Europos Sąjungą pertvarkanti Lisabonos sutartis neprieštarauja Konstitucijai - tokį sprendimą priėmė paskutinė jos įsigaliojimą stabdanti valstybė - Čekija.
Antradienį šalies Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus palankų sprendimą, sutartį savo parašu beliko patvirtinti Čekijos prezidentui Vaclavui Klausui.
KT nuosprendžio jau daug mėnesių laukė visa Europos Sąjunga, o antradienį jo būstinėje Brno mieste buvo susirinkę kone šimtas užsienio ir vietos žurnalistų.
Teismas Lisabonos sutarties suderinamumą su Čekijos Konstitucija svarstė jau antrą kartą ir šįsyk tai atliko ypatingos skubos tvarka.
Į teismą kreipęsi Čekijos senatoriai norėjo sprendimo, ar Lisabonos sutartis, kuriai įsigaliojus dalį sprendžiamosios galios Europos Sąjungos mastu valstybės narės perleidžia sąjunginiams organams, nepamina šalies Konstitucijos, kuri gina Čekijos suverenumą.
Po teismo nuosprendžio betrūksta V. Klauso parašo, kuris pabaigtų Lisabonos sutarties ratifikaciją Čekijoje, ir sutartis visoje Europos Sąjungoje teoriškai galėtų įsigalioti nuo gruodžio 1-osios.
Čekijos vyriausybė palankiau nusiteikusi po to, kai per Europos Sąjungos suvažiąvimą praėjusią savaitę išsiderėjo išimtį iš Europos Kertinių Teisių Chartijos, kaip reikalavo V. Klausas. Anot jo, nepakeista pastaroji būtų atvėrusi kelią pokaryje iškeldintų vokiečių turtiniams ieškiniams.
Lisabonos sutartį referendumu buvo atmetę airiai, tačiau surengus pakartotinį balsavimą, gauti jai palankūs rezultatai.
Naujausi komentarai