Ikiteisminį tyrimą dėl gimdymų namuose atliekančios policijos vadovai tokį gimdymą skatinančiame judėjime įžvelgia sektos požymių ir neatmeta galimybės, kad bus pradėta tirti galima prekyba žmonėmis.
Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla antradienį per spaudos konferenciją Policijos departamente sakė, kad judėjime dėl gimdymo namuose įžvelgia sektantizmo požymių. Anot jo, gimdyvės buvo verbuojamos, įrašomos į kursus, joms išduodami neegzistuojančių organizacijų sertifikatai rusų kalba.
„Tikrai yra sektos požymių, kas mums kelia nerimą. Už to stovi žinomi Lietuvoje žmonės, tarp jų ir buvę Seimo nariai. Mes įtariame, kad šioje veikloje “vaikšto„ didžiuliai pinigai. Nerimą kelia, kad kai kurių vaikų buvimo vieta nežinoma, tyrimas gali peraugti į prekybos žmonėmis“, - sakė jis.
Pasak R.Požėlos, ikiteisminio tyrimo tikslas - atsakyti į visus iškeltus klausimus, tyrimas dabar vykdomas pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Gali prasidėti nauji tyrimai, atsirasti naujų įtariamųjų.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas sakė, kad jau dabar nustatyta, jog keturi vaikai yra gimę Lietuvoje, tačiau jų buvimo vieta nežinoma.
„Jų Lietuvoje nerandame, jie kažkur ne Lietuvoje. Dar 11 vaikų klausimas išvis pakibęs ore - mes negalime atrasti, tačiau kur tie vaikai pasidėjo, negalime pasakyti. Ieškome“, - sakė jis.
Pareigūnai išsiuntė teisinės pagalbos prašymus į Rusiją, Vokietiją ir kitas valstybes.
K.Lančinsko manymu, žiniasklaidoje pastaruoju metu apie gimdymus namuose pateikiama iškreipta informacija.
„Gaila, tačiau pateikiama iškreipta informacija, kad policija persekioja gimdyves, kurios nori gimdyti namuose, atlieka kratas menininkų namuose, paima autorinius menininkų darbus, kėsinasi į autorinius darbus ir t.t. Tyrimo objektas visiškai nėra gimdymai. Nei policijai, nei prokuratūrai nėra įdomi moteris arba moterys, apsisprendusios rizikuoti savo sveikata, savo vaikų gyvybe ir sveikata ir nutarusios gimdyti miške, namuose, ar po tiltu - mums tas visiškai neįdomu. Tyrimas vykdomas dėl naujagimių mirčių, naujagimių sužalojimų gimdymo metu, gimdyvių sunkių sveikatos sutrikdymo. Tyrimas atliekamas ir dėl galimų neteisėtų įvaikinimų“, - sakė K.Lančinskas.
Taip pat tiriamas galimas dokumentų klastojimas, užsiėmimas neteisėta veikla. Teisėsaugos pareigūnai aiškinasi šešis kūdikių mirčių atvejus per neteisėtus gimdymus namuose. Aštuonios gimdyvės buvo sužalotos. Tyrimo duomenimis, už gimdymų priėmimą namuose buvo mokami pinigai.
Baudžiamąją bylą šiuo metu sudaro 40 tomų, joje įtarimai pateikti keturioms moterims, tiriami gimimai nuo 1992 metų. Viena įtariamoji turi medicininį išsilavinimą, antra įtariamoji turi medicininį išsilavinimą, tačiau neturi licencijos, užsiimti medicinine veikla ir dvi įtariamosios medicininio išsilavinimo neturi išvis.
Pasak pareigūnų, yra asmenų, kurie jaučiasi nukentėję nuo šios neteisėtos veiklos. Pareigūnai neatskleidžia, ar jie pateikė ieškinius byloje.
Pirmadienį policijoje liudytoja apklausta filmo apie gimdymus namuose „Lengvas raganavimas“ režisierė Inesa Kurklietytė. Anksčiau jos namuose buvo atlikta krata, dėl to kilo pasipiktinimas visuomenėje.
„Gerbiama režisierė suteikė ne visai tikslią informaciją - jai buvo pasiūlyta atiduoti visą medžiagą. Jinai nesutiko to padaryti, dėl to atlikta krata pas ją namuose ir medžiaga, kaip įrodymas, paimta. Taip pat norėčiau pasakyti, kad ponia Kurklietytė aktyviai dalyvauja organizuojant kampaniją, vykdomą prieš tyrimą, ji viena iš tų, kuri įkūrė iniciatyvinę grupę gimimas.lt, ji užsiima lėšų rinkimu, kurios būtų panaudojamos apmokėti įtariamųjų advokatų paslaugas“, - teigė K.Lančinskas.
Policijos generalinio komisaro pavaduotojas R.Požėla sakė, kad minėto judėjimo ištakos yra Rusijoje. Vienas asmuo, neturėdamas jokio išsilavinimo, pradėjo propaguoti gimdymą vandenyje.
„Mus sukrėtė faktai, kad jis pagal tą filosofiją renka žmones, kurie pasklinda po visą pasaulį. Viena įtariamųjų yra iš ten ir veikė Baltijos regione“, - sakė R.Požėla.
Pareigūnai įsitikinę, kad gimdymai buvo priimami nekvalifikuotai ir dėl tiriamos mirčių priežastys.
Vilniaus policijos vadovas pabrėžė, kad galioja ne tik įstatymai, suteikiantys teisę pasirinkti, kur gimdyti, bet yra ir Vaiko teisių apsaugos konvencija, kur kalbama, jog vaikas turi teisę gimti saugiai ir būti auginamas saugiai.
„Apie tai kažkodėl niekas nekalba Lietuvoje. Yra Lietuvoje įtakingų žmonių grupė, labdaros fondas, renkamos lėšos, kad sutrukdytų šiam tyrimui. Kalbant apie tą žmonių grupę, tai ten yra Seimo nariai, išsilavinę žmonės - menininkai, aktoriai, net policijos pareigūnas. Tyrimas labai sudėtingas“, - sakė K.Lančinskas.
Jis sakė, jog surengdamas spaudos konferenciją norįs baigti spekuliacijas apie blogą teisėsaugą, kuri esą Lietuvoje persekioja nekaltus žmones.
Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė Audronė Pupeikienė teigė, kad tyrimo duomenimis, nuo pat 1992 metų gimimo namuose šalininkai ir propaguotojai nesiėmė jokių priemonių, kad šią veiklą įteisintų, legalizuotų, o suderinus norminius aktus, būtų sudaryta galimybė priimti gimdymus namuose kvalifikuotiems ir apmokytiems medikams.
„Tik prasidėjus ikiteisminiam tyrimui susikūrė iniciatyvinė grupė, kuri pradėjo kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, į kitas institucijas, kad tokia veikla būtų legalizuota. Šiai dienai argumentai aiškūs - išvengti atsakomybės. Nė vienas iš pasisakiųjų nekalba apie pareigas ateinančiajam į pasaulį, normalų ir sveiką atėjimą į pasaulį “, - sakė A.Pupeikienė.
Jos teigimu, iš režisierės I.Kurklietytės namų medžiagą nuspręsta paimti, gavus duomenų, kad ji gali būti reikšminga tyrimui, kad vaizdajuostėse užfiksuota neteisėta veikla.
Žurnalistams pasiteiravus, kodėl beveik 20 metų vykdyta neteisėta veikla ir policija ja visiškai nesidomėjo, neatliko tyrimų, K.Lančinskas atsakė, jog apie tai policija nebuvo gavusi jokios informacijos, jokių skundų - visi buvo „įtikėję į gimdymo miške grožį“, kol nebuvo pradėtas tyrimas dėl vieno naujagimio, gimusio namuose, mirties priežasties nustatymo ir jo mamos sunkaus sveikatos sutrikdymo. Po tyrimas peraugo į dabartinį lygmenį.
Manoma, kad per 20 metų Lietuvoje namuose gimė apie 2 tūkst. vaikų, prokuratūros akiratyje yra 400 atvejų.
Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė patikrinsianti ikiteisminį tyrimą dėl neteisėtos veiklos priimant gimdymus namuose.
Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorams pavesta įvertinti ikiteisminio tyrimo atlikimo ir organizavimo teisėtumą bei taikytų prievartos priemonių pagrįstumą ir proporcingumą.
Naujausi komentarai