Pereiti į pagrindinį turinį

N. Mandelos mirtis – viso pasaulio praradimas (komentarai ir atgarsiai)

2013-12-06 08:47
Nelsonas Mendela

PAR žiniasklaida taria sudie velioniui buvusiam lyderiui N. Mandelai

Taikos pastangų simboliu laikomo velionio Nelsono Mandelos portretai penktadienį pateko į Pietų Afrikos Respublikos (PAR) laikraščių pirmuosius puslapius, šalies žiniasklaidai pabrėžiant, kad buvusio lyderio mirtis yra pasaulinės reikšmės įvykis.

Daugelis leidinių, komentuodami 95 metų N.Mandelos mirtį ketvirtadienio vakarą, linkėjo „Hamba kahle Madiba“ (Keliauk laimingai, Madiba) jo gimtąją kosų kalba, iš pagarbos vartodami vardą, kuriuo šis veikėjas žinomas savo gentyje.

Afrikanerių kalba leidžiamo laikraščio „Die Burger“ antraštė buvo lakoniška: „Hy is weg“ („Jo nebėra“). Anglų kalba leidžiamas dienraštis „The Sowetan“ atsisveikino: „Sudie, seneli“.
Šalyje paskelbus gedulą, daugumos laikraščių antraštės buvo išspausdintos juodame fone.

„Pasaulis rauda“, – rašo nacionalinis dienraštis „The Star“, atkreipęs dėmesį į visame pasaulyje dėl šio Nobelio taikos premijos laureato mirties reiškiamą pagarbą ir sielvartą.

Daugelis laikraščių pažymėjo, kokį didžiulį vaidmenį N.Mandela atliko diegiant demokratiją jo šalyje, taip pat ragino PAR, kuri praėjus 20 metų po apartheido žlugimo vis dar sunkiai ieško savojo kelio, pasimokyti iš jo gyvenimo.

N.Mandela 27 metus praleido kalėjime dėl savo kovos su baltųjų viršenybės šalininkų režimu, o 1994 metais buvo išrinktas šalies prezidentu per pirmąjį balsavimą, kuriame galėjo dalyvauti visų rasių PAR piliečiai. Vėliau jis pademonstravo kilniaširdiškumą, susitaikydamas su buvusiais juodaodžių engėjais.

„Jis žinojo, kad susitaikymas įmanomas, ir, svarbiausia, pasižymėjo charakterio stiprybe, kad pripažintų, jog kompromisas yra būtinas kaip tvirta linija derybose su apartheido režimu“, – rašoma dienraščio „Business Day“ vedamajame.

„Atsistatydinimas po vos vienos kadencijos pasiuntė stiprią žinią PAR ir visai Afrikai, kad demokratijos principai yra aukštesni negu bet kuris vienas žmogus“, – pridūrė laikraštis.

Politikams derėtų „vengti išnaudoti emocijas dėl šalies patirtos netekties, siekiant pigiai susikrauti politinių taškų, nes tai gali provokuoti konfrontaciją“, perspėjo „Business Day“, stiprėjant rasinį krūvį turinčiai retorikai prieš visuotinius rinkimus, kurie vyks ateinančiais metais.

Dienraštis „Cape Argus“ savo vedamajame pažymėjo, kad „būtent jo bendros mirtingojo savybės, jo paprastas žmogiškumas, jo trūkumai ir silpnybės labiau įkvėpdavo imtis veiksmų negu vien pasyviai arba smalsiai žavėtis“.

Vienas PAR žiniasklaidos švyturių – dienraštis „Cape Times“ – keturių puslapių specialiame numeryje, kurio pirmąjį puslapį užėmė N.Mandelos portretas, rašo, kad 95 metų veikėjas „gyvenimą baigė taip pat, kaip ir gyveno – kovodamas“. Per pastaruosius dvejus metus N.Mandelos sveikata ne kartą buvo smarkiai pašlijusi, tačiau jis nuolat įstengdavo išsikapstyti.

Nors N.Mandelos bus ilgimasi, jo šalis per pastaruosius 20 metų nuėjo pakankamai toli, nešdama jo palikimą, pabrėžė laikraščiai. 

„Per paskutinius ilgus mėnesius pietų afrikiečiai pamažu suvokė, kad galime apseiti be jo buvimo tarp mūsų“, – rašo spauda.

Indijoje skelbiamas penkių dienų gedulas dėl buvusio PAR lyderio Mandelos mirties

Indija penktadienį paskelbė penkių dienų nacionalinį gedulą, mirus kovos su Pietų Afrikos Respublikos (PAR) apartheido režimu didvyriui Nelsonui Mandelai, kurį Delis giria kaip „tikrą Gandhi (Gandžio) sekėją“ ir „didį draugą“.

95 metų N.Mandelai mirus ketvirtadienio vakarą po ilgos ligos, Indijos vėliavos penkias dienas bus nuleistos iki pusės stiebo visoje šalyje, o per tą laikotarpį „nebus jokių oficialių pasilinksminimų“, sakoma vyriausybės pranešime, paskelbtame po neeilinio ministrų posėdžio Delyje.

Indijos premjeras Manmohanas Singhas pareiškė, kad šalis laiko N.Mandelą „tikru Gandhi sekėju sieloje ir pagal jo idealus“.

„Nesantaikos paženklintame pasaulyje jis buvo susitaikymo ir harmonijos pavyzdys; kito tokio tikriausiai dar ilgai nepamatysime“, – M.Singhas sakė per televizijos transliuotą spaudos konferenciją.

Popiežius reiškia pagarbą Mandelai už „naujos Pietų Afrikos kaldinimą“

Popiežius Pranciškus penktadienį pagerbė kovos su apartheidu ikoną Nelsoną Mandelą už „ naujos Pietų Afrikos kaldinimą“ ir išreiškė viltį, kad velionio lyderio pavyzdys įkvėps jo tautą siekti "teisingumo ir bendro gėrio".

Savo kreipimesi, perduotame prezidentui Jacobui Zumai (Džeikobui Zumai), Pranciškus gyrė "tvirtą įsipareigojimą, kurį Nelsonas Mandela rodė skatindamas visų tautų piliečių žmogiškąjį orumą, ir kaldindamas naują Pietų Afriką."

Rusijos prezidentas V. Putinas: N. Mandela buvo „vienas iš iškiliausių šiuolaikinių politikų“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį gyrė velionį buvusį Pietų Afrikos Respublikos (PAR) lyderį Nelsoną Mandelą kaip „vieną iš iškiliausių šiuolaikinių politikų“, sakydamas, kad kovos su apartheidu ikona buvo žmogus, kuris niekada neišdavė savo įsitikinimų.

„Mandela, patyręs sunkiausių išbandymų, iki savo dienų pabaigos liko ištikimas šviesiems humanizmo ir teisingumo idealams“, – V.Putino žodžiai cituojami Kremliaus pranešime.

Nobelio komitetas: N. Mandela buvo vienas didingiausių Nobelio taikos premijos laureatų

Norvegijos Nobelio komitetas penktadienį pagerbė velionį Nelsoną Mandelą, pareiškęs, kad jis buvo „vienas iš didingiausių vardų ilgoje Nobelio taikos premijos istorijoje“.

N.Mandela, kuris mirė ketvirtadienį, būdamas 95 metų, Nobelio taikos premiją pelnė 1993-aisiais kartu su tuomečiu Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentu Frederiku Willemu de Klerku (Frederiku Vilemu de Klerku) už jų susitaikymo pastangas po dešimtmečius gyvavusio apartheido režimo.

„Jo darbas šiandien taip pat siunčia žinią visiems, kuriems tenka atsakomybė dėl iš pažiūros neišsprendžiamų konfliktų, – sakoma Nobelio komiteto pranešime. – Netgi įnirtingiausius konfliktus galima išspręsti taikiomis priemonėmis.“

Buvęs SSRS prezidentas: N. Mandelos gyvenimas yra pavyzdys visiems lyderiams

Buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas penktadienį gyrė velionį kovotoją su apartheidu Nelsoną Mandelą kaip „didį žmogų“, kurio gyvenimas yra „pavyzdys“ valstybių lyderiams.

„Jos visas gyvenimas buvo pavyzdys tiems, kurie galvoja apie savo šalį, žmonės“, – sakė 82 metų veikėjas.

„Pasitraukė didis žmogus, kurį aš ir kiti gerbėme už jo pasišventimą laisvei ir revoliucijas, kuris yra būtinas tai laisvei“, – M.Gorbačiovas sakė naujienų agentūrai ITAR-TASS.

Jis vadino N.Mandelą savo draugu, kuris palaikė persitvarkymą – liberalių reformų politiką, kurią M.Gorbačiovas vykdė 9-o dešimtmečio pabaigoje, prieš subyrant Sovietų Sąjungai.

Komunistinis Sovietų Sąjungos režimas palaikė kovotojų su apartheidu judėjimą Pietų Afrikos Respublikoje (PAR), todėl Pretorija 1956 metais nutraukė diplomatinius santykius su Maskva.

Rusija ir PAR ambasadoriais vėl apsikeitė tik 1992 metais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų