatymų, teikė pagalbą silpniesiems, vadovavo viešiesiems reikalams“.

Tačiau kai „didikai pradėjo šių reikalų nebetvarkyti, jų privilegijų našta pasirodė dar sunkesnė ir jų tolesnis buvimas jau tapo nebesuprantamas“.

Šie pastebėjimai apie Prancūzijos praeitį ir ateitį gali užgauti skambią stygą ir šiandienos Amerikos populistiniame šurmulyje. Sunkia našta kitus užgulęs elitas, nuo eilinių žmonių atsiskyręs savo gyvenimo būdu ir interesais, yra ne tik priešrevoliucinės Prancūzijos XVIII-ojo amžiaus istorijos faktas ir ne tik vaizdelis iš jos distopinės ateities. 

Jeigu tai kaltinamasis aktas bailiems, savanaudiškiems prancūzų elito sluoksniams, tai lygiai taip pat jis taikytinas ir amerikietiškiesiems, kurių išaukštintos pozicijos ir privilegijų jau nebegalima priimti.

M. Houellebecqo pasakojime Prancūzijos išsikvėpusi, išsivėpusi „grietinėlė“ prisiplaka prie kylančio viešpačio, islamo, kadangi pati dar nori išsilaikyti valdžioje. Pasakojimo šlykštusis anti-herojus Fransua nemato jokios prasmės toliau egzistuoti išskyrus gašlių potroškių tenkinimą.

Nusivylęs ir įvarytas į kampą, jis pasuka savo disertacijos objekto, rašytojo Joris-Karlo Huysmanso, pėdomis ir ieško dvasinio atgimimo, bet randa tik išsekimą ir prieina prie išvados, kad krikščioniškoji kultūra – tiek jam, tiek visai Europai – jau nebeturi savyje jėgų atsigaivinti.

Skaitytojas su krikščionybe susiduria, kai Fransua išvyksta iš Paryžiaus, kad pirmą kartą patirtų krikščioniškųjų viduramžių dvasią. Jis nukeliauja į Puatjė, kur Charlesas Martelis sustabdė musulmonų veržimąsi, ir paskui į abatiją, kurioje Huysmansas buvo pasidavęs krikščionybės grožiui ir paslapčiai.

Fransua, galbūt kaip ir pats M. Houellebecqas, viliasi, kad krikščionybės šaknimis pasimaitinęs atsigaus Prancūzijos ir Europos civilizacinis vitališkumas, tačiau turi nusivylęs pripažinti, kad šitą dvasinę gyvybę iš pačių pagrindų jau išrovė  karai, bedievybė, postmodernizmas.

Tas pasitikėjimas, kuris kadaise statė katedras ir vienuolynus, užleido vietą nuoboduliui, nuosmukiui, išsisėmimui. Fransua yra ateistas, išsiilgęs slėpinių ir prasmių – žodžiu, Dievo.

Tačiau savo piligrimo kelionės į Rokamadūrą metu jis įsitikina, jog krikščionybės Dievas jau miręs. Galų gale Fransua paseka Huysmansą religinio persivertimo keliu – bet ne į krikščionybę, o į islamą.

Fransua naujai prisiimta religija užtikrina jam dėstytojo etatą musulmoniškame Paryžiaus universitete, finansuojamame Saudo Arabijos. Per visą romaną šešėlyje dunkso Persų įlankos valstybės, konkuruojančios dėl įtakos šalies politinėms ir akademinėms institucijoms. 


Šiame straipsnyje: religijaislamaskrikščionybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

je je

je je   portretas
labia liudna prognoze neatiduokim zverims savo zemiu ir gyvenimu KELKIMES =jau pats laikas atverti akis laukiniai sliauzia!!!!!

DK

DK portretas
Yra dar viena įdomi knyga šia tema, Elena Chudinova ''The Notre Dame de Paris Mosque'' (Мечеть Парижской Богоматери) , apie 2048 metų Prancuziją, kur jau įsigaliojo islamas.

AAAA

AAAA portretas
Peršasi išvada, kad Vakarų pasaulyje nėra demokratijos, o tik jos parodija, imitacija. Demokratijoje tokie dalykai būtų neįmanomi, nes dauguma pati spręstų, kaip jai gyventi (žinoma, darant tam tikrus kompromisus likusiems mažumoje). Būt gerai, nuo pliurpalų prie darbų.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

    1
  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
Daugiau straipsnių