B.Obama į Vietnamą, kur JAV nesėkmingai kovėsi Šaltojo karo metais, atvyko praėjusią savaitę. Jo vizitas tęsėsi tris dienas ir jau yra vadinamas istoriniu, kaip ir vizitas Kuboje prieš kurį laiką. B.Obama pagyrė Amerikos ir Vietnamo ryšių stiprinimą. Pasak jo, tai labai svarbu, mat Vietnamas tampa reikšminga šalimi Pietryčių Azijoje.
Tiesa, yra ir kai kas svarbesnio amerikiečiams Vietname nei tik geri santykiai su šia šalimi.
Vietnamas, nors valdomas komunistų, yra senas kaimyninės Kinijos varžovas. Santykiai tarp Pekino ir Hanojaus niekada nebuvo geri, o dabar yra įtempti. Ypač daug problemų kelia įtakos pasidalijimo Pietų Kinijos jūroje klausimas. Vietnamas, kaip ir kitos regiono šalys – Taivanas ir Japonija – nesutinka su Kinijos pretenzijomis į didžiąją dalį jūros.
Vizito metu tarp JAV bendrovės "Boeing" ir Vietnamo oro linijų "VietJet" taip pat buvo pasirašyta 11,3 mlrd. JAV dolerių vertės sutartis dėl 100 keleivinių lainerių įsigijimo.
Savo pranešime "VietJet" nurodė, kad ši sutartis – "didžiausias vienkartinis komercinių lėktuvų pirkimas per Vietnamo aviacijos istoriją".
Be kita ko, JAV aviacijos variklių gamintoja "Pratt & Whitney" susitarė parduoti 135 modernius variklius Vietnamo oro bendrovei "Vietjet".
JAV prezidentas taip pat pareiškė, kad Vašingtonas atšaukia ginklų pardavimo Vietnamui embargą, pašalindamas dar vieną iš karo laikų susipriešinimo liekanų.
"JAV visiškai atšaukia draudimą parduoti karinę įrangą Vietnamui, kuris galiojo apie 50 metų", – pažymėjo B.Obama per spaudos konferenciją su Vietnamo prezidentu Tran Dai Quangu.
Tiesa, JAV įstatymų leidėjai ir aktyvistai ragino B.Obamą prieš atšaukiant šį embargą spausti Vietnamą pagerinti žmogaus teisių padėtį šalyje.
Iš dalies suvaržymus prekybai ginklais JAV atšaukė dar 2014 m., bet Vietnamas pageidavo užsitikrinti visišką prieigą prie gynybos sektoriaus rinkų.
Embargo atšaukimas neabejotinai supykdys Kiniją, kuri labai įtariai vertina didėjantį JAV vaidmenį regione.
B.Obama Vietname lankosi pirmą kartą ir yra trečiasis pareigas einantis Amerikos prezidentas, atvykęs į šią šalį nuo Vietnamo karo pabaigos 1975 m. (Tiesioginis JAV dalyvavimas tame konflikte baigėsi 1973 m.)
B.Obama taip pat apsilankė viename Hanojaus gatvės restoranėlyje, prekiaujančio kiaulienos sriuba su lakštiniais. Jo savininkė buvo priblokšta, kai garsiojo delikateso "bun cha" pas ją užsuko JAV prezidentas.
JAV vadovą lydėjo visame pasaulyje populiarus virtuvės šefas ir maisto kritikas Anthony Bourdainas, kuris rengia televizijos laidą apie slaptus kulinarijos perliukus visame pasaulyje.
Nors užkandinės 54 metų savininkė Nguyen Thi Lien buvo įspėta, kad atvyks užsienio televizininkų komanda, ji nė neįtarė, kokį svečią ji atsiveš.
JAV slaptoji tarnyba ir vietos policija buvo uždariusi gatves aplink užkandinę "Bun Cha Huong Lien". Prie jos susirinko didelė minia, kuri išeinantį B.Obamą pasitiko sveikinimo šūksniais. JAV lyderis, kurį supo asmens sargybiniai, stabtelėjo pasisveikinti su vietos žmonėmis, kurių daugelis skubėjo įamžinti akimirką mobiliaisiais telefonais, o paskui išvažiavo savo limuzinu.
"B.Obama buvo mielas, linksmas, šypsojosi ir buvo populiarus tarp visų", – pasakojo restoranėlio savininkė.
A.Bourdainas tos vakarienės nuotrauką paskelbė "Instagram" ir prie jos prirašė: "Prezidento įgūdžiai valgyti pagaliukais – viršūnė".
Nuotraukoje matyti, kaip jis ir prezidentas sėdi ant Vietnamo gatvės užkandinėms įprastų plastikinių taburečių ir kaip B.Obama rankoje laiko butelį alaus "Hanoi Beer".
"Bendra suma už "bun cha" vakarienę su prezidentu – 6 JAV doleriai. Sąskaitą apmokėjau aš", – vėliau "Twitter" pridūrė A.Bourdainas, kuris, kaip žinia, visai nesibaido pigaus gatvės maisto.
Baltųjų rūmų šeimininkas taip pat apsilankė viename budistų vienuolyne. Vienuolis paragino JAV prezidentą pasimelsti prie vienos statulos, jei norįs turėti sūnų. B.Obama jam atsakė: "Man patinka dukterys."
JAV prezidentas apžiūrinėjo Nefritinio imperatoriaus pagodą, vieną garsiausių ir labiausiai lankomų kultūros objektų Hošimino mieste. Šį rausvą statinį turkio spalvos čerpių stogu praėjusio amžiaus pradžioje pastatė kinų imigrantų bendruomenė, o šiandien jis tarnauja įvairioms religijoms.
Iš Hanojaus, kur pradėjo savo vizitą Vietname, atskridęs į Hošiminą B.Obama nuvyko tiesiai prie tos pagodos. Hošiminas, anksčiau vadintas ir dar dabar kartais pavadinamas Saigonu, garsėja savo vaidmeniu Vietnamo kare – jis buvo JAV remto Pietų Vietnamo sostinė.
Naujausi komentarai