„Brexit“ ministras Davidas Davisas (Deividas Deivisas) susitiko su ES vyriausiuoju derybininku Micheliu Barnier (Mišeliu Barnjė) bandyti prastumti susitarimą iki Britanijos išstojimo iš Bendrijos, turinčio įvykti 2019 metų kovą.
Per keturias derybų dienas abi šalys tikisi padaryti pažangą dėl svarbių su Britanijos išstojimu susijusių klausimų, įskaitant piliečių teises ir jos „skyrybų“ sąskaitą, kad vėliau šiais metais būtų galima pereiti prie būsimo prekybos susitarimo aptarimo.
„Dabar laikas imtis darbo ir pasirūpinti, kad derybos būtų sėkmingos“, – žurnalistams sakė D.Davisas, atvykęs į Europos Komisiją, kur jį sutiko M.Barnier.
„Mums nepaprastai svarbu dabar padaryti gerą pažangą, kad aptartume tai ir įvardytume (pozicijų) skirtumus, kad galėtume juos spręsti, taip pat identifikuotume panašumus, kad galėtume juos stiprinti“, – sakė D.Davisas.
M.Barnier, kuris ne kartą ragino britų ministrę pirmininkę Theresą May (Terezą Mei) greitai išdėstyti savo „skyrybų“ strategiją, sakė, jog jiems reikia „išnagrinėti ir palyginti mūsų atitinkamas pozicijas, kad padarytume gerą pažangą“.
„Dabar imsimės reikalo esmės“, – žurnalistams sakė M.Barnier, kuris sakė nepriimantis klausimų iki derybų rato pabaigos šį ketvirtadienį.
Jokio „švilpimo“, tik „tiksėjimas“
Šis susitikimas yra pirmas visapusiškas oficialiai praėjusį mėnesį prasidėjusių derybų ratas. Praėjusį kartą – per vienos dienos sesiją – buvo susitarta dėl proceso kalendoriaus.
Praėjus daugiau nei metams po šoką sukėlusio referendumo už išstojimą ir Th.May iškilimo į valdžią ES pastarosiomis savaitėmis demonstravo vis didesnį pasitikėjimą ir kaltino Didžiąją Britaniją dvejojant, ar ji nori „griežto“, ar „švelnaus“ „Brexit“.
Briuselis tvirtina, kad būsimus santykius pradės aptarinėti tik tada, kai bus padaryta „pakankama pažanga“ dėl „skyrybų“: maždaug 100 mlrd. eurų išstojimo sąskaitos, 3 mln. Britanijoje gyvenančių ES piliečių teisių ir sienos Šiaurės Airijoje.
Šios savaitės derybose turi būti nagrinėjami ir detalesni klausimai, tokie kaip Britanijos ateitis ES atominės energetikos saugumo agentūroje Euratome ir Europos Teisingumo Teismo vaidmuo.
ES lyderiai per viršūnių susitikimą spalio mėnesį turi spręsti, ar pakanka bendro pagrindo, kad būtų galima pereiti prie derybų dėl prekybos.
Bendro pagrindo labai trūko praėjusią savaitę, kai britų užsienio reikalų ministras ir vienas „Brexit“ kampanijos lyderių Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) mestelėjo, kad ES gali „eiti švilpti“ dėl didžiulės reikalaujamos išstojimo sąskaitos. Buvęs eurokomisaras ir Prancūzijos užsienio reikalų ministras M.Barnier į tai atkirto: „Aš negirdžiu jokio švilpimo, tik laikrodžio tiksėjimą. “
B.Johnsonas, kuris atskirai atvyko į Briuselį pirmadienį susitikti su 27 kolegomis iš ES, išreiškė viltį, kad blokas priims „labai teisingą ir rimtą pasiūlymą“, kurį Britanija pateikė dėl ES piliečių teisių.
„Labai tikiuosi, kad žmonės į tą pasiūlymą pažvelgs su tokia dvasia, kurios jis nusipelno“, – sakė jis žurnalistams.
JK finansų ministras Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) sekmadienį sakė, kad Britanija prisiims atsakomybę už pinigus, kuriuos yra skolinga, bet 100 mlrd. eurų sumą pavadino absurdiška.
M.Barnier praėjusią savaitę Briuselyje surengė virtinę susitikimų su britų opozicinės Leiboristų partijos lyderiu Jeremy Corbynu (Džeremiu Korbinu) ir kitais JK veikėjais, nesutariančiais su Th.May.
Visi jie labai nepatikliai vertina griežtą Th.May traktuotę, pagal kurią JK išstotų iš ES be visų galimybių naudotis bloko bendrąja 500 mln. žmonių rinka, kad galėtų pažaboti laisvą imigraciją iš bloko.
„Valdžios grobimas“
Th.May mažumos vyriausybė praėjus mėnesiui po birželio 8-osios pirmalaikių rinkimų tebėra trapi. Ministrės pirmininkės konservatoriai per rinkimus prarado daugumą ir turėjo siekti aljanso su maža, ultrakonservatyvia Šiaurės Airijos Demokratine junionistų partija (DUP).
Įtampa purtė britų vyriausybę, kuri ketvirtadienį pateikė įstatymo projektą dėl Britanijos narystės Europos Sąjungoje oficialios pabaigos.
Th.May laukia mūšis dėl šio įstatymo projekto, kuriame, pasak oponentų, yra pavojingas Londono „valdžios grobimas“ Škotijos ir Velso sąskaita.
Ph.Hammondas, potencialus Th.May varžovas, pripažino, kad ministrai nesutaria dėl daugelio „Brexit“ elementų. Savaitgalį laikraščiuose mirgėjo pranešimai apie vidaus nesutarimus .
„Mano nuomone, daugeliu frontų būtų naudinga, jei mano kolegos – visi mes – sutelktume dėmesį į dabartinius darbus. Šiai vyriausybei tiksi laikrodis dėl „Brexit“ derybų“, – sakė Ph.Hammondas.
Naujausi komentarai