Quantcast

B.Obama: Jungtinėms Valstijoms reikia sąjungininkų pagalbos kuriant ateitį

Prezidentas Barackas Obama, kurio administracija rengiasi paskelbti oficialią nacionalinio saugumo strategiją, sakė, kad Jungtinėms Valstijoms reikia tarptautinės pagalbos atsakant į tokius sudėtingus iššūkius kaip karas Afganistane.

B.Obama, kuris kalbėjo JAV karo akademijos baigiamojo kurso kariūnams, bendrais bruožais nusakė naująją strategiją, pagrįstą diplomatija, tarptautiniu bendradarbiavimu ir stipresniais tarptautiniais standartais bei institucijomis.

Kiekviena nauja prezidento administracija nusiunčia Kongresui nacionalinės saugumo strategijos politikos pareiškimą. B.Obamos strategija turi būti paskelbta kitą savaitę.

"Amerikos ginkluotosios pajėgos taikosi prie besikaičiančių laikų, bet jūsų pastangos turi būti papildytos, - sakė B.Obama. - Mums reikės atnaujinto mūsų diplomatų dalyvavimo nuo didžiųjų sostinių iki pavojingų avanpostų; ir plėtros ekspertų, kurie gali remti afganų žemės ūkį ir padėti afrikiečiams įgyti gebėjimą išsimaitinti".

Amerikiečių inovacijos

Vykstant karams Afganistane ir Irake, tvyrant susirūpinimui dėl ekonomikos ir aplinkosaugos, tam, kad būtų padedama formuoti "ekonominės transformacijos ir individualių galių suteikimo, senos neapykantos ir naujų pavojų, kylančių valstybių ir pasaulinių iššūkių erą", reikės amerikiečių inovacijų, per ceremoniją Vest Pointe įsikūrusios akademijos stadione sakė B.Obama.

"Kur laikosi demokratinės institucijos, mes jas remiame. Kai smogia humanitarinė katastrofa, mes ištiesiame ranką, - sakė B.Obama. - Kur paminamas žmogaus orumas, Amerika priešinasi skurdui ir būna galimybių šaltinis. Štai kokie mes esame. Štai ką mes darome".

Tuo pat metu B.Obama pažymėjo, kad atitrūkimas nuo pasaulio bendrijos nebuvo Jungtinėms Valstijoms vaisingas.

JAV saugumo politika po Antrojo pasaulinio karo, kuri buvo sukoncentruota daugiausia į Rusiją, rėmėsi priešo atgrasinimu per garantuoto abipusio sunaikinimo koncepciją (MAD), nes abi Šaltojo karo laikų supervalstybės turėjo branduolinių ginklų.

JAV "nebegali kliautis atgrasymu, nes "piktadariai režimai" siekia branduolinių, cheminių ir biologinių ginklų, buvo sakoma G.W.Busho dokumente. B.Obama dabar sako, kad "šio amžiaus našta negali gulti vien ant Amerikos pečių", ir perspėja, kad JAV priešininkai norėtų matyti šią šalį susilpnėjusią dėl jos resursų pereikvojimo.

Tarptautinės sistemos trūkumai

Nors B. Obama pabrėžė, jog "aiškiai mato" tarptautinės sistemos trūkumus, dėl kurių daugelis Jungtinių Tautų (JT) ir kitų institucijų kritikų atsisakė daugiašališkumo, B.Obama pažymėjo, kad JAV tęs "nacionalinio atsinaujinimo ir pasaulinės lyderystės" politiką.

"Tačiau Amerika nepasiekė tikslo pasitraukdama iš bendradarbiavimo srovių; mes pasiekėme tikslą nukreipdami tas sroves laisvės ir teisingumo kryptimi, tad veiksmai tarpsta vykdant savo pareigas ir susiduria su pasekmėmis, kai (to) nedaro", - pabrėžė JAV prezidentas.

B.Obamos akcentai skiriasi nuo jo pirmtako George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo), kurio administracija paskelbė savą šalies saugumo doktrinos versiją lygiai prieš aštuonerius metus, politikos. Buvusio respublikonų prezidento politikos pareiškime, nusiųstame Kongresui 2002 metų rugsėjį, buvo akcentuojama būtinybė pirmiems smogti "piktadarėms valstybėms ir teroristams".

2006 metais G.W.Bushas atnaujino savo strategiją akcentuodamas, kad Iranas ir jo branduolinės ambicijos yra didžiausi iššūkiai Jungtinėms Valstijoms. Joje taip pat buvo raginama leisti laisviau prekiauti pasaulinėse rinkose ir perspėjama dėl izoliacionizmo pavojų.

Šeštadienio komentarai rodo, kad B.Obamos administracija gali būti pasirengusi energingiau siekti tarptautinės bendrijos paramos ir dar labiau atsiriboti nuo G.W.Busho siekto "aiškiai amerikietiško internacionalizmo".

Novatoriškumas

B.Obama dabar vidaus politikos prioritetus, tokius kaip švietimo gerinimas ir "švarios" energijos šaltinių naudojimas ir priklausomybės nuo užsienio naftos mažinimas, susiejo su šalies saugumu.

"Amerikos novatoriškumas turi būti Amerikos galios pagrindas, - sakė jis. - Nes niekada per žmonijos istoriją sumažėjusio ekonominio gyvybingumo šalis neišlaikė savo karinės ir politinės viršenybės".

Prezidentas taip pat priešpriešino kariškių elgesį su finansų industrijos institucijų nesėkmėmis, prisidėjusiomis prie ekonominės krizės.

"Per (visą) periodą, kai pernelyg daug mūsų institucijų veikė neatsakingai, Amerikos kariškiai nustatė tarnybos ir pasiaukojimo standartą, kuris yra toks pat didis, kaip ir visa kita šios šalies istorijoje", - sakė prezidentas.

Bus sunkių dienų

Pasak B.Obamos, Jungtinės Valstijos toliau sieks bent vieno G.W.Busho administracijos tikslo - "al Qaeda" įveikimo Afganistane. Prezidentas taip pat perspėjo, kad "ateityje bus sunkių dienų", ir sakė, kad pergalę šioje kovoje nulems tarptautinė parama.

"Mes prisitaikysime, mes toliau atkakliai veiksime ir aš neabejoju, kad drauge su mūsų afganų ir tarptautiniais partneriais mes pasieksime tikslą Afganistane", - pabrėžė jis.

Pagal įstatymą, kiekvienas JAV prezidentas turi pateikti savo nacionalinio saugumo strategiją.

Atėjus B.Obamai į valdžią 2009 metais sklandė daug gandų, kad naujo prezidento požiūris šiuo klausimu kardinaliai skiriasi nuo jo pirmtako metodų.

Savo kalboje B.Obama taip pat pabrėžė, kad JAV turi stiprinti esamus aljansus, kaip ir ieškoti naujų partnerių, taip pat padėti stiprinti žmogaus teises visame pasaulyje.

Amerikos prezidento raginimą plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą taip pat galima vertinti kaip raginimą sąjungininkams NATO bloke, iš kurių kai kurie pareiškia ketinimus atsisakyti dalyvauti operacijoje Afganistane.

"Mes esame Jungtinės Amerikos Valstijos. Mes nutildėme fašizmą ir pergyvenome komunizmą. Mes perėjome neramumus ir išėjome stipresni, ir mes taip padarysime dar kartą", - sakė B.Obama.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių