Bulgarijos pirmadienį po pirmalaikių rinkimų, regis, laukia tolesnis politinis nestabilumas, nes balsavimas, kuriuo buvo siekiama iškelti jau trečią per mažiau nei dvejus metus vyriausybę, atnešė Pyro pergalę ekspremjerui Boiko Borisovui (Boikui Borisovui).
Suskaičiavusi 99 proc. balsų, Centrinė rinkimų komisija pirmadienį paskelbė, kad partija GERB pirmauja su 32,7 proc. balsų ir kad antroje vietoje liko socialistai, gavę 15,4 proc. balsų.
B.Borisovo, kuris iš skurdžiausios Europos Sąjungos (ES) valstybės premjero posto 2013 metų vasarį atsistatydino kilus masiniams protestams, dešiniojo sparno GERB yra pirma, bet turės tik apie 90 vietų parlamente – maždaug 30-čia mažiau nei reikia absoliučiai daugumai.
„Asmeniškai noriu vadovauti ... Esu pasirengęs padaryti visa, kad būtų išvengta (aklavietės)“, – sekmadienį vakare žurnalistams sakė šis buvęs asmens sargybinis ir karatė juodojo diržo savininkas, kuris paragino kitų partijų lyderius skirti laiko ir „atidžiai“ pamąstyti prieš atmetant galimybę dirbti su juo.
55 metų B.Borisovas dramatiškai pridūrė, kad alternatyva būtų „nauji rinkimai“ ir „bankrotas“ Bulgarijai.
Ar jis sugebės sudurstyti koaliciją ar bent jau užsitikrinti pakankamą paramą 240 vietų parlamente, kad galėtų valdyti kaip mažumos vyriausybės vadovas, kol kas neaišku.
Antroje vietoje likę socialistai turės 36-42 vietas parlamente, o po jų eina turkų mažumos partija MRF, gausianti 35-39 vietas. Abi šios partijos rėmė ankstesnę technokratų vyriausybę, kuri žlugo liepą.
Sumažindamos didžiųjų partijų vietų skaičių ir dar labiau apsunkindamos vyriausybės formavimą, maždaug keturios kitos partijos, kaip atrodo, įveikė 4 proc. barjerą ir pateko į parlamentą, kuris bus labai susiskaldęs.
Naujoji vyriausybė, jei ją bus įmanoma suformuoti, turės gaivinti vangią ekonomiką, vykdyti nepopuliarias reformas, dorotis su išsikerojusia korupcija, pažinčių kultūra ir organizuotu nusikalstamumu.
Pasipiktinimas korupcija ir skurdu 2013 metų pradžioje buvo prasiveržęs protestais visoje šalyje, per kuriuos keli žmonės mirė padegę save. Tuo metu valdęs B.Borisovas turėjo trauktis iš premjero posto.
Po to socialistų suformuotai technokratų vyriausybei sekėsi ne ką geriau ir po 14 mėnesių, kai beveik nuolat vyko demonstracijos, ji liepą taip pat pasidavė, tuo sudarydama sąlygas šio sekmadienio rinkimams.
Analitiko Vasilio Tončevo, kuris vadovauja institutui „Sova-Harris“, nuomone, „vienintelis sprendimas“ dabar būtų tam tikra didžioji koalicija su B.Borisovos partija, socialistais ir keliomis kitomis partijomis.
„Yra nepopuliarių sprendimų, kuriuos reikia padaryti. Viešoji opinija priims tokią vyriausybę vildamasi, kad ji gali stabilizuoti situaciją. Ją reikia suformuoti su aiškia programa ir ribotam laikotarpiui, – sakė V.Tončevas. – Tai vienintelis pasirinkimas. Visa kita nuvestų prie chaoso“.
Naujausi komentarai