Tai smarkiai papiktino prieš „Brexit“ nusiteikusius įstatymų leidėjus.
Parlamentarai grįš į darbą vėliau nei ankstesniais metais, todėl proeuropinė stovykla turės mažiau laiko B. Johnsono „Brexit“ planams sužlugdyti iki spalio 31-ąją numatyto šalies išstojimo iš ES.
„Padarysime tai spalio 14 dieną“, – pareiškė premjeras.
Po trijų dienų premjeras turės dalyvauti paskutiniame Jungtinei Karalystei ES viršūnių susitikime.
„Prieš tą svarbų viršūnių susitikimą ir po jo bus pakankamai laiko; pakankamai laiko įstatymų leidėjų debatams parlamente“, – sakė B. Johnsonas.
Paskelbus šią žinią, Didžiosios Britanijos valiutos kursas JAV dolerio atžvilgiu smuko 0,94 proc. iki 1,2179 JAV dolerio, o euro atžvilgiu – iki 91,09 penso.
Šaltinis Dauningo gatvėje tvirtino, kad dėl šio premjero sprendimo Bendruomenių Rūmai praras tik maždaug keturias darbo dienas.
Parlamentas po vasaros atostogų susirenka rugsėjo 4 dieną. Tradiciškai jo darbas sustabdomas, kol vyksta trijų pagrindinių partijų kasmetiniai suvažiavimai. Pirmasis iš jų – prieš „Brexit“ nusistačiusių liberalų demokratų suvažiavimas – prasidės rugsėjo 14-ąją. Paskutinysis - valdančiosios Konservatorių partijos suvažiavimas – baigsis spalio 2-ąją.
Tačiau premjeras nori, kad įstatymų leidėjai į darbą grįžtų 12 dienų vėliau - spalio 14-ąją.
Praėjusiais metais pertrauka dėl partijų suvažiavimų tęsėsi nuo rugsėjo 13-osios iki spalio 9-osios, t. y., įstatymų leidėjai darbą atnaujino praėjus šešioms dienoms suvažiavimų pabaigos.
2017 metais pertrauka truko nuo rugsėjo 14-osios iki spalio 9-osios, t. y., baigėsi penkios dienos po paskutinio suvažiavimo uždarymo.
B. Johnsono pareiškimas papiktino įstatymų leidėjus, ieškančius būdų sustabdyti „Brexit“.
Bendruomenių Rūmų pirmininkas Johnas Bercow (Džonas Berkou) pareiškė, kad premjero žingsnis yra „konstitucinis akibrokštas“.
Pasak jo, akivaizdu, kad tokiu sprendimu siekiama „sustabdyti parlamento debatus dėl „Brexit“ ir vykdyti savo pareigas foamuojant šalies kursą“.
Didžiausios opozicinės Leiboristų partijos vicepirmininkas Tomas Watsonas (Tomas Votsonas) pareiškė: „Šis žingsnis yra visiškai skandalingas kirtis mūsų demokratijai. Negalime leisti, kad tai nutiktų.“
„Visų parlamentų motina neleis jam atriboti tautos parlamento nuo rimčiausio mūsų šaliai sprendimo“, - tviteryje parašė liberalų demokratų atstovas spaudai „Brexit“ klausimais Tomas Brake'as (Tomas Breikas), paminėdamas garsaus XIX a. britų politiko ir reformatoriaus Johno Brighto (Džono Braito) frazę, kurią šis ištarė turėdamas galvoje Angliją. Šis posakis dažnai vartojamas JK parlamentui apibūdinti.
„Jo karo paskelbimas bus sutiktas geležiniu kumščiu“, – pridūrė T. Brake'as.
Žaliųjų frakcijos parlamentarė parlamentarė Caroline Lucas (Kerolain Lukas) pareiškė, kad B. Johnsono veiksmai pažeidžia konstituciją.
Liberalė demokratė Sarah Wollaston (Sara Volaston) savo ruožtu sakė, kad premjeras elgiasi kaip „menkysta diktatorius“, o konservatorė Anna Soubry (Ana Subri) pareiškė, jog britų demokratijai „kelia grėsmę nuožmus ministras pirmininkas“.
B. Johnsonas laikosi pozicijos, kad Jungtinė Karalystė bet kokiu atveju – su vadinamąja skyrybų sutartimi ar be jos – turi spalio 31 dieną palikti ES.
Šešios opozicinės partijos antradienį pažadėjo siekti įstatymų pakeitimų, kad užkirstų kelią „Brexit“ be sutarties scenarijui.
Naujausi komentarai