Britams birželį vykusiame referendume nusprendus išstoti iš ES, šalies ekonomika trečiąjį ketvirtį greičiausiai smuks 0,2 proc., pareiškė Nacionalinis ekonominių ir socialinių tyrimų institutas (NIESR). Jo skaičiavimais, smukti šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) gali ir toliau, taigi šalį gali ištikti recesija.
„Prognozuojame, kad Jungtinės Karalystės ekonomikos plėtra gerokai sulėtės“, - spaudos konferencijoje pareiškė NIESR makroekonominio modeliavimo ir prognozių skyriaus vadovas Simonas Kirby (Saimonas Kirbis), kurį cituoja CNBC.
Tikimybę, kad šalį per kitus 18 mėnesių ištiks techninė recesija, kuri skelbiama, kai ekonomika smunka du ar daugiau ketvirčių iš eilės, jis vertina 50 procentų.
Tačiau ekspertas nemano, kad ši recesija savo mastu būtų panaši į nuosmukį, kurį Didžioji Britanija išgyveno 2008-2009 metais po pasaulinės finansų krizės.
Išankstiniais skaičiavimais, antrąjį šių metų ketvirtį Didžiosios Britanijos BVP paūgėjo 0,6 proc. ir prieaugis buvo didesnis negu tikėtasi. Tačiau šie duomenys apėmė balandžio-birželio mėnesių laikotarpis, o referendumas, kuriame buvo priimtas rinkas sukrėtęs sprendimas dėl „Brexit“, įvyko birželio 23 dieną.
Kad Jungtinę Karalystę iki 2017 metų pradžios ištiks „nedidelė“ recesija, prognozuoja ir JAV banko „Goldman Sachs“ ekonomistai. Apie galimą recesiją yra įspėjęs ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF).
Euro zonai nepakenkė
Finansinės informacijos įmonė „IHS Markit“ trečiadienį pranešė, kad jos skaičiuojamas bendras euro zonos pirkimo vadybininkų indeksas (PMI), kuriuo vertinamas verslo aktyvumas pramonės ir paslaugų sektoriuose, liepą pakilo nuo 53,1 punkto mėnesiu anksčiau iki 53,2 punkto, užkopęs aukščiausiai per šešis mėnesius.
Indekso pakilimas virš 50 punktų kartelės rodo, kad verslo aktyvumas didėja.
Nors euro zonos ekonomika toliau auga, jos augimo tempas nėra įspūdingas. „Markit“ teigimu, iš dabartinio bendro PMI lygio galima spėti, kad euro zonos ūkio prieaugis trečiąjį ketvirtį, kaip ir ankstesnį ketvirtį, sudarys 0,3 procento.
Indekso pakilimas, kurį visų pirma užtikrino Vokietija - didžiausias euro zonos ūkis, „ypač padrąsina, nes rodo, kad bendras neigiamas Jungtinės Karalystės priimto sprendimo dėl „Brexit“ poveikis regionui iki šiol buvo nedidelis“, pareiškė „Markit“ vyriausiasis ekonomistas Chrisas Williamsonas (Krisas Viljamsonas).
Naujausi komentarai