Berlyno sienos griūtis pravertė ir mafijai Pereiti į pagrindinį turinį

Berlyno sienos griūtis pravertė ir mafijai

Verslas: žlugus SSRS, sovietinės karinės bazės tapo aukso kasyklomis visos Europos nusikaltėliams.
Verslas: žlugus SSRS, sovietinės karinės bazės tapo aukso kasyklomis visos Europos nusikaltėliams. / "Shutterstock" nuotr.

Berlyno sienos griūtis tapo naujos epochos pradžia ne tik laisvės ištroškusiems doriems europiečiams, bet ir Italijos mafijai, rašo laikraštis "The Financial Times".

Amžiaus išpardavimas

Italijos mafija reagavo žaibiškai. Nusikaltėliams tai buvo amžiaus išpardavimas, kai viskas tapo prieinama už skatikus, pradedant diskotekomis ir baigiant branduolinėmis bombomis.

Tuo metu, kaip prieš 20 metų griuvo Berlyno siena, Italijos teisėsauga užfiksavo neįprastą telefono pokalbį. Mafijos vadeiva įsakė savo agentui Berlyne skubėti į rytinę miesto pusę ir pradėti pirkti.

"Ką?" – tarė nesusipratęs agentas. "Restoranus, diskotekas, viską, – atsakė bosas. – Viską! Viską!"

Žlugus sovietiniam blokui, nusikaltėlių grupuotėms atsivėrė pasaulis be sienų. Ypač iš to pasipelnė Kalabrijos mafija "Ndrangheta", įsikūrusi pietinėje Italijos dalyje. Speciali Italijos parlamento komisija prilygino šios grupuotės organizacinę struktūrą teroristų tinklui "Al Qaeda". Tyrimų instituto "Eurispes" skaičiavimu, jos pajamos 2007 m. siekė 47 mlrd. eurų (162 mlrd. litų).

"Globalizacijos procesas, Berlyno sienos griūtis, ES ir Šengeno zonos plėtra – Kalabrijos klanai išnaudojo visa tai kurdami naujus ne tik narkotikų prekybos, bet ir nelegalaus kapitalo judėjimo maršrutus", – pernai ataskaitoje konstatavo Italijos parlamentinė komisija.

Žlugus Sovietų Sąjungai suklestėjo prekyba ginklais, "Ndrangheta" pradėjo masiškai gabenti kokainą iš Pietų Amerikos į Europą. Tuo pat metu ES ir tarptautiniai fondai pradėjo skirti paramą Kalabrijai, skurdžiausiam Italijos regionui, ir dalis pinigų atsidurdavo mafijos rankose.

Mafijos boso išpažintis

Iš kaimuose XIX a. veikusių klanų, kurie vertėsi grobdami žmones, gimė Kalabrijos mafija – sudėtinga organizacija, kuri gyvena iš reketo ir vyriausybės lėšų, o užsienyje verčiasi prekyba narkotikais ir ginklais bei neteisėtu toksinių atliekų šalinimu.

"Anksčiau tai buvo visas klanas žmonių, – apie mafijos klestėjimo laikus praėjusio amžiaus antroje pusėje pasakojo buvęs jos bosas Francesco Fonti. – Bet vėliau šie žmonės išsiuntė savo vaikus į universitetus. Jie tapo profesionalais – teisininkais, konsultantais, kompiuterių ekspertais, inžinieriais. Jie paliko Kalabriją ir išsilakstė po visą pasaulį, investuodami šeimos pinigus. Didžioji dalis šių pinigų išvydo dienos šviesą per teisėtas įmones."

61 metų F.Fonti šiuo metu atlieka 50-ies metų kalėjimo bausmę. Jis sutiko bendradarbiauti su teisėsauga.

Branduolinis verslas

Praėjusiame dešimtmetyje "Ndrangheta" pradėjo gabenti branduolines medžiagas iš buvusio sovietinio bloko bei kitų pasaulio šalių, dalyvavusių JAV programoje "Atomas taikai". Neatmetama galimybė, kad mafija tuo verčiasi iki šiol.

"Kai griuvo Berlyno siena, daug KGB darbuotojų atsidūrė gatvėje ir ėmėsi prekybos plutoniu bei ginklais", – prisimena F.Fonti. Jis papasakojo, kad "Ndrangheta" klanas Kalabrijos Redžio mieste gavo šešis urano cilindrus, kiekvienas jų kainavo 20 mln. eurų.

"Penkis CŽV susigrąžino, apie šeštą niekas nieko nežino. Jie atkeliavo iš Rusijos branduolinių reaktorių", – sakė F.Fonti.

Didžiosios Britanijos konfliktų ir terorizmo tyrimų institute dirbanti Alison Jamieson teigia, kad Rusijos ir Italijos nusikalstamos grupuotės pradėjo bendradarbiauti Rytų Europoje 1991-aisiais, organizavo prekybą narkotikais, ginklais ir branduolinių bombų dalimis. 1993 m. Rusijos ir Baltarusijos pasienyje buvo sulaikyti du italai, gabenantys 36 kg prisodrinto urano.

Prekyba laivais ir raketomis

F.Fonti pasakojo, kad KGB pulkininkas per tarpininką italą siūlė jam pirkti 50 krovininių lėktuvų "Iljušin". Mafijos boso šis pasiūlymas nesuviliojo. Lėktuvus įsigijo garsus Rusijos prekeivis ginklais Viktoras Butas ir nuskraidino juos į Liberiją. V.Butas pernai buvo sulaikytas Tailande, JAV pareikalavo jo ekstradicijos.

F.Fonti apkeliavo daug pasaulio šalių. Somalyje jis nelegaliai vertėsi atliekų šalinimu ir pardavinėjo ginklus, Afganistane pirko kvaišalus. Pasak buvusio mafijos boso, stambiausia prekyba vyko Singapūre, kur galima buvo įsigyti arba parduoti net laivus ir raketas.

Italijos teisėsauga vis dar ieško trijų laivų, kuriuos F.Fonti nuplukdė nuo Italijos krantų. Jie gabeno toksines atliekas ir branduolines medžiagas.

Aiškiai ir švelniai kalbantis F.Fonti universitete studijavo matematiką, fiziką ir prekybą. 1968 m. jis įstojo į mafijos gretas, kad apsaugotų tėvo verslą. Vyras greitai suprato, kad išeiti iš mafijos įmanoma tik kojomis į priekį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra